Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Artık İngilizce kısaltması ile SEF (Search Engine Friendly) kalıcı bağlantı tipi, WordPress de dahil, birçok yayıncılık yazılımı tarafından destekliyor ve kullanılması öneriliyor. Bu yeni kalıcı bağlantı biçimi ile web sitenizin URI’ları, durumu yine WordPress ile örnekleyecek olursak, aşağıdaki durumdan;

http://www.site-adiniz.com/?p=132

daha anlaşılır olan şu şekle geçiyor;

http://www.site-adiniz.com/2006/06/04/gonderi-adi

Bu sadece okurlarınız için daha anlaşılır bağlantılar anlamına gelmiyor, bundan da önemlisi sizin arama motorları tarafından indekslenebilirliğinizi en üst düzeye çıkararak daha çok trafik almanızı sağlıyor.

Daha önce de bahsettiğim gibi, Google yapılan aramalar için sonuç sayfalarını oluştururken kullanılan anahtar eklimeyi alan adında ve URI’larında barındıran sitelere öncelik tanıyarak onları daha üst sıralara yerleştiriyor. Dolayısı ile de eğer yazınızın kalıcı bağlantısı yazınızın içeriği ile ilgili ipuçları barındırıyorsa bu insanların o yazıya arama motorları ile daha rahat ulaşabilecekleri anlamına geliyor. Bu yüzden web yayıncılık yazılımları çoğu kez kalıcı bağlantıları yazıların başlığından alırlar. Fakat WordPress gibi bazı yazılımlarda bu kalıcı bağlantıları ayrıca düzenleme imkanınız da vardır.

Çoğu yazılım henüz türkçe karakterler ile baş edemezken, WordPress de kalıcı bağlantıların el ile düzenlenebilmesi bence çok önemli bir avantaj sağlıyor. Bu sayede kalıcı bağlantınıza sizin için önemli olabilecek anatar kelimeleri yazınızın post-slug’ını değiştirerek girebiliyorsunuz. Geçenlerde yazdığım “Alan adı seçimi ve kayıt servisleri” yazısının kalıcı bağlantısına dikkat edecek olursanız şu şekilde olduğunu görebilirsiniz;

https://www.acemiblogcu.com/alan-adi-domain-secimi-ve-kayit-servisleri/

Bu yazıda, arama sonuç sayfalarında pozisyonumu yükselteceğini düşünerek, yazının başlığında geçmediği halde kalıcı bağlantı içerisine “domain” terimini de dahil ettim ve deneyim başarılı olmuş gibi görünüyor :)

WordPress de yeni kalıcı bağlantı tipine nasıl geçilir?
Permalink AyarlarıBunun için yönetici paneline giriş yaptıktan sonra ulaşacağınız “Options > Permalinks” altından, ya da eğer WordPress Türkiye’nin hazırladığı “Türkçe WordPress Kurulum Paketi“ni kullanıyorsanız “Tercihler > Kalıcı Bağlantılar” altından istediğiniz kalıcı bağlantı tipini belirlemeniz gerekiyor. Zorunda değilsiniz ama bence kategori tabanını da değiştirmenizde fayda var (örneğin “kategori” yapabilirsiniz). Kalıcı bağlantı tipinizi kaydettikten sonra WordPress sunucunuzdaki .htaccess dosyasını güncellemeye çalışacaktır, fakat eğer yeterli izinler verilmemişse gerekli düzenlemeyi el ile yapmanız da gerekebilir.

Bunun için sunucunuzda, WordPress kurulum dizininde bulunan, .htaccess’i bilgisayarınıza indirerek bir metin düzenleyicisi ile açın ve en üste şu bilgileri girin;

# BEGIN WordPress

RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]

# END WordPress

Sonra kaydedip tekrar sunucunuza gönderin. Eğer sunucunuzda .htaccess dosyası bulunmuyorsa kendiniz de oluşturabilirsiniz. Notepad’i açıp ve farklı kaydet seçeneğini kullanarak ulaşacağınız sorgu ekranında dosya adı olarak “.htaccess” yazıp ve kayıt türü olarak da “Tüm Dosyalar”ı seçip .htaccess dosyası oluşturabilirsiniz.

Eğer sunucunuzda bir .htaccess dosyası yok ve sizin de oluşturmanıza izin verilmiyorsa veya mevcut .htaccess dosyasına yazma izniniz olmadığı için düzenleyemiyorsanız üzülmeyin, yine de arama dostu kalıcı bağlantıları kullanabilirsiniz. Bu durumda, .htaccess’i devre dışı bırakmak için kalıcı bağlantı tercihinizin başına “index.php” ifadesi getirmeniz yeterli. Örnek vermek gerekirse;

/index.php/%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/

Son bir öneri olarak eğer bu arama motoru dostu bağlantı tipine geçmeyi düşünüyorsanız, olabildiğince sade bir kalıcı bağlantı şekli ayarlamalısınız. Artık hepimiz biliyoruz ki Google kısa URI’ları daha çok seviyor ve Google mühendislerinden Matt Cutts‘ın da Performancing de yayınlanan konu ile ilgili bir yazıya yaptığı yorumunda vurguladığı gibi

/yıl/ay/gün/gönderi-başlığı

yerine

/gönderi-başlığı

gibi bir kalıcı bağlantı tip daha mantıklı olacaktır. Zaten gönderilerinizin meta bilgileri içinde yayın zamanı bilgisi varken bunu bir de URI’da vurgulamak kalıcı bağlantınızı gereksiz yere uzatacaktır.

Kolay gelsin

“Neden yeni kalıcı bağlantı tipi?” başlıklı yazıya 41 yorum yapılmış

 1. Ayhan ARDA demiş ki:
  10 June 2006, 1:25 pm

  Yakında WordPress’e geçecekken,tüm bu bilgilerin bir ansiklopedi gibi arşivlenesi bilgiler içeriyor…Teşekkürler…

 2. ali demiş ki:
  10 June 2006, 1:41 pm

  Görüşleriniz için teşekkür ederim :)
  Özellikle WordPress\’e geçmeyi düşünüyorsanız mutlaka kısa bir kalıcı bağlantı tipi düşünmelisiniz. Hali hazırda uzun versiyonlarını kullananlar için daha kısa olana geçmek, aynı zamanda arama motorlarındaki indeks ve bağlantı bilgilerini de yok etmek anlamına geleceğinden, kaş yaparken göz çıkarmak olacaktır. Ama yeni geçecekler için böyle bir dezavantaj olmadığından doğru kararı alırken daha rahat olabilirsiniz ;)

 3. Bonjoka demiş ki:
  10 June 2006, 4:09 pm

  Yazı için teşekkürler, artık bloglarda bu şekilde kalıcı bağlantı yapılması hoş olur. Ama çoğu kişi bilmiyor bunun önemini, buradan öğrenilir artık. WordPress’te varsayılan kalıcı bağlantı tipi https://www.acemiblogcu.com/alan-adi-domain-secimi-ve-kayit-servisleri/ şeklinde olsa ve bilmeyenler uğraşmasa ne güzel olur. :)

  Bu yazıda, arama sonuç sayfalarında pozisyonumu yükselteceğini düşünerek, yazının başlığında geçmediği halde kalıcı bağlantı içerisine “domain” terimini de dahil ettim ve deneyim başarılı olmuş gibi görünüyor :)

  Bu da çok hoşuma gitti. :D

 4. Umut demiş ki:
  10 June 2006, 8:24 pm

  Yazı için teşekkür ederim. Bir önerim var:

  Anlam karmaşasını önlemek adına REF kısaltması yerine Türkçe için “anlamlı linkler” terimini başka yerlerde görmüştüm, kendi yazılarımda da o şekilde kullandım. Bence kalıcı bağlantı tipi vs İngilizce bir kısaltma yerine yerine “anlamlı link” terimini kullanmalıyız.

 5. Hus demiş ki:
  10 June 2006, 9:30 pm

  Yarama parmak basmışsın Ali :)

  Şu kısa link önerini değerlendireceğim tabii problemi çözersem :)

  Neyse ben uğraşmaya devam edeyim.

 6. guenen demiş ki:
  11 June 2006, 4:26 am

  Ne zamandır aklımdaydı. Bir ara ilgilenip, şu mereti halletmeli… Önce uyusam daha iyi olucak sanırım. =)

 7. ali demiş ki:
  11 June 2006, 8:25 pm

  Bonjoka;
  Evet, keşke olsa :) Ama herkesin .htaccess konusunda bilgi sahibi olmayacağı ya da sunucularında bu dosyayı düzenleme / oluşturma yetkilerinin olamayabileceği göz önüne alınarak ön tanımlı olarak bu özellik gelmiyor olsa gerek. Mantıklı da bence :)

  Umut;
  Haklısınız, “anlamlı link” (hatta “anlamlı bağlantı tipi”) kullanılabilir SEF yerine. “Arama motoru dostu bağlantılar” tam ifade ediyor olsa da biraz uzun kalıyor :) Yine de ben bu terimin permalink yerine kullanılmasının yanlış olacağını düşünüyorum, bence permalink ifadesi söz konusu olduğunda “kalıcı bağlantı” daha uygun.

  Hus;
  Sorunu çözdüğüne sevindim, oldukça ilginç bir durumdu hakikaten seninkisi :)

  guenen;
  Kolay gelsin :)

 8. guenen demiş ki:
  12 June 2006, 1:45 am

  Hallettim efendim. :) Teşekkürler, devamını bekliyoruz. :)

 9. abdagli demiş ki:
  12 June 2006, 8:43 am

  ben wordpress.com’un sağlamış olduğu domain üzerinden wordpress kullanıyorum.Bundan dolayı çoğu özellik kısıtlı.permalinks’ler de :(

 10. Seyhan demiş ki:
  13 June 2006, 2:26 am

  Yakında blogun ismi Acemi Blogcu’dan Acemi WordPressci’ye dönecek galiba, bu ne aşktır :D

 11. ali demiş ki:
  13 June 2006, 10:23 am

  :D Haklısınız, ama Blogger kullanırken daha çok onunla ilgili yazdığım gibi şimdi de WordPress kullanıyorum ve ister istemez ilgim wp ile ilgili gelişmelere ve ipuçlarına kayıyor :)

  Aslında bloglar ve blog yazarlığı ile ilgili diğer konulara da yer vermeye çalışıyorum ama, sizin de vurguladığınız üzere, sanırım eksikliğini hissettirmeye başlamışım :) Teşekkürler.

 12. Hus demiş ki:
  13 June 2006, 12:25 pm

  Bence arama motoru denilince nasıl ki Google deniyorsa blog deyince de yakında akla WordPress gelecek. Gerçekten çok çok başarılı Türkiye ekibi ile de ülkemizde daha da yaygınlaşacağına eminim.

 13. Umut demiş ki:
  19 June 2006, 11:30 pm

  Bu arada ben de anlamlı linklerle ilgili kafayı bozmuştum ve evet anlamlı bağlantı tipi de denilebilir.. :) Her neyse sonuçta biz de Gaxxi’de bu anlamlı link şeysini yaptık… Bu arada bizde htacess’i değiştirmek tam otomatik.. ;)

 14. miracc demiş ki:
  6 August 2006, 7:35 pm

  Bu kalici baglantiyi wordpress kullanmayanlar nasil yapabilir.
  ben sitemi kendim kodladim ve permalink olayina gecmek istiyorum. bu nasil yapilabilir?

 15. ali demiş ki:
  6 August 2006, 8:57 pm

  Bu sitenizde kullandığınız bağlantı tipine göre değişiklik gösterecektir. Buradan ve buradan mod_rewrite hakkında bilgi alabilirsiniz.

 16. ahmet demiş ki:
  18 December 2006, 11:29 pm

  teşekkürler çok güzel bir yazı :