Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Sonunda e-postama cevap alabildim;

Bunun için üzgünüz. Şu anda sadece bu ülkelerden gelen trafiği kabul ediyoruz; A.B.D, Kanada, Meksika, İngiltere, Fransa, İsveç, Almanya, Danimarka, Avustralya, Yeni Zellanda, Belçika, İtalya, Hollanda, İspanya ve Finlandiya. Bununla birlikte, önümüzdeki birkaç gün içerisinde genişleyeceğiz! Bunun için önümüzdeki günlerde blog’umuzu takip edin.

Cevaptan anlaşılacağı üzere maalesef Türkiye’den gelen tıklamalara ödeme yapılmıyor. Bu da programı Türk kullanıcılar açısından anlamsız kılıyor. Chitika yayıncılarına desteklenmeyen ülkelerden yapılacak sayfa gösterimleri için alternatif URL tekniğini öneriyor. Böylece yayıncı eğer reklamları için bir alternatif URL belirleyecek olursa, sayfaya Türkiye gibi bir ülkeden yapılacak ziyaretlerde chitika reklam birimi yerine alternatif URL gösteriliyor.

Program tarafından desteklendiği ilan edilen ülkelerden gelen trafiğinize güveniyorsanız, alternatif URL yöntemi ile birlikte, chitika kullanılabilir gibi görünse de programın başka olumsuz yönleri de var. Başlarda tıklama başına yüksek ödeme yapan bir program olarak pazara giren eMiniMalls programı yapılan değişikliklerle artık eski cazibesini kaybetti.

Reklam verenlerin yönünde iyileştirmeler yaparken yayıncı tarafında pek dengeleme yapmayan ve yayıncıların gelirlerinde büyük düşüşlere neden olan Chitika, son zamanlarda bu yüzden çok eleştiri almıştı (örneğin; 1, 2, 3, 4). Artık reklam verenler sadece ürünü merak ederek reklam birimine tıklayan (yani sonucunda satış gerçekleşmeyen) kullanıcıların tıklamalarına ödeme yapmıyorlar. Reklam verenlerin, Altı Üstü Tasarım’da da değinilen, “bitiriş rakamı” yükseltilmeye çalışılıyor. Bu da, sadece çok dar bir alandan gelen trafiğin desteklenmesi ile birlikte, programın tıklama başına ödeme yapan yapısını değiştiriyor.

Bu konu ile ilgili en büyük eleştrilerden birisi de durumun yayıncılara çok geç duyurulmasıydı. Meraklı tıklamalara ödeme yapılmayacağı neredeyse ayın sonunda duyurulmuştu. Bu yüzden artık Chitika’nın oyunu dürüst oynamadığı yönünde de eleştriler var. Desteklenen trafik hakkında aklımdaki soru işareti için iki kez yazarak bir aydan uzun süre sonunda (tam da aylık hesaplamalar yapıldıktan bir gün sonra!) cevap alabildiğim Chitika konusunda bende farklı düşünmüyorum açıkcası :)

Eğer ilgilenirseniz, Chitika’nın konu hakkındaki savunmasına buradan ulaşabilirsiniz.

“Chitika Türkiye’den gelen trafiği kabul etmiyor” başlıklı yazıya henüz yorum yapılmamış

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>