Twitter'da takip et
Ana Sayfa

DreamHost, 1997’den hizmet veren bir web sunucusu ve bugün 250,000’den fazla alan adını barındırıyor. Kendi sunucumu belirlerken uzun süre araştırdım ve bir çok alternatifi değerlendirdikten sonra, wordpress.org tarafından tavsiye edilen sunucular arasında bulunan bu firma ile çalışmaya karar verdirm. Şu an kullandığım “Level 1” hesabımın genel özellikleri şunlar;

 • 1 adet ücretsiz alan adı
 • 20 gigabyte web alanı
 • 1 terabyte bant genişliği
 • Sınırsız MySQL veri tabanı
 • PHP 4 ve 5 desteği
 • Sınırsız alan adı ve alt alan adı barındırma
 • 75 shell ve ftp kullanıcısı oluşturma

Planın tüm detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Eğer karşılaştırma tablolarına bakacak olursanız, ilk bakışta neredeyse tüm özelliklerin sınırsız olduğu bir hesabım varmış gibi görünüyor, ama değil :) Bu tip web sunucu şirketlerinin müşterilerinden başta gizledikleri fakat alış-veriş sonrasında sürekli dile getirdikleri önemli bir nokta var, o da sistem kaynaklarının kullanımı. Sonuçta her web sunucusu bir bilgisayar ve bir bilgisayarın da bazı donanımsal sınırları vardır.

WordPress gibi sunucu taraflı (yani sayfaları sunucu üzerinde statik olarak bulundurmayıp, istek gönderildiği zaman dinamik olarak oluşturan) yazılımlar sayfa gösterimi yaparken sistemin işlem gücüne (işlemci ve bellek) ihtiyaç duyarlar. Web sunucu şirketleri de, bir bilgisayar üzerinde yüzlerce sitenin çalışabilmesi için, doğal olarak her kullanıcının sistem kaynaklarının sadece kendilerine ayrılan küçük bir bölümünü kullanmalarına izin verirler. Bu da aslında başta “sınırsız” gibi görünen paketlerin sanılanın aksine oldukça “sınırlı” oldukları anlamına gelir.

DreamHost’da paylaşımlı hesap sahiplerinin 50-60 CPU (işlemci) dakikası kullanmalarına izin verilmektedir. Bildiğimiz “dakika” kavramından farklı olan CPU dakikası terimini uzun uzun açıklamak yerine durumu Acemi Blogcu ile örnekleyeyim; acemiblogcu.com günlük ortalama 300 tekil ziyaretçisine yine ortalama 800 sayfa gösterimi sunuyor ve bu sırada da yaklaşık 2,5 gigabyte bant genişilğine ihtiyaç duyuyor. DreamHost’un raporlarına göre tüm bunları yaparken de sunucu işlemcisinin 20-22 dakikasını çalıyor. Bu da demek oluyor ki “sınırsız” hesabım ile ancak (Acemi Blogcu gibi) 3 tane site barındırabilirim :) Hatta payıma düşen işlem gücü sınırımın kabul edilen üst sınırı 60 olduğuna göre üçüncü ile birlikte (22×3=66) benim için tehlike çanları çalmaya başlayacaktır ve sunucumun herhangi bir trafik sıçramasına da tahammülü olmayacaktır.

CPU kullanım süresinin kullanılan alanın çokluğu veya harcanan bant genişiliğinin miktarı ile çok fazla ilgisi olmadığını kavramak gerekiyor. Tıpkı bilgisayarınıza kurduğunuz küçücük bir programın bazen sistem belleğinin çok büyük bir kısmına ambargo koyması nedeni ile bilgisayarınızın kararsız çalışmaya başlaması gibi, sunucu üzerinde bulunan ve iyi optimize edilmemiş bir php scripti de sunucu bilgisayarı karasızlığa itebiliyor, hatta kilitlenmesine neden olabiliyor. Acemi Blogcu üzerinde 25 eklenti barındıran bir WordPress kurulumu ve, her ne kadar WordPress gelişmiş önbellekleme fonksiyonları ile oldukça sunucu dostu bir yazılım olsa da, iyi optimize edilip edilmediği kesin olmayan bu eklentilerin içerdiği kodlar olması gerektiğinden daha fazla güç gerektiriyor olabilir. Dolayısı ile de herhangi bir WordPress kurulumuna oranla daha fazla bir işlem gücüne ihtiyaç duyuyor olabilirim.

Peki ben bunları bildiğim halde neden DreamHost’u tercih ettim?

