Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Gün içinde Chitika’dan aldığım bir e-posta ile programa kabul edildiğimi öğrendim. İlginç olan, sık sorulan sorular kısmında İngilizce dışındaki dillerde içeriğe sahip sitelerin programa kabul edilmeyeceği bildirilmiş olmasına rağmen benim kabul edilmiş olmam. İki ihtimal var; sık sorulan sorulara karşı cevaplarını, değişen politikaları doğrultusunda, güncellememiş olabilirler veya birden uyanırlar ve program dışında kalırım. Bakalım, bekleyip göreceğiz.

İlk izlenimlerim;

 • Tahminlerimde yanılmışım, sitenin okur trafiğini sorun etmiyorlar :)
 • Reklam oluşturma kodunun yönetimi oldukça iyi ve bir önceki gönderimde bahsettiğim gibi reklam boyutlarındaki çeşitlilik şablonlarınıza uyum için kolaylık sağlıyor, bu sayede de tasarım bütünlüğü bozulmuyor.
 • Diğer kullanıcıların da vurguladıkları gibi herhangi bir kanal oluşturma seçeneği mevcut değil ama Chitika yetkilileri yakında AdSense göre daha basit ve kolay kullanıma sahip bir kanal oluşturma seçeneği sunacaklarını söylüyorlar.
 • Reklamınızı, AdSense ile birlikte kullanabilmek için, nasıl içerik odaklı olmaktan çıkarabileceğinize dair sitede yardım bulunmuyor. Ama sorduğunuzda yardımcı oluyorlar ve cevap oluşturmaları hakikaten çok hızlı.
 • Okurların reklamlara tıklamalarından elde ettiğiniz geliri izleyebilmeniz için iki değişik izleme alanı var. Bunlar; “denetlenmemiş kazançlar” (Unaudited Revenue) bölümü ve “denetlemeden geçirilmiş kazançlar” (Audited Revenue) bölümü. Her ay denetlenmemiş kazançlar bölümündeki tıklamalar gözden geçirilerek aynı ip’den yapılan tekrarlamalı tıklamalar, kendi yaptığınız tıklamalar ve Çin, Hindistan gibi ülkelerden (herhalde bir “sabıkalılar” listeleri var) yapılan tıklamalar bu verilerden çıkarılarak “denetlemeden geçirilmiş kazançlar” bölümüne aktarılıyor. Ödeme sırasında tabii ki “denetlemeden geçirilmiş kazançlar” kısmındakiler dikkate alınıyor. Veriler her 24 saatte bir güncelleniyor.

İpucu; eMiniMalls reklamlarını içerik odaklı olmaktan nasıl çıkarırsınız?

Bunun için reklam koduna yeni satırlar eklemeniz gerekiyor. Bkz;
<script type="text/javascript">
<!--
ch_client = "kullanici-adi";
ch_width = 120;
ch_height = 600;
ch_non_contextual = 1;
var ch_queries = new Array(
'ipod','laptop');
var ch_selected = Math.floor((Math.random()*ch_queries.length));
ch_query = ch_queries[ch_selected];

//-->
</script>
<script src="http://scripts.chitika.net/eminimalls/mm.js" type="text/javascript">
</script>

Kırmızı ile gösterilen bölüm yeni eklenen satırları gösteriyor. Yeşil ile gösterilen kelimeler ise sitenizin içeriğini anlatan, sizin seçtiğiniz, anahtar kelimeler. İstediğiniz kadar anahtar kelime yazabilirsiniz. Hatta doğrudan ürün adları veya markalar da yazabilirsiniz. Örneğin dizüstü bilgisayarlar üzerine bir blog’unuz varsa ‘Toshiba Satellite P35-S611’ yazabilirsiniz. Belli bir kategorideki popüler ürün adlarına ulaşmak için amazon.com veya shopping.com’a gidip anahtar kelimelerinizi girerek çıkan sonuçlardan yararlanabilirsiniz.

İçeriği otomatik olarak tarayarak sizi uğraştırmayan AdSense düşünülünce bu durum sıkıcı bir iş gibi görünebilir, ama unutmayın mecburiyetten yapıyoruz. Eğer AdSense kullanmıyorsanız bunlarla uğraşmak zorunda değilsiniz. Ayrıca, içeriği kendinizin yönlendirmenizin avantajları da var. AdSense bile içeriği bazen yanlış tanımlayabiliyor, örneğin dün yazdığım gönderi içinde “barkod” kelimesi geçiyor diye sürekli barkod hizmeti veren yerli ve yabancı firmalardan reklam almaya başladım ve bunun yüzünden 20 kadar firmayı filtrelemekle uğraşmak zorunda kaldım.

Program hakkında edindiğim tecrübeleri ve gelişmeleri aktarmaya devam edeceğim.

“eMiniMalls için ilk izlenimler ve ipuçları” başlıklı yazıya 4 yorum yapılmış

 1. Guajira demiş ki:
  28 October 2005, 12:06 pm

  Hocam kazanç durumu nasıl. Tıklama başına ortalama ne kadar bir ücret veriyorlar. Adsense’in yanında kullanmaya değer mi sence?

 2. ali demiş ki:
  28 October 2005, 12:32 pm

  Her iki program için de, program kuralları gereği, sağladıkları kazançlar hakkında kesin bilgiler verilemiyor. Ama şunu söyleyebilirim;

  Bu blog’u yazmaya başladığımdan beridir MiniMalls’dan elde ettiğim gelir, Adsense’den elde ettiğimin 4 katı kadar. CTR değerleri birbirine yakın, bu yüzden aradaki farkı yaratan Chitika’nın CPC değerleri.

  Adsense’i iki aydır, Chitika’yı ise bir aydan daha kısa bir süredir kullanıyorum. Henüz Chitika’da bir ayımı doldurmadığım için bu değerler denetlenememiş verilere dayanıyor. Denetleme sırasında ne kadar bir kayıp olur bilmiyorum. Belki Türkiye’den gelen tıklamaları dikkate almazlar ve hepsi uçup gider :)

  Chitika’ya bu konu ile ilgili e-posta yolladım, cevap bekliyorum. Elde ettiğim gelir ay sonunda denetlemeden geçince durumu tekrar değerlendirerek yeni bir makale yazmayı düşünüyorum.

 3. ocun demiş ki:
  1 February 2007, 12:44 am

  bu yazının üzerine baya bir zaman geçmiş fakat ben yine de sonucu merak ettim…

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>