Twitter'da takip et
Ana Sayfa

MSN Search, her ne kadar ben bulunduğu konumu hak etmediğini düşünsem de, şu an pazardaki en büyük üçüncü arama motoru. Bu açıdan onun da ihmale gelmez bir yanı söz konusu. MSN Search indeksine dahil olmak için site haritalarından faydalanılamıyor, onun dışında diğer seçenekler benzerlik gösteriyor.

Submit Your Site to MSN Search

Tıpkı diğer arama motorları için geçerli olduğu gibi MSN için de en basit ve en uzun süren indekslenme yolu sitenizin adresini kayıt formu ile girmek. MSN’in bu özelliğinin henüz beta statüsünde olduğunu da göz önünde bulundurmak gerek.

Yapmanız gerekenler;

Yapmamanız gereken;

 • Sitenizi birden fazla kaydetmeyin! Bu MSN tarafından sansürlenmenize neden olabilir ve burada bahsedilen diğer metotlar da bu durumda işlevsiz olacaktır.

My MSN

Üç büyüklerin ilk ikisinde de işe yarayan bu metod MSN’de de çalışıyor. Yine sitenizin feed adresini kullanarak MSN Search tarafından sitenizin indekslenmesi teşvik edilebiliyor. Her ne kadar internette çeşitli kaynaklarda bu yöntemle 48 saatte indekslenmenin mümkün olduğu söylense de her zaman geçerli değil (benim yaptığım iki denemeden ilki bir hafta kadar sürerken ikincisi 48 saatte indekslendi).

Yapmanız gerekenler;

 • http://my.msn.com/ adresine gidin
 • Passport hesabınızla giriş yapın. Hotmail ya da MSN e-posta hesabınız olması zorunlu değil, herhangi bir passport hesabı yeterli.
 • Kişisel sayfanız açıldıktan sonra sol üst köşeye yakın bir yerde bulunan “Add Content” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan sayfadaki forma feed adresinizi (örneğin; http://acemiblogcu.blogspot.com/atom.xml) yazın ve gönderin.

Link vasıtası ile indekslenme

Yine en basit ve etkili metotlardan birisi bağlantılar aracılığı ile MSN’in sitenize ulaşmasını sağlamak. Bunun için MSN’de blog’u (ya da web sitesi) indekslenen birisinin blog’unda (ya da sitesinde) sizin blog’unuza bir bağlantı vermesi yeterli olabiliyor. Bu yolla, biraz da şans yardımı ile, birkaç saat içinde indekslenebilirsiniz. Ama söz konusu MSN olduğunda pek de ümitli olmamak gerek.

Mutlaka bakın:

“48 Saatte MSN” başlıklı yazıya 1 yorum yapılmış

 1. H.İlkay Çiçekçisoy demiş ki:
  1 December 2006, 7:06 pm

  Merhabalar!…. Ben bu konularda daha çok yeniyim dolayısı ile bazı terimleri bilmiyorum. Sitemi kendim yaptım ama bir türlü google tarafından görünmesini ve arandığında bulunmasını halledemedim. Burada adı geçen sitenin “feed adresi” denen şey ne oluyor.
  sitemin adresi http://www.aksisguvenlik.com yardımcı olursanız sevinirim.

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>