Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Uzun zamandır web sayfalarında birbirine benzer reklamlar görmekten hem reklam verenler hem de izleyiciler sıkılmıştı. Hatta yavaş yavaş Google’ın web’i kirlettiğine dair görüşler bile ortaya çıkmaya başladı. Geçtiğimiz ay Chitika yeni bir reklam türü ile pazara giriş yaptı: Mini Dükkan (Chitika eMiniMalls). Reklam minik bir alışveriş sayfası gibi çalışıyor.

eMiniMallsReklam tıpkı üstteki gibi görünüyor ama oradaki gibi statik değil, interaktif. Mouse ile reklamın üzerine geldiğinizde reklamdaki sekmeler hareket kazanıyor ve okura çeşitli satıcılardaki fiyat kıyaslamalarına ulaşma, ürün hakkında yapılan yorumları inceleme fırsatı veriyor. Okur isterse reklam aracılığı ile arama da yapabiliyor. 10 değişik boyutta reklam sunabiliyorsunuz ki bu da site sahiplerine yeterli esnekliği sağlıyor.

eMiniMalls

Nasıl çalışıyor?

Chitika içerik odaklı bir reklam türü ve tıklama başına ödeme yapıyor. Ama isterseniz içerik odaklı özelliği kapatılabiliyor. Bu da reklamın AdSense ile birlikte kullanılabilmesine olanak sağlıyor. Eğer AdSense kullanıyorsanız bilirsiniz, Google’ın prensipleri gereği, ikinci bir içerik odaklı reklam türü kullanamıyorsunuz.

Firma alt alan isimlerine (subdomain) sahip sitelerle çalışabiliyor, bu da demek oluyor ki Blogger gibi ücretsiz bir sunucudaki blog’unuz için başvurabilirsiniz. Bende kayıt için başvurdum ama pek ümitli değilim. Büyük ihtimalle okur trafiğim yetersiz gelecek :)

Ne kadar kazandırıyor?

Kendim kullanmadığım için kişisel bilgiye sahip değilim ama web’de bu reklam türü sayesinde elde ettikleri gelirlerden bahsedenler programdan oldukça memnun. Site trafiğine bağlı olarak %20 – %40 arasında gelir artışı sağladıklarını iddia ediyorlar. Tıklama başına ödenen ücretin de AdSense’e oranla 3 ile 5 kat daha fazla olduğu söylenenler arasında. Tabi bu birazda reklam türünün çok yeni olması ile alakalı. Sayfalarda yeni görünen bu reklam türü dikkat çekiyor ve bu da reklamın başarısını artırıyor. Zamanla kullanıcılar bunlara alıştığında söz konusu rakamlar daha aşağılara inebilir. AdSense ile birlikte kullanıldığında, Mini Dükkan’ların, AdSense’in etkinliğini azaltmadığı kullanıcıların ortak görüşü.

Zayıf noktalar

Programı kullananlar optimizasyon özelliklerinin yetersiz olduğunu ve kanal oluşturma yeteneğinin olmadığını söylüyorlar. Chitika yakın bir zamanda kanal oluşturma özelliğini ekleyeceğini duyurmuş. Program daha çok yeni olduğundan dolayı reklam veren sayısı ve çeşitliliğinin az oluşunun içeriğe uygun reklam oluşturabilmeyi kısıtladığı vurgulanıyor. Henüz var mı bilmiyorum ama Türkiye’den reklam verenlerin sayısı bizdeki başarısını etkileyecektir.

Kaynaklar;

Güncelleme: Üyeliğim kabul edildi, bkz. ilk izlenimler ve ipuçları.

“Yeni bir reklam türü: Mini Dükkan (eMiniMalls)” başlıklı yazıya henüz yorum yapılmamış

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>