Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Arama motorları söz konusu olduğunda bu konudaki ilklerden birisi ve şu an pazarın ikinci büyüğü olan Yahoo! tabii ki ihmal edilemez. Yahoo! aynı zamanda Altavista ve AllTheWeb gibi büyük arama motorlarına da içerik sağladığı için de ayrıca öneme sahip. Yahoo!’da listelenmenin de birkaç alternatifi var;

Yahoo! Submit Your Site

Bu yöntem, tıpkı Google için geçerli olduğu gibi, listelenmek için en uzun süren yöntem. Bu yöntemle listelenmeniz normal süreçte haftalar hatta aylar sürebilir. Ama tabii ki sitenizin Yahoo!’da listelenmesi için bir seçenek olduğundan kullanmakta fayda var.

Yapmanız gerekenler;

  • http://submit.search.yahoo.com/free/request adresine gidin.
  • Yahoo! üyeliğinizle giriş yapmanız istenecektir. Bu aşamada mutlaka bir Yahoo! hesabınızın olması gerekiyor.
  • Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan forma sitenizin adresini yazmanız ve “Submit URL” düğmesine tıklamanız gerekiyor.

Yapmamanız gereken;

  • Sitenizi birden fazla kaydetmeyin! Bu Yahoo! tarafından sansürlenmenize neden olabilir ve burada bahsi geçen diğer metotlar da bu durumda işlevsiz olacaktır.

Yahoo! Submit Your Sitemap

Yahoo!’da tıpkı rakibi Google gibi site haritaları aracılığı ile indekslenmeyi destekliyor, fakat kullandıkları metodlar birbirinden farklı. Google için sitenizdeki url’leri içeren bir tekst dosyası veya sitenizin feed dosyası yeterliyken, Yahoo!’da sadece url’lerinizi içeren bir tekst dosyası kullanabiliyorsunuz. Bir tekst dosyasına sitenizdeki tüm url’leri (her bir satıra bir tane gelecek şekilde) yazıp daha sonra bunu, örneğin; urllist.txt şeklinde adlandırıp, sitenizin kök dizinine yerleştirmeniz gerekiyor. Burada blog kullanıcılarını ilgilendiren bir nokta var; eğer ücretsiz servislerden birisini kullanıyorsanız maalesef işiniz biraz zor. Çünkü ücretsiz blog servisleri genellikle kök dizine doğrudan erişime izin vermiyorlar. Neticede, eğer kullandığınız servis size yeterli izinleri sağlıyorsa;

Yapmanız gerekenler;

  • http://submit.search.yahoo.com/free/request adresine gidin (evet, üsttekinin aynısı).
  • Yahoo! üyeliğinizle giriş yapmanız istenecektir. Bu aşamada mutlaka bir Yahoo! hesabınızın olması gerekiyor.
  • Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan forma sitenizin sitemap dosyasının tam adresini girmeniz ve “Submit URL” düğmesine tıklamanız gerekiyor.

My Yahoo!

Yahoo!’da listelenmenin en hızlı yollarından birisi de sitenizin feed dosyasını kişisel Yahoo! giriş sayfanıza eklemek. Bu sayede sitenizin feed dosyası aracılığı ile sitenizin taranmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu yöntemi kullanarak 48 saat içinde indekslenmeniz mümkün.

Yapmanız gerekenler;

  • http://my.yahoo.com/ adersine gidin.
  • Yahoo! üyeliğinizle giriş yapmanız gerekecektir. Bu aşamada mutlaka bir Yahoo! hesabınızın olması gerekiyor.
  • Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeye yakın bulunan “Add Content” düğmesine tıklayın ve açılan sayfadaki forma blog’unuzun feed adresini (örneğin; http://acemiblogcu.blogspot.com/atom.xml) yazıp “Find” tuşuna tıklayın.

Link vasıtası ile indekslenme

Tıpkı diğer tüm arama motorlarında geçerli olduğu gibi Yahoo!da listelenmek için yine Yahoo!’da blog’u (ya da web sitesi) indekslenen birisinin blog’unda (ya da sitesinde) sizin blog’unuza bir bağlantı vermesi yeterli olabiliyor. Hatta eğer biraz şansla indeks robotunun gezintiye çıkma zamanını da yakalayabilirseniz, bu yolla birkaç saat içinde indekslenebilirsiniz.

Mutlaka bakın:

“48 Saatte Yahoo!” başlıklı yazıya henüz yorum yapılmamış

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>