Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Bir servisin (örneğin bir dizin servisinin) güncellemelerinizi fark etmesi için blog’unuzu kontrol etmesini sağlama işlemidir. Genellikle bu tip servislerde bulunan formlara blog (veya feed) adresinizi girerek blog’unuza bir ziyarette bulunmaları sağlanır ya da birkaç servise birden ping atmaya yarayan hizmetlerden faydalanılır. Dizin servisleri ping aracılığı ile blog’unuzdaki yeni gönderileri tarar ve indekslerine dahil ederler.

Yaptığınız her güncellemeden sonra mutlaka dizin servislerine ping atın. Sürekli güncellenen bloglara çoğu dizin servisi tarafından öncelik tanınmaktadır. Ayrıca bu dizin servislerinin arama motorlarının robotları tarafından sıklıkla ziyaret edildiği de göz önüne alınacak olursa, her gün yapacağınız güncellemelerle arama motorlarındaki sayfa sayınız sürekli artacak ve buna bağlı olarak blog’unuza yönlendirilecek okur sayısı da çoğalacaktır.

Aşağıdaki ping servisleri aracılığı ile birçok dizine aynı anda zahmetsizce ping atabilirsiniz;

Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var o da her iki servisi aynı anda kullanmamak. Her iki aracın da ping attıkları dizin servisleri birbiri ile hemen hemen aynı. Bazı servisler ardı ardına çekilen (ve herhangi bir güncelleme içermeyen) pingleri servisin suistimali olarak değerlendirip blog’unuzu sansürleyebilirler. Eğer iki servisi de kullanacaksanız, ilk kullandığınız serviste ping attığınız seçenekleri ikinci kullanacağınız serviste mutlaka iptal edin.

“Ping nedir?” başlıklı yazıya 8 yorum yapılmış

 1. nahnu demiş ki:
  12 October 2005, 9:21 pm

  bir kısım ping servisleri için: http://www.nahnu.org/?p=353

 2. Hus demiş ki:
  15 August 2006, 10:59 pm

  http://www.pingoat.com/ da gerçekten çok başarılı.

 3. Tansel şahin demiş ki:
  20 January 2008, 2:08 pm

  Teşekkürler, yararını görüyorum.

 4. iddaa demiş ki:
  12 October 2008, 10:54 am

  Teşekkürler http://autopinger.com/ Bu Site de Çok İşe Yarıyor

 5. Kemal ONUR demiş ki:
  26 October 2009, 11:24 pm

  Teşekkürler. Güzel ve kısa bir açıklama olmuş.

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>