Twitter'da takip et
Ana Sayfa

PageRank bir web sayfasının internetteki önemini simgeleyen sayısal bir ifadedir. Adı birinden diğerine değişse de, genellikle 1’den 10’a kadar değişen bu değeri tüm arama motorları sonuçlarını sıralamada kullanırlar. Burada bahsedilecek PageRank Google tarafından kullanılan, aynı zamanda tescilli markası da olan, sistemdir.

En basit mantığı ile ifade edilecek olursa; Google bir siteye verilen tüm bağlantıları o site için verilmiş birer oy gibi düşünür. Verilen oyun son hesaplamadaki değeri ise oyu veren sitenin PageRank’ı ile ilgilidir. Bir sitenin başka bir siteye vereceği bağlantı ile ona sağlayabileceği PageRank kazancı, kendi PageRank’ının dışarıya verdiği bağlantı sayısına bölünmesi ile elde edilir. Tabii ki olay bu kadar basit değil. Hesaplama detaylarını Google resmen açıklamasa da örnek bir model için kaynaklar kısmına göz atabilirsiniz. PageRank hesaplanırken sizin dışarıya verdiğiniz bağlantılar (sizin PageRank’ınız için) dikkate alınmaz, sitenizi linkfarm’a (*) dönüştürmediğiniz sürece istediğiniz kadar bağlantı verebilirsiniz. Bu durum sadece vereceğiniz oyun değerini düşürür. Bu yüzden, örneğin, Türkiye’deki popüler blog’lardan nahnu.org‘un (yaklaşık 600 bağlantı) PageRank’ı 5 olurken, bildirgec.org‘un (yaklaşık 1600 bağlantı) PageRank’ı 4’te kalabilmektedir.

Google bir sayfanın PageRank’ını hesaplarken ona verilen tüm bağlantıları hesaba katmaz, bağlantıların “eşsiz” olmasını tercih eder. “Linkfarm” olarak adlandırılan sitelerden gelen bağlantılar çoğu zaman kabul edilmez. Hatta bazı bağlantılar Google tarafından cezalandırılmanıza neden olabilir. Tabii ki sitenize yönlendirilen bağlantıları kontrol edemezsiniz, fakat cezalandırılmış bir siteye bağlantı vermeniz sizin de ceza almanıza sebep olabilir. Genellikle tüm arama motorlarında bu yaklaşım olsa da özellikle Google’ı bağlantıların özgünlüğüne ikna etmek oldukça zordur. Sayfanıza yönlendirilen bağlantıların sizinki ile benzer içeriğe sahip olması çok önemlidir ve ekstra puan getirir.

Her ne kadar sonuçlarda üst sıralarda yer almak sadece yüksek PageRank ile mümkün olmasa da önemli kriterlerden birisidir. PageRank’ınız düşükse Gooooooooogle’ın o’ları arasında kaybolabilirsiniz :)

(*) linkfarm; genellikle herhangi bir gerçek içeriği bulunmayan ve site içeriği çeşitli konular üzerine linkleri listelemekten ibaret sayfalar için kullanılır. Google’ın, içeriğinde 50’den fazla bağlantı içeren sayfaları da linkfarm gibi değerlendirdiği düşünülmektedir.

Kaynaklar;

 • http://www.google.com/intl/en/technology/ ; Google’ın PageRank için resmi tanıtım sayfası.
 • www.pagerank.net ; Site, birçok özelliğinin yanı sıra, PageRank’ınızı ve çeşitli arama motorlarındaki bağlantı popülaritenizi ölçebileceğiniz araçlar sunuyor. İsterseniz sitedeki PageRank indikatörünü kendi blog’unuzun koduna dahil ederek PageRank’ınızı herkese gösterebilirsiniz. Bu ikonu beğenmezseniz biraz arama yardımı ile pek çok alternatif bulabilirsiniz.
 • http://www.webworkshop.net/pagerank.html ; Mutlaka okunması gereken bir makale. Hesaplama mantığı detaylı bir şekilde anlatılıyor ve PageRank’ınızı geliştirmeniz için ipuçları veriliyor.

“PageRank nedir?” başlıklı yazıya 16 yorum yapılmış

 1. Hadi demiş ki:
  23 August 2006, 6:46 pm

  Yukarıda “http://www.webworkshop.net/pagerank.html” bu linki verip mutlaka okuyun demişsiniz. Ama Türkçe olmaması kötü. :(

 2. ali demiş ki:
  23 August 2006, 7:02 pm

  Evet, maalesef bu kadar iyi anlatan Türkçe bir makaleye rastlamadım. Fakat olmayacağı anlamına gelmiyor, eminim bu makaleyi yazdığım günden beridir konu ile ilgili bir çok yeni yayın ortaya çıkmıştır. Belki güncel bir arama ile sonuca ulaşabilirsiniz.