 • Sağladıkları alan ve bant genişliği ihtiyacım olanın çok ötesinde. Sistem kaynakları kullanımı sınırlanmış olsa da, Acemi Blogcu ile birlikte onun kadar ilgi toplamayacağını düşündüğüm birkaç projeme rahatlıkla ev sahipliği yapabileceğini düşünüyorum (ayrıca, diğer paylaşımlı sunucularda da kaynak kullanımı politikası farklı değil).
 • Oldukça rahat kullanıma sahip bir kullanıcı panelleri var. WordPress’de dahil birçok yazılımı tek tık ile kurabildiğim panellerine her geçen gün bir çok yeni özellik eklemeye devam ediyorlar.
 • Çok iyi bir yedekleme sistemleri var. Sürekli olarak saatlik, günlük ve haftalık yedekler oluşturuyorlar.
 • Paylaşımlı sunucuların bir çoğunda olmayan shell erişimi veriyorlar, ki bu birçok şeyi oldukça kolaylaştırıyor.
 • Her ne kadar Level 1 hesabına telefon desteği vermeseler de, oldukça iyi dökümantasyon sunuyorlar, detaylı bir wiki‘leri var ve yine e-posta ve forumları aracılığı ile yeterli desteği veriyorlar.
 • Bana bir yıl için sadece 30 YTL’na mal oldu, kesinlikle çok iyi bir fiyatı var :)
 • 97 gün içinde ödediğiniz ücreti geri iade etme garantisi veriyorlar (ve bunun doğru olduğunu bir arkadaşımın tecrübesi ile biliyorum).

DreamHost da indirim nasıl elde edilir?

DreamHost’un web sitesi sahipleri için bir tavsiye programı uygulaması var, isterseniz web sitenizin üzerinde DreamHost linklerine yer vererek kazandırdığınız müşteri başına gelir elde edebiliyorsunuz. Üstelik DreamHost kazandırdığınız kullanıcı başına oldukça da yüksek bir ücret ödemeyi teklif ediyor; 97$. Komisyon bu kadar büyük olunca DreamHost bir seçenek daha eklemiş tavsiye programına; komisyonunuzun bir kısmından vazgeçerek indirim kuponları oluşturabiliyorsunuz. Teklif edeceğiniz indirim komsiyonunuzdan düştüğü için, okurlarınıza sağlayabileceğiniz indirim en çok 97$ kadar olabiliyor.

Bende bir kupon hazırladım ve onunla kaydoldum; sizde kayıt sırasında kupon kodu olarak BELES girerek “Level 1” paketi için 97$ indirim sağlayabilirsiniz. Dolayısı ile de bir yıllık ücreti 119.40$ olan paketin fiyatından 97$ düştüğünüzde geriye 22$ (yaklaşık 30 YTL) kalıyor :) Tabii bu ücretlendirme ilk yıl için geçerli ve sonraki yıllarda normal tarife geçerli oluyor. Aslında bu kupon kodu diğer paketlerde de geçerli, ve sağladığı indirim oranları aşağıdaki gibi;

Eğer hala WordPress’iniz yoksa, nasılsa artık bunun tüm maliyetinin (alan adınız da dahil) sadece 30 YTL olduğunu bildiğinize göre, umarım en kısa sürede kavuşursunuz :) Eğer hali hazırda WordPress’e sahipseniz, iyi veya kötü, kendi sunucu deneyimlerinizi paylaşırsanız hepimize yardımcı olursunuz.

Bundan sonraki bölümde alan adı kayıt servisleri ile ilgili tecrübelerimi yazarak yazı dizisini noktalamayı düşünüyorum.

Önemli Güncelleme:
DreamHost’un her ay kullanıcılarına gönderdiği bildiri e-postalarının Mayıs sayısından öğrendiğime göre, DreamHost aldığı yeni bir kararla işlemci kullanımı politikasını kullanıcıları lehine değiştirdiğini duyurdu. Yeni kararla birlikte önceden geçerli olan sınırlama (50-60 işlemci dakikası) kaldırılıyor ve kullanıcıların scriptleri sistemin işlerliğini tehlikeye sokacak duruma gelmediği sürece de müdahale edilmiyor. Durum bu boyuta geldiğinde ise kullanıcıyı daha rahat durumda olan başka bir sunucuya aktararak kesintisiz yayın yapmasına imkan verileceği vurgulanıyor. Bunu sağlayabilmek için bir grup yeni sunucunun da sisteme dahil edildiği belirtilmiş.

