Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Çoğu blog okuru, ilk başlarda ilgilendiği blog’ları web tarayıcıları vasıtası ile takip eder ama sayı her geçen gün arttıkça sonunda bir feed izleme aracı kullanmaya başlar. Fakat her blog okuru feed’in ne anlama geldiğini bilmeyebilir ve tarayıcısının sık kullanılanlar özelliğini de kullanma alışkanlığı yoksa blog’unuza uğradıktan bir süre sonra onu unutabilir.

Bu tür okurlara blog’unuzdan e-postaları aracılığı ile haber alabilme seçeneği cazip gelebilir. Onlara bu imkanı sunabilmek için, aşağıdaki ücretsiz servisler aracılığı ile, blog’unuz üzerine bir kayıt formu yerleştirebilirsiniz.

Bloglet (bloglet.com)

Bu servislerin öncülerinden. Üyelikten sonra kayıt alanı için form kodunuzu alabileceğiniz bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz. Buradaki form kodunu blog kodunuza eklemeniz gerekiyor. Kontrol panelinizden blog’unuza e-posta ile kayıt olanları takip edebiliyorsunuz ve düzenlemeler yapabiliyorsunuz (istemediğiniz kullanıcıları silebiliyorsunuz vs.). Güncellemelerin hızlı iletimi konusunda başarılı. Bunu servis sağlayıcılar ve blog yazılımları ile olan entegrasyonu ile sağlıyor. Örneğin; isterseniz Blogger’daki blog’unuzun ID’si ile birlikte kullanıcı adınızı ve şifrenizi de verirseniz güncellemeleri otomatik olarak alabiliyor.

FeedBlitz (feedblitz.com)

Daha yeni bir servis. Eğer daha önceden Bloglet kullanıyorsanız bu servis size eski üyelerinizi transfer etme seçeneği de sunuyor. Bunda da Bloglet’teki gibi yönetim özellikleri mevcut, ayrıca bir çok ilave özellik de var (Örneğin; Atom 3.0 desteği, AdSense for Feeds desteği gibi.). Ben de bu servisi kullanıyorum. Tercih etmemin sebebi ise FeedBurner ile olan entegrasyonu. Eğer isterseniz, FeedBurner’daki güncellemeler otomatik olarak bu servise iletilebiliyor ve blog’unuza e-posta ile kaydolanların istatistiklerine de ulaşabiliyorsunuz. Çekici özelliklerinin yanı sıra kötü bir özelliği; servis güncellemeleri iletmekte yeterince başarılı değil. Zamanla düzeleceklerini ümit ediyorum.

Blogflux (blogflux.com)

Bu da yeni servislerden biri. Aslında BlogFlux için, sunduğu diğer çözümlerle birlikte, bir blogcu için komple çözüm de denilebilir. BlogFlux’un bu hizmetinden yararlanmak için önce üye olmanız gerekiyor. Daha sonra kontrol panelinizden blog’unuza ulaşarak “Subscriptions” başlığı altında “Get HTML Code” seçeneği ile biz dizi alternatife ulaşabilir ve istediğnizi blog kodunuza ekleyerek kullanabilirsiniz. Bence BlogFlux güncelliğin takibi konusunda bu üç servis içinde en iyisi, hiç kaçırdığına veya geciktiğine rastlamadım. Ayrıca kullanıcılar açısından bir avantajı, eğer isterlerse, e-posta’ları blog yazarı tarafından görüntülenemiyor. Eğer FeedBlitz’in durumu değişmezse ben de bu servise geçmeyi düşünüyorum.

Kolay gelsin.

“Okurlarınızın blog’unuza e-posta’ları ile kayıt olmalarını sağlayın” başlıklı yazıya 4 yorum yapılmış

 1. TuLûAt Blogspot demiş ki:
  20 February 2006, 1:10 pm

  Bu konuda Bot a Blog servisini de ben öneririm.

  TuLûAt

 2. aZRa demiş ki:
  14 July 2006, 10:45 pm

  FeedBlitz‘in bence diğerlerinden ayıran en önemli özelliği üyelik için isteklilere sistemin gönderdiği aktivitasyon e-postasını Türkçeleştirebilme seçeneği.

  Bunun için ilkin FeedBlitz hesabımıza (Dashboard Login)e giriyoruz. Sidebarın ikinci satırındaki My Feeds sekmesini tıklıyoruz. İlgili blogun karşısındaki ikonların en sonundaki, başparmak işaretli olanı seçiyoruz.

  Gelen İngilizce metni hiçbir Türkçe karakteri kullanmadan Türkçeleştiriyoruz. Ben kıt İngilizcemle şöyle bir metin oluşturdum:

  aZRa icin baslattigin uyelik isleminin tamamla!

  “aZRa”ya Hos geldin…

  e-posta adresi ile , aZRa’ya eklenen yeni yazilari okuyabilirsin. Uyelik islemlerini tamamlamak icin tikla.

  Bu servis FeedBlitz tarafindan desteklenmektedir. Uyelik islemini tamamladiktan sonra, FeedBlitz adresinden uyeliklerini duzenleyebilir, yeni blog adresleri ekleyebilirsin. Gecici sifren:

  Giris yaptiktan sonra “My Profile” sekmesinden sifreni degistirebilirsin.

  Eger uye olmak istemiyorsan tikla .

  Tesekkurler,

  FeedBlitz.

  Benzer bir ifadeyi bu ediöre yazdıktan sonra sırasıyla Preview ve Use This Message butonlarını işaretliyoruz. Artık üyelik isteklilerinin e-postalarına oluşturduğumuz bu metin gidiyor ve belki de böylelikle olası üye kayıplarının önüne geçiliyor.

  Gibi.

 3. ali demiş ki:
  14 July 2006, 10:50 pm

  Bilgi için çok teşekkürler, uzun süredir FeedBlitz paneline giriş yapmadığım için bunu farketmemişim :) En kısa zamanda bende uygulasam iyi olacak :)

 4. aZRa demiş ki:
  14 July 2006, 10:56 pm

  Şimdi gördüğüm bir hata var. Editör içindeki kodlar önizlemede görünüyordu ama yorumda oratadan kaybolmuş. Umarım ‘code’ bu işi halleder.

  aZRa icin baslattigin uyelik isleminin tamamla!

  “aZRa”ya Hos geldin…

  e-posta adresi ile , aZRa’ya eklenen yeni yazilari okuyabilirsin. Uyelik islemlerini tamamlamak icin tikla.

  Bu servis FeedBlitz tarafindan desteklenmektedir. Uyelik islemini tamamladiktan sonra, FeedBlitz adresinden uyeliklerini duzenleyebilir, yeni blog adresleri ekleyebilirsin. Gecici sifren:

  Giris yaptiktan sonra “My Profile” sekmesinden sifreni degistirebilirsin.

  Eger uye olmak istemiyorsan tikla .

  Tesekkurler,

  FeedBlitz.

  Bu gereksiz yer işgali için üzgünüm.

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>