Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Blog’unuz üzerinde anket yayınlamak hem okur profiliniz hakkında fikir sahibi olmak hem de okurlarınızın ziyaretlerini tekrarlamalarını sağlamak için yararlı olabilir. Eğer sizde blog’unuz üzerinde anketlere yer vermek istiyorsanız aşağıdaki ğücretsiz alternatiflerden faydalanabilirsiniz.

Web Poll Central (webpollcentral.com)

Web Poll CentralÜye olduktan sonra ulaşabileceğiniz “Basic User panel”den “Create a new Poll” seçeneğine tıkladığınızda yeni bir anket oluşturmuş oluyorsunuz. Oluşturduğunuz bu anketi “Click here to edit edit this poll” seçeneği ile düzenleyebilirsiniz. Düzenleme sayfasında anket başlığını ve seçenekleri girdikten sonra “Reset recorded votes?” seçeneğini, eğer yeni oluşturduğunuz bir anket ise, “No” olarak işaretleyin. Bu seçenek, anketinizi belirli bir süre kullandıktan sonra üzerinde oynamalar yapacağınız zaman, eski sonuçları silebilmenizi sağlıyor. “Update poll” seçeneği ile anketinizi kaydedin ve bir sonraki pencereden “Click here to return to the menu”ye tıklayarak oluşturduğunuz anketin görünümünü düzenleyeceğiniz sayfaya gelin. Bu sayfada “Change poll design”a tıklayarak anketinizin görünümünü düzenleyebilirsiniz. Seçenekler arasından “Use radio buttons”ı işaretlerseniz anketiniz WP1’deki gibi, “Use pulldown list”i işaretlerseniz WP2’deki gibi, “Use link voting”i işaretlerseniz WP3’deki gibi ve “Multiple choice voting”i işaretlerseniz WP4’deki gibi görünecektir. Son seçenekte okurlar bir den fazla seçeneği işaretleyebiliyorlar.

Görünümü düzenledikten sonra anket menüsünden “Get HTML implementation code” seçeneği ile anket kodunuzu alacağınız sayfaya giderek kod alternatiflerinden birisini blog kodunuzda görünmesini istediğiniz yere eklemeniz gerekiyor. Alternatifler içerisinde en kolay olanı ilk seçenekteki javascript seçeneği. Diğer seçenekleri kullanırsanız anketiniz üzerinde yaptığınız her değişiklik ile birlikte kodu tekrar güncellemeniz gerekiyor.

Özetle;

 • Sınırsız anket oluşturma ve sınırsız oy kullanımı.
 • 9’a kadar cevap seçeneği.
 • Rasgele anket gösterim seçeneği.
 • Anket sonuçlarının manipülasyonuna izin veriyor.
 • Türkçe karakterler ile sorunlu.
 • Okurların ne sıklıkla oylama yapabileceklerini belirleyebiliyorsunuz.
 • Reklamlar rahatsız edici değil.

Poll Host (pollhost.com)

Poll HostÜye olduktan sonra ulaşabileceğiniz “Administration area”dan “Create a New Poll” seçeneğini kullanarak anket sorunuzu ve seçenekleri girip kaydediyorsunuz. Bu aşamada eğer “How many answers should a user be able to select?” kısmında “Just one answer”ı seçerseniz okurlar sadece bir seçeneği işaretleyebiliyorken “Multiple answers”ı seçerseniz birden fazla seçeneği işaretleyebiliyorlar. Kaydettikten sonraki sayfadan “Create Voting Box”ı seçerek anket kutunuzu oluşturacağınız sayfaya geliyorsunuz. Burada “Tower Box”ı seçerseniz anketiniz PH1’deki gibi, “Dropdown Menu Box”ı seçerseniz PH2’deki gibi ve “Horizontal Box”ı seçerseniz PH3’deki gibi görünüyor. Görünümü düzenledikten sonra “Get HTML codes for this box”ı seçerek ulaşacağınız sayfadan elde edeceğiniz kodu blog kodunuzda görünmesini istedeğiniz yere eklemeniz gerekiyor.

Poll Host

Özetle;

 • 15 ankete kadar oluşturma.
 • 20 kadar cevap seçeneği.
 • Okurların ne sıklıkla oylama yapabileceklerini belirleyebiliyorsunuz.
 • Anket sonuçlarının manipülasyonuna izin veriyor.
 • Türkçe karakterlerin kullanımında sorun yaşanmıyor.
 • Reklamlar rahatsız edici değil.

Sanal Web (sanalweb.com)

Sanal WebBu da Türkçe hizmet sunan bir anket servisi. Üye olduktan sonra ana sayfada sol taraftaki kolondan “Anket” seçeneği ile anket oluşturma sayfasına gidiyorsunuz ve 4 aşamada anketinizi oluşturuyorsunuz. Bu basamaklar Türkçe olduğu için detaylara değinmeyeceğim, zaten gayet anlaşılır biçimde sunulmuş. En son basamakta oluşturduğunuz anketi kabul ettikten sonra anket kodunuz veriliyor ve bu kodu blog kodunuz içerisine, görünmesini istediğiniz yere, yerleştiriyorsunuz. Anketi kaydettikten sonra sol kolondaki “kontrol paneli”nden “aldığım hizmetler”e giderek anket sonuçlarını istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

İki tip anket oluşturabiliyorsunuz; bunlardan birincisinde 4 cevap seçeneği olabilirken (bkz. SW1), ikincisinde sadece evet-hayır seçenekleri olabiliyor (bkz. SW2). Ankete katılanların birden fazla seçeneği işaretleyebileceği anketler oluşturulamıyor. Anket oluşturma servisleri içinde en az esnekliğe sahip bu servisin bir diğer kötü yönü de sadece bir aktif anketiniz olabiliyor ve bir üyelikle en fazla üç kez anket alabiliyorsunuz. Servisin tek iyi yönü Türkçe olması.

Özetle;

 • Bir üyelikle en fazla 3 kez anket alınabiliyor.
 • 4’e kadar cevap seçeneği.
 • Anket sonuçlarının manipülasyonuna izin veriyor.
 • Servis tamamen Türkçe.
 • Okurların ne sıklıkla oylama yapabileceklerini belirleyemiyorsunuz.
 • Pop-up reklamlar gösteriliyor.

Kolay gelsin.

“Blog’unuz üzerinde anket yayınlamak için yararlanabileceğiniz servisler” başlıklı yazıya 2 yorum yapılmış

 1. murat demiş ki:
  14 October 2006, 7:25 pm

  burdaki anket sitelerinde anket olusturuyorum html kodunu alıp bloguma yapıstırıyorum ama sadece soru ve cevaplar gelıyor secım yapacagım işaret koyabılecegim herhangı bır kutu gelmıyor işe yaramadı yane

 2. ali demiş ki:
  14 October 2006, 7:57 pm

  Hepsinde aynı hatayı alıyorsanız kesinlikle birşeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir :)

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>