Sayfalar: 1 2

“Sunucu (host) seçimi” başlıklı yazıya 110 yorum yapılmış

 1. FB demiş ki:
  14 November 2007, 6:03 am

  Acil durum arkadaşlar ben burda gördüm ve Dreamhost şirketinden hosting almak için başvurdum. Sanal kredi kartıyla ödemeyide yaptım fakat hesap sürekli pending durumunda gözüktü ve ticket vasıtasıyla sebebini sordum 3-4 gün boyunca süren yazışmalar sonucu konuyu incelemeye aldıklarını ve sonuçta bu hesapta bi dolandırıcılık durumu tespit edildiğini bu üzdende hesabımın açılmamak üzere kapatıldğı ve paramın bi kaç gün içinde geri iade edileceğine dair mesaj aldım!
  Ne dolandırıcılığı anlayamadım bi türlü! Para bankadan aktarıldı gözüküyor sanırım google check out kullanmıştım ama bu saçmalığın sebebini bi türlü anlayamadım! Bu tarz bi olay başına gelen arkadaşlar var mı? Bu durmda ne yapmam lazım? nereye baş vurmam lazım???
  Bana gelen en son mesaj şuydu ğer yanlış anlamadıysam bu dediklerimden bahsetmiş mesajda:

  “We have, of course, initiated a refund which should be returned to you
  within a few days. Unfortunately, your account was flagged for apparent
  fraud and we will be unable to provide hosting services to you.”

 2. Haydar demiş ki:
  17 November 2007, 6:46 am

  Evet buna benzer bi olay bir arkadaşımında başına gelmişti tam bi saçmalık bu yaptıkları ama bizde sebebini anlayamamıştık. Paramızı iade ettiler bizde gittik başka şirketden host aldık ve dahada iyi oldu nemce. Yeni şirketin paneli çok daha anlaşılır ve kaliteli.

 3. oğuz demiş ki:
  8 March 2008, 4:36 pm

  Dreamhost’ta bir hesabım var idi. Hesabı kapattım. Fakat domaini Dreamhost’tan 2 sene register etmiştim.. Yani daha bir senem var.. Şimdi bir arkadaşımın Dreamhost’ta hesabı var onun alanını kullanmak istiyorum host olarak domaini oraya nasıl taşıyacağıma dair bir bilgi varmı? Dreamhost buna izin vermiyormuş diye duydum doğru mu?

 4. oceangray demiş ki:
  8 March 2008, 11:22 pm

  eğer arkadaşın 119 dolar ödeyerek aldı ise taşıyabilirsin.. şayet kupon kodu kullanarak aldı isen taşıyamıyorsun.. diyelimki kupon kodu ile 29 dolara aldın, 90 doları daha ödersen taşımana izin veriyorlar.. bunu yapmalarının sebebi bir kişinin sürekli farklı hesaplar açarak hep kupon kodlarıyla sunucu satın almasını engellemek…

 5. Fatih Demir demiş ki:
  15 April 2008, 8:57 pm

  Selamlar,

  Dreamhost’dan sizin yönlendirmiş olduğunuz kupon aracılığı ile, crazy paketini almıştım.
  1 sene kullandım. (mart 14 de başlamıştı.)

  Fakat devam etmek istemediğim için, herhangi bir ödeme yada hiç bir şekilde bir işlem yapmadım. Hostun kendi kendine kapanmasını bekliyorum. Ama adamlar nedense, inatla hostu kapatmıyor. 1 ay geçmiş, bedavaya hizmet veriyorlar. Aceba bana sormadan kendileri otomatikmi çekicekler parayı ? Sizde böyle bir durum söz konusu olan varmı.

  Yani hosting hizmet süresi normal şartlarda bitiyor ama hesabı kapatmıyorlar ve hosting hala hizmet veriyor. İlginç. Çıkacak kokusu yakında ama neyse :)

 6. dejaay demiş ki:
  15 June 2008, 8:07 pm

  Yazınızda konu olan host sitesi yurt dışı kaynaklı ve ingilizcemde yok. Onun niçin Türkiyeden önerebilieceğiniz bir host firması var mı?

 7. yakuter » Başarılı Bir Günlük Yazarı Olmak İçin… demiş ki:
  26 June 2008, 3:05 am

  […] bakabilirsiniz. Barındırma hizmeti seçerken nelere dikkat etmem gerekiyor diyorsanız Sunucu (host) seçimi başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz. Uygun günlük altyapısı için eğer programcıysanız […]

 8. Kemal Ersin Yılmaz » Blog Archive » DreamHost.com demiş ki:
  15 August 2008, 10:11 pm

  […] Ek$i Sözlük sitelerinde okuduğum yorumlar ve nihayet Acemi Blogcu‘da gördüğüm bir inceleme yazısı sonucunda, işte […]

 9. Kemal Ersin Yılmaz » Blog Arşivi » DreamHost.com demiş ki:
  17 August 2008, 12:10 am

  […] Ek$i Sözlük sitelerinde okuduğum yorumlar ve nihayet Acemi Blogcu‘da gördüğüm bir inceleme yazısı sonucunda, işte […]

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>