Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Blog adresinizi tişörtünüze bastırın!Blogların feed’lerini mobil araçlar (cep telefonları, PDA’lar vs.) için uyumlu hale getirerek okurların ulaşabilirliğini artırmak son zamanların blog trendleri arasında. Fakat okurlarınızı bir zorluk bekliyor o da feed adresinizin kendisi! Tahmin edersiniz ki http://feeds.feedburner.com/AcemiBlogcu gibi bir adresi cep telefonu klavyesini kullanarak girmek oldukça zahmetli olacaktır. Bunun yerine, okurların cep telefonlarının kameralarını kullanarak adresinizi kaydetmelerini sağlayabilirsiniz.

Yöntem oldukça basit. Eğer Symbian işletim sistemi kullanan bir cep telefonunuz varsa ve screenftp.com adresinin ne anlama geldiğini biliyorsanız alt paragraftaki açıklamaları atlayarak doğrudan tanıtımı yapılan adreslere gidebilirsiniz. Aksi söz konusu ise okumaya devam edin.

Önce aşağıda verilen web adresleri yardımı ile blog adresinizi optik barkod şeklinde kodlayan bir resim dosyası oluşturuyorsunuz. Bu barkod resmini blog’unuz üzerinde yayınlayabileceğiniz gibi isterseniz blog’unuzun tanıtımı için düşündüğünüz ilanlara, isterseniz size destek verenler için hazırladığınız banner’lara ekliyorsunuz veya tişörtünüz üzerine bastırıyorsunuz. Daha sonra okurlarınız bunlarla ilgilendiklerinde cep telefonlarına önceden yükledikleri yazılım aracılığı ile resmin fotoğrafını çekiyorlar ve söz konusu yazılım bu resim içinde saklı olan adresinizi insanlar tarafından okunabilir hale getirip telefona kaydediyor.

Bu hizmeti veren servisler için iki farklı seçenek mevcut;

Shotcode

Aşağıda verilen adrese gidip “Free ShotCodes” seçeneğini seçiyorsunuz ve üye oluyorsunuz. Sonrasında üyelik girişi yaparak “Create Shotcodes” seçeneği altında barkodunuzu oluşturuyorsunuz.

Telefonunuz için okuyucu yazılımı aşağıdaki adresten indirebilirsiniz.

Semacode

Aşağıdaki adrese gidip URL’nizi giriyorsunuz ve barkod otomatik olarak oluşturuluyor. Kaydetmek için “print screen” yapıp daha sonra bir fotoğraf düzenleme aracı kullanabilirsiniz yada sayfayı yazdırabilirsiniz.

Barkodu oluşturan applet’in düzgün çalışması için Java 1.5 (ve üstü) gerekiyor, eğer sorun yaşıyorsanız Java versiyonunuzu güncellemeyi deneyebilirsiniz. Gerçi yaptığım son denemede, güncelleme yapmış olmama karşın, sorun yaşadım. Emin değilim ama applet özellikle Firefox ile kararsızlık sergiliyor gibi ve kısa URL’ler ile daha başarılı. Telefonunuz için okuyucu yazılımı aşağıdaki adresten indirebilirsiniz.

Kolay gelsin.

“Blog adresinizi tişörtünüze bastırın :)” başlıklı yazıya 3 yorum yapılmış

 1. Hakan demiş ki:
  13 January 2006, 10:01 pm

  Hocam çok sağolasın eline sağlık :) Güzel haber ;)

 2. Vlkan YILMAZ demiş ki:
  3 January 2007, 6:08 pm

  bunu bi denemek lazım eğer hala güncelse buna benzer bişi arıyorum varmı acaba daha böle kullanışlı bişiler.
  i yıllar.

 3. ali demiş ki:
  4 January 2007, 11:40 am

  Bu yazının üzerinden çok zaman geçti, fakat bu süre içinde konu üzerine yeni bir şeye rastlamadım maalesef. Bende denemeyi düşünmüştüm o zamanlar, fakat aklımdan çıkmış, sayende yeniden hatırladım :) Sana da iyi yıllar.

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>