Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Bağlantı değişimi (*) iki sitenin birbirine karşılıklı bağlantı vermesidir. Bunda amaç sitenin arama motorlarındaki popülerliğini artırmaktır. Bağlantı değişimi sayesinde sitenizin arama motorlarındaki puanını ve popülaritesini artırmanız olanaklı gibi görünse de aşağıdaki araçlar ile bunun gerçekleşmesi çok küçük bir ihtimaldir ve kullanım şeklinize bağlı olarak tam aksi bir sonuç da elde etmeniz olasıdır (bu bölümü okumadan önce PageRank nedir? makalesini okumanızda fayda var).

Bağlantı değişimini, değişim yapmak isteyen site sahipleri arasında iletişim kurmayı sağlayan sitelerden yararlanarak gerçekleştirebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

  • Amacınız hiçbir zaman olabildiğince çok bağlantı elde etmek olmamalıdır. Bu şekilde davranarak arama motorlarınca cezalandırılmış siteler ile fark etmeden bağlantı değiştirebilir ve sizde cezalı konuma düşebilirsiniz.
  • Bağlantı değiştireceğiniz siteler sizinki ile benzer içeriğe sahip olanlardan seçmelisiniz. Bu sayede hem puanınız çok daha yüksek olacaktır hem de içeriğinizin kararlığını korumak adına mantıklı hareket etmiş olursunuz.

Kaynaklar;

Link Exchanged (http://www.linkexchanged.com)

Bence bu işi en iyi yapan site, işlemi oldukça kolaylaştırmışlar. Siteye üye olup kendi sitenizin bilgilerini girdikten sonra isterseniz kullanıcı veritabanında sizin için uygun olan bağlantıları bulup değişim teklif edebilir ya da diğer kullanıcıların size ulaşmalarını bekleyebilirsiniz. Değişim işlemi e-postanıza gönderilen bağlantı detaylarını sitenizin koduna dahil ettikten sonra gene aynı e-postadaki kabul / ret linklerine tıklayarak onay vermeniz (veya reddetmeniz) ile gerçekleşiyor. Sizin bağlantınız kontrol edildikten sonra karşı taraftaki bağlantı da anında aktifleşiyor. Mutlaka ayarlarınız bölümünden istediğiniz bağlantı türlerini belirleyin, bu sayede sadece belirli tarzdaki bağlantı isteklerinin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Site, bu amaçla hizmet veren diğer tüm siteler gibi, hem ücretli hem de ücretsiz hesaplarla hizmet veriyor.

Link Market (http://www.linkmarket.net)

Siteye üye olup kendi sitenizin bilgilerini girdikten sonra isterseniz kullanıcı veritabanında sizin için uygun olan bağlantıları bulup değişim teklif edebilir ya da diğer kullanıcıların size ulaşmalarını bekleyebilirsiniz. Değişim site aracılığı ile oluyor. Size teklif geldiğinde e-posta ile bildiriliyor ve siteye giriş yaparak teklifi değerlendiriyorsunuz. Eğer teklife olumlu cevap verirseniz kodu sayfanıza eklemeniz ve site aracılığı ile bunu onaylamanız gerekiyor. Diğerleri gibi, hem ücretli hem de ücretsiz hesaplarla hizmet veriyor, yalnız eğer ücretsiz üye iseniz resmen işkenceye tabi tutuluyorsunuz. Sürekli sınırlı kullanıcı olduğunuz hatırlatılıyor ve erişiminiz engelleniyor. Çok can sıkıcı ve etkin olmaktan uzak bir site olmasına rağmen popüler kaynaklardan birisi.

Linkalizer (www.linkalizer.com)

Siteye üyeliğiniz kendi sitenizin incelenmesinden sonra kabul ediliyor. Bu işlem 2-3 gün sürüyor. Daha sonra size teklifler e-posta aracılığı ile ulaştırılıyor ve postadaki kodu sayfanıza dahil etmeniz isteniyor. Ücretli ve ücretsiz kullanım mümkün. Bir defasında tüm üyelere birden teklif göndermek için tek seferlik bir ücretli hizmette söz konusu.

Son bir tavsiye olarak;

Bu yöntemler yerine blog okurken edindiğiniz arkadaşlıklardan faydalanabilir ve aranızda değişim yapabilirsiniz ki bu sizin için böyle araçlardan daha etkin bir yöntem olacaktır. Neticede blog yazıyorsunuz, kendi haline bırakırsanız içeriğinizin gelişmesi ile birlikte puanınız da zamanla yükselecektir. İnternette ticaret gibi bir amaç ile acilen yükselmeniz gerekmiyorsa bu tip yardıma ihtiyacınız yoktur. Eğer bu tip bir ihtiyacınız varsa bile kendi başınıza hareket etmektense profesyonel destek almanız daha akıllıca olacaktır (bkz. SEO, SEM).

(*) Bağlantı değişimi; İngilizce’deki link exchange, reciprocal link, link trade, link back gibi terimler yerine kullanılmıştır. Bu terimleri arama motorlarında kullanarak farklı kaynaklara da ulaşmanız mümkündür.

“Bağlantı değişimi nedir?” başlıklı yazıya 1 yorum yapılmış

  1. web tasarım demiş ki:
    15 December 2007, 8:17 pm

    şu linkexchange hakkında biraz daha bilgi alabilirmiyiz ?

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>