Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Google SandBox, Google tarafından yeni web sitelerine uygulandığı düşünülen bir çeşit filtreleme sistemidir. Bu filtrelemenin bir sonucu olarak söz konusu site, içeriğindeki en önemli anahtar kelimeler için yapılan aramalarda dahi, sonuçlarda gerilerde kalır. Bir site çok iyi bir içeriğe, iyi bir PageRank’a ve siteye diğer sitelerden yönlendirilmiş birçok bağlantıya sahip olsa bile SandBox etkisinde kalabilir.

Google, site içeriklerinin ve arama sonuçlarının değerlendirilmesi için kullandığı algoritmalar hakkında detaylı bilgi vermediği için SandBox filtresinin nasıl çalıştığı (ya da gerçekte var olup olmadığı) hakkında da resmi bir bilgi yoktur. Ama sistemin yeni web siteleri için bir deneme süresi gibi çalıştığı düşünülmektedir. Bunun amacı spam oluşturarak üst sıralara tırmanmaya çalışan sitelere engel olmak ve sonuçların tutarlılığını korumaktır. Tahmin edersiniz ki eğer siteniz Google tarafından yasaklanmışsa içeriğini yeni bir alan adına kaydırmanız çok da uzun sürmez. Aynı gün içinde alınmış bir alan adı altında birden bire oluşturulmuş yüzlerce sayfalık içerik ve para karşılığı kolaylıkla elde edilebilen yönlendirilirmiş bağlantılar da dolaysı ile Google tarafından güvenilir olarak kabul edilmemektedir.

Google tarafından arama sonuçları değerlendirilirken önemli kriterlerden birisinin de içeriğin web üzerindeki yaşı olduğu düşünülünce bu tür bir filtreleme yapıyor olmaları şaşırtıcı değildir. SandBox’ta kalma süresinin 3 ay ile 6 ay arasında değiştiği varsayılmaktadır.

Kaynak;

“Google SandBox nedir?” başlıklı yazıya 12 yorum yapılmış

 1. mehmet yaman demiş ki:
  23 September 2006, 11:04 pm

  kesinlikle doğru yazılmış bir yazı. fakat sandboxtan çıkış süresi 8 aya kadar sürebliyot

 2. emre demiş ki:
  14 April 2007, 6:33 pm

  Merhaba , sitem sandbox a dustu sanırım ne yapmam gerekıyor acaba yardımcı olabilecek varmi?

 3. ali demiş ki:
  14 April 2007, 6:57 pm

  emre;
  Beklemekten başka yolunuz yok maalesef. Bu süreç içerisinde özellikle dikkatli olmanız gerekiyor. Eğer sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almak için Google (ya da diğer arama motorlarınca) onaylanmaya metodlara başvuracak olursanız tamamen indeksten çıkarılmanız da olası.

 4. ilker agaoğlu demiş ki:
  9 June 2007, 6:04 am

  backlinkleriniz silindiyse zaten sandbox dasınız demektir ama hemen paniğe kapılmayın bazen zigzag dediğimiz olayda olabiliyor 1 hafta bekleyin geri yerine gelmezse kesin sonuç diyebiliriz

 5. Mehmet Poyraz demiş ki:
  3 July 2007, 5:34 pm

  Ben yeni bir site kurdum kendi firmam için. http://www.kurutma.net benim anlamadığım nokta google’da mesela “kurutma” yazınca benim backlink aldığım siteler benim önümde sıralanıyor. bunun sebebi ne olabilir? Google’ın yeni sitelere uygulamış olduğu bir ban mı var bunu nasıl önleyebiliriz?

 6. Cengiz demiş ki:
  29 February 2008, 4:03 am

  Bazı arama sonuçlarında yerimi korumama rağmen bazı sonuçlarda anormal bir düşüş bazılarında ise tamamen yok oluş söz konusu.Web yöneticisi araçlarından bakıyorum anasayfaya en son erişim 4 şubat diye gösteriyor.Site haritasından yeni bağlantıları indexliyor indexlenmiş 2000 in üzerinde sayfam var ama anasayfanın önbellek görüntüsü google da mevcut değil.Bu durumun açıklaması nedir acaba bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

 7. Serhat demiş ki:
  15 March 2008, 3:48 pm

  Merhaba arkadaşlar sitem henüz 1 yıllık ve 25000 üye sayısına ulaşıp matematik yazıp aranınca 4. sıraya kadar çıkmıştı.Hitlerim çok iyiydi.Ama bir anda heryerden silindi sitenin adını bile yazınca bile çıkmıyor.Bence çok adaletsiz bir şey bu sandbox dedikleri.Sitenin kaliteli olması bile önemli değil…

 8. hakan demiş ki:
  19 March 2008, 10:19 pm

  sandbox güzel bir uygulama, rekabeti güçlendiriyor inancındayım.

 9. Alpnur demiş ki:
  10 May 2009, 8:50 pm

  Merhaba, hiç bir yanlış yapmasanız dahi, eğer siteniz yeniyse ve çok hızlı bir çıkış yaptıysa sandbox’a girebiliyor. ama bu şekilde kısa sürüyor. benim sitemde böyle bir şey yaşıyor şu an. ama ben etik olmayan hiç bir şey yapmadım. sitem çok hızlı bir yükselişe geçti ve 1 aydan biraz fazladır yayında olmasına rağmen ilgili kolarda ilk sıralamalarda yer almaya başladı. bu da google’ı şüphelendiriyor ister istemez.

 10. Teknobass.com demiş ki:
  30 August 2009, 6:41 pm

  Google Bu ne yapicaği belli olmaz :)

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>