Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Blog’unuzun ziyaretçi sayısını sürünmekten kurtarmanın en etkin yolu onun arama motorlarında indekslenmesini sağlamaktır. Söz konusu olan arama motorları olunca internet kullanıcıları alışkanlıklarına göre üçe ayrılabilirler;

 • Google kullanıcıları
 • Yahoo! kullanıcıları
 • Diğer arama motorlarının kullanıcıları

Tüm dünya (özellikle de dünyadaki internet kullanıcılarının %50 sinin bulunduğu kuzey Amerika) düşünülünce bu ayrım mantıklı gibi gelse de, Türkiye söz konusu olduğunda sadece Google kullanıcılarından bahsetmek mümkün. Bizdeki Yahoo! veya MSN araması kullanıcılarının eser miktarda olduğu düşünülürse ve Türkçe içeriğe sahip bir blog’unuz söz konusu ise ilk hedefiniz Google’da listelenmek olmalıdır. Tabii ki bu diğer arama motorlarında listelenmenin size avantaj sağlamayacağı anlamına gelmiyor.

Burada size blog’unuzu özellikle 3 temel arama motorunda listelenmesini nasıl sağlayabileceğiniz hakkında ipuçları vereceğim. Normalde bir aydan fazla süren indekslenme sürecini hızlandırmak elinizde. Eğer burada yazanları uygularsanız 48 saat içerisinde sitenizin linklerini Google, Yahoo! ve MSN’de görebilirsiniz!

Blog’unuz hızlı bir şekilde indekslenmesini nasıl sağlarsınız:

“Arama motorlarında nasıl indekslenirsiniz?” başlıklı yazıya 4 yorum yapılmış

 1. volkan vardareli demiş ki:
  14 June 2006, 12:27 am

  48 saatte google linkini tıkladığımda beni ana sayfaya taşıyor. daha doğrusu bir sayfa açmaya çalışırken ki bu sayfada wordpress in fabrika ayarı gelen tema görülüyor, sonra vazgeçip anasayfaya yönlendiriyor.

 2. ali demiş ki:
  14 June 2006, 12:45 am

  Blogger’dan geçiş sırasında bu yazıdaki bağlantıları güncellemeyi unutmuşum, sorun için özür dilerim. Düzelttim şu an çalışıyor :)

 3. H.İlkay Çiçekçisoy demiş ki:
  30 November 2006, 11:56 am

  Merhaba!.. Google’a eklemek için gerekli şeyleri yazmışsınız. Bunlardan biri olan http://www.google.com/ig ‘ye gidip orada Ad Content ve Create Conten’leri bulmamızı ve sitemizi kayıt etmemizi söylemişsiniz fakat böyle bir giriş yeri yok o sayfada yardımcı olursanız sevinirim.

 4. ali demiş ki:
  30 November 2006, 12:22 pm

  Bu yazıyı yazdığımdan beri oldukça zaman geçti ve Google bu sırada kişisel giriş sayfasını oldukça değiştirdi. Şimdi aynı bölüme aşağıda vereceğim yol ile ulaşabilirsiniz;

  google.com/ig > Add stuff (*) > Add by URL (**)

  * Arama kutusunun altında, sayfanın en sağında.
  ** Ulaştığınız sayfada içerik arama kutusuna ait “Search Homepage Content” tuşunun hemen yanında.

  Kolay gelsin.

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>