 3. OnurSalgit | Düşüncelerin Güncesi » Google PR Güncelleniyor… demiş ki:
  9 October 2006, 5:46 am

  […] Uzun süredir beklediğim Google PageRank güncellemesi sonunda gerçekleşiyor. Son iki güncelleme sırasında verdiği sonuçlar ile beni yanıltmayan SeoChat’in Future Pagerank aracına göre Acemi Blogcu güncelleme sonrasında PR 5 olacak. Teker teker, fakat kararlı adımlarla ilerleme katediyor gibiyim Eğer PageRank terimi size yabancı ise buradan yardım alabilirsiniz, ve PR değerini nasıl artıracağınız konusunda “Trafik” kategorisi altında yayınladığım yazıların işinize yarayacağını düşünüyorum. İsterseniz hemen aşağıdaki kutudan yararlanarak gelecekteki PR değerinizi öğrenebilirsiniz, umarım sonuçlar sizi de mutlu eder […]

 4. r2 demiş ki:
  19 October 2006, 12:54 am

  merhaba ali, benim “pagerank”im 4 olmuş, fakat bana verilen bağlantı sayısı aslında çok az, bunun nedeni ne olabilir? itiraf ediyorum, verdiğin linkteki makaleyi sonuna kadar okuma çabası göstermedim :)

 5. Blogger ile kendinize özel alan adı kullanın | Blog ve Wolkanca.Com - Evden işe işten eve Blog! demiş ki:
  10 January 2007, 6:44 am

  […] Eskiden blogunuzu FTP ile yayınladığınız zaman elde ettiğiniz en büyük avantaj Blogger’daki alan kullanımı sınırından kurtuluyor olmanız ve kendi alan adınızı üzerinden yayın yaparak daha profesyonel bir görünüm sergilemenizden ibaretti. Fakat bunları elde ederken çok daha önemli bir şeye de veda etmek zorunda kalıyordunuz; eski adresiniz! Google siz FTP ile yayın yapmaya başladığınız anda adınıza kayıtlı olan ornek.blogspot.com’u siliyordu ve bir başkası eski adresinizi alarak sizin o zamana kadar elde ettiğiniz PageRank değeri ve arama motorlarındaki geçmişinizin keyfini sürebiliyordu Dolayısı ile Blogger’ın eski versiyonunda kendi alan adınız ile yayın yapmak işe sıfırdan başlamak ile eşdeğerdi. […]

 6. Safiye demiş ki:
  27 January 2007, 4:34 am

  İki sitem var birinin PR3 (http://www.agdenizli.com)diğerinin PR2(http://www.onlinetercumanlik.com). PR3 olandan PR2 olana link verdim PR^3 olan 3 yıllık bir site PR2 olan daha fazla hit alıyor ama bunlar aynı server da hosting ediliyor baska servera alsak link versek birbirlerinin PR larını yukseltirlermi?

 7. Dr.B.Gultekin Cetiner demiş ki:
  24 April 2007, 11:55 am

  Server ve IP numarası gibi parametrelerin hiçbir önemi yok. Eğer server ikide bir down oluyorsa tabii arama robotlarını kızdırabilir. Ama ikisi de aynı sunucuda.

  Sizdeki problem PR2 olan sitenizin sahip olduğu anahtar kelimelerin popülerliğinden kaynaklanıyor. Benzer durum bende de mevcut. PR5 olan siteme (Veri Modelleme) günde 200 tekil ziyaretçi düşerken PR5 olan sitenin (hem de sadece alt domain Sorular) günde 8000 tekil ziyaretçi geliyor.

 8. PageRank Net | The Live Box demiş ki:
  26 May 2007, 2:16 pm

  […] Ama En Rahat Kullanımlısı ve Türkçe Olan Buradaki Adresten Sitenizin veya Blog ‘unuzu PageRank Değerini […]

 9. Murat demiş ki:
  17 December 2007, 6:20 pm

  Google’ın, içeriğinde 50’den fazla bağlantı içeren sayfaları da linkfarm gibi değerlendirdiği düşünülmektedir.

  demişsin ama ozaman forum sitelerinin hiç birini değerlendirmemesi lazım.. içeriği özgün olan en küçük sitede zaten 50 link yoksa o site site değildir. bence 50 sayısı abartı olmuş. bilmeden yorum yapmamak lazım. google toplistleride önemsemezdi öyle olsaydı. ve mynetide önemsemezdi. ve yahut hiç bir forum ve portalı önemsemezdi. bakarsanız zaten portalların index inde ortalama 50 üstü link vardır.

 10. Yeni Yılın PageRank Güncellemeleri | BekirJem WebLog demiş ki:
  15 January 2008, 1:16 am

  […] yeni yılın ilk PageRank güncellemesini başlattı. Zaten çok yüksek bir PR beklememiştim. PR 0 olan […]

 11. rel=”nofollow” nedir? Ne değildir ? | Wordpress | bildiginblog.org ! Wordpress ilacınız demiş ki:
  31 January 2008, 4:50 pm

  […] yazının içeriğini daha iyi kavrayabilmek adına daha önceden yayınlamış olduğum “PageRank nedir?” ve “Bağlantı değişimi nedir?” başlıklı yazılarıma bir göz atmanızı tavsiye […]

 12. » Pagerank’lar güncelleniyor. Blogbilgi beta: Bilginin bloglanmış hali! demiş ki:
  9 March 2008, 3:45 pm

  […] pagerankla(nedir) güncellenmiş onuda buradan öğrendim.E haliyle iş güç […]

 13. Fikir Alemi demiş ki:
  30 May 2008, 10:23 pm

  Teşekkür ederiz.Faydalı bir yazı olmuş.

 14. mehmet demiş ki:
  28 April 2009, 11:24 am

  Selam.Size daha öncede yorum yazmıştım.Benim çok acemice bir blogum var daha çok kendi yazılarım ve eşimin yazıları.Ya şu pageran değerim hep sıfır:)Bi benim bloga bakarmısınız.Yorumunuzu bekliyorum.Zor iş bıraksam mı ne?Sağolun adı acemi blog ama siz hiç te acemi değilsiniz:)Acemi blogcu yazınca hemen sitenize daldım:)

 15. macit demiş ki:
  26 April 2013, 1:35 am

  Pagerank hakkında verdiğniz bilgi için teşekkür

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>