Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Temaların çeşitliliği, şüpsehiz ki bir çok insanın blog platformu olarak WordPress’i tercih etmesinin en büyük nedeni. Bugün, diğer pek çok kaynağı bir yana bırakacak olursak, sadece wordpress.net‘de yaklaşık 500 WordPress temasına ulaşabilirsiniz.

Ben, WordPress temalarının en popüler olanının, K2’nin kurulumunu anlatarak temaların nasıl kullanıldığını örneklemek istiyorum. Bunun için önce, getk2.com’a giderek temamızı indiriyoruz. İndirdiğimiz tema paketini WordPress kurulum dizini içinde yer alan;

/wp-content/themes/

dizini içerisine açıyoruz ve bunu yaparken yine paketin dizin yapısını korumaya özen gösteriyoruz. Diğer bir deyişle tema klasörünün yerleşimi şu şekilde olmalı;

/wp-content/themes/k2/

Daha sonra yetkili kullanıcı panelinin menüsünde “Görünüm” sekmesine tıklayarak ulaşacağımız tema listesinde K2’ye tıklayarak aktif hale getiriyoruz. Hepsi bu, artık blogumuz K2 ile görüntülenecek :)

Temaların yüklenmesi ve kullanımı bu kadar basit olsa da bazen, özellikle içerisine eklenti kodları entegre edilmiş olan, bazı temaların ayrıca bir seçenekler sayfası da olabiliyor. K2 de böyle temalardan birisi. K2’nin seçeneklerine “Görünüm” sekmesi ile ulaşabilirsiniz. Bu sekmenin altında göreceğiniz “K2 options”a tıklayarak ulaşacağınız sayfada isterseniz temanın AJAX fonksiyonları gibi özelliklerini ayarlayabilir ya da kendiniz hakkında küçük bir paragraf yazarak bunun yan kolonda görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Artık WordPress’in kurulumu ve kullanımı hakkında elimizde genel bilgiler olduğuna göre onu inceleyerek gerçekten istediğinizin WordPress olup olmadığına daha net karar verebilirsiniz. Yazı dizisinin sonraki bölümlerinde WordPress ile bir blog sahibi olmak için gerekli olan alan adı (domain), web sunucusu (host) gibi tanımlara ve bunların seçimi sırasında nelere dikkat edilmesi geektiğine değineceğim. Tabii maliyetleri de konuşacağız :)

Sayfalar: 1 2 3

“WordPress’i tanıyın” başlıklı yazıya 13 yorum yapılmış

 1. Hulya demiş ki:
  30 April 2006, 10:54 pm

  Bugün sayenizde WordPress’ e adım attım. Heyecanla yazı dizinizi bekliyorum. Çünkü alan adım var ama hostum yok…Hem öğrenip hem de blog yayınlamak, heyecanlı bir o kadar da zor. Umarım zoru başarırım. Sayenizde tabi ki…Blogunuz iyi ki var teşekkürler… Sorulacak kadar çok sorum var ki…

 2. ali demiş ki:
  30 April 2006, 11:15 pm

  WordPress camiasına bir kişiyi daha kazandırabildiğime sevindim :) Eğer daha önce göz atmadıysanız, bu yazı dizisi dahilinde bundan önce yayınlanmış yazılara aşağıdan ulaşabilirsiniz;

  Her zaman, elimden geldiğince, soruları yanıtlamaya çalışıyorum ve yanıtlayabildiğim ölçüde de mutluluk duyuyorum :) Ama unutmayın, Türk WordPress kullanıcılarının bir araya geldikleri WordPress-TR forumlarında benden çok daha tecrübeli kullanıcılardan da yardım alabilir ve wiki‘sinde yararlı dökümanlara ulaşabilirsiniz.

 3. webthese demiş ki:
  1 May 2006, 4:58 am

  ali bey elinize kolunuza sağlık, insanları wp’ye kolaylıkla alıştırıyorsunuz vallahi. wp konusunda bayağı tecrübe kazandım, kendi temamı bitirmem an meselesi inşallah yakın zamanda bende sizler gibi wp’ci olacağım…

  bu güzel yazı dizisi için ayrıca teşekkür ediyorum, resimli anlatımlarınız çok faydalı oluyor.

 4. Hulya demiş ki:
  1 May 2006, 8:44 am

  Ali Bey çok teşekkür ederim. Verdiğiniz linkler çok faydalı oldu. Bölüm 3′ ü heyecanla bekliyorum…

 5. ali demiş ki:
  1 May 2006, 1:22 pm

  webthese;
  Görüşleriniz için çok teşekkür ederim, aslında sadece resimler kullanrak anlatım yerine screencast de yapmayı düşünüyorum ama pek zamanım olmuyor :) Tema düzenlemeniz ve WP’ye geçişinizde kolay gelsin, umarım sizi yenilenmiş blogunuzda ziyaret etme imkanımız olur.

  Hulya;
  Beğendiğinize sevindim, önümüzdeki bir kaç gün içinde 3. Bölümü de yayınlamayı düşünüyorum.

  ve bir de düzeltme notu;
  Hasan’ın çevirisinden bahsederken kullandığım “sinyol.org’un çevirisini referans alarak” ifadesi aslında durumu hatalı ifade ediyordu, onun için düzelttim. Hasan sadece emin olamadığı yerlerde kendisinden önce yapılmış diğer çevirilerle birlikte sinyol.org’un çevirisinden faydalanmış. Dolayısı ile söz konusu iki çeviri tamamen birbirinden bağımsız iki ayrı ürün. Bununla birlikte, her ikisi de oldukça başarılı çeviriler olduklarından dolayı hangisini isterseniz kullanabilirsiniz :)

  Bu yanlış anlaşımadan ötürü hem sinyol.org’dan hem de Hasan’dan özür dilerim.

 6. ali usta demiş ki:
  1 May 2006, 11:22 pm

  Çok güzel bir yazı olmuş. Yalnız merak ettiğim bir şey var, bloggerden verileri alırken hiç sorun yaşamadınız mı? Ben Türkçe karakterlrde çok ciddi sıkıntılar çektim, hâlen de çözebilmiş değilim : )

 7. ali demiş ki:
  1 May 2006, 11:35 pm

  Ben transfer sonrasında Türkçe karakter sorunu yaşamadım. Eğer Blogger’da UTF-8 dışında bir kod kullanmışsanız sorun yaşamış olabilirsiniz. Verileri aktardıktan sonra kodlama ile ilgili olarak görünen tek sorun yorumlarda html etiketlerinin büyük harfle yazılmasıydı (<A HREF=””> gibi). Blog kodunu w3 raconuna uydurabilmem için bunları teker teker küçük harfler ile değiştirmem gerekti :)

 8. masuda demiş ki:
  2 May 2006, 1:37 am

  Ali Usta, ellerinize sağlık. Bir sonraki bölümü merakla bekliyorum, arayı açmayalım ama. :)

 9. iso demiş ki:
  17 August 2006, 11:30 pm

  tüm dedikleriniz aynen uyguladım, yaptım, kurdum vs. ama tüm olan biten de anlamadığım yer bilgisayarımızdaki sunucuda oluşan bu wordpress sayfasıyla internet sitemiz arasında nasıl bağlantı kuracağız. içeriği aktar bölümden yararlandıktan sonra yerel sunucuda yazdığımzı yazılar internetteki sitemize gidecek mi. yerel sunucu ile internet sayfası arasındaki bağlantı konusunda detaylı bilgi verirseniz daha çok seviniriz..

 10. ali demiş ki:
  19 August 2006, 4:28 pm

  Bu konu ile ilgili daha önce tartışmıştık, şurada yaptığım yorumun durumu anlamanıza yardımcı olacağını umuyorum.

 11. BendeniZ demiş ki:
  5 November 2008, 10:40 am

  bu yorumu görürmüsünüz yada ne zaman görürsünüz bilmiyorum:(
  ama cidden zor durumdayım
  bir alan adı ve html paket aldım IHS den.
  arkadaşımda ordan bu şekide almış.(ama şu an yardım isteyemiyorum bazı sebeplerden)
  wordpress kullanıyo ve ben de wp istiyorum
  ama bir kardeşim denedi (ben hiç anlamıyorum blogger ım ve blogumu taşımak stedim)
  olmadı dedi.destek birimi ise php pakete geçmelisniz dedi.

  siz ne diyosunuz?

 12. Mümin demiş ki:
  27 July 2009, 12:31 am

  Merhaba dosttum.Anlattıkların güzel şeyler audio player için.Benim sormak istediğim yani kafama takılan kısımları dizayn edilişi.Senin yukarıda yaptığında örnekte, sesi kontrol edebiliyorsun.Ve rengarenk bir şeyler yapmışsın.Bende ses standart çalıyor.Sese kontrol edilemiyor.Bu durumdan bahsebilirmisin, nasıl yapılıyor? Bu arada harika parça, alıp götürdü beni.Teşekkürler.

 13. Mümin demiş ki:
  27 July 2009, 12:47 am

  BendeniZ; yazınızı yorumumu ekledikten sonra fark ettim.İhs den bende paket almıştım ve ozamanlar WordPress ve Joomladan hatta diğerlerinden hiç anlamazdım.Sonradan fark ettimki php. olayı için farklı paket almak gerek.İhs nin kalitesine diyecek hiç bir sözüm yok.Adamlar işini kaliteli yapıyor.Lakin .php paketleri biz blogçuları biraz aşıyor.İnternette 20 liraya 100-150 mb wordpress uyumlu linux hostingler satılıyor.Onlardan bir tane alabilirsin.Konuyu dağıtmayacaksak eğer buradan bir kaç tavsiye linki verebilirim.Ayrıca bendede wordpress uyumlu host var.Bilgin olsun.İstersen detayları görüşebiliriz.

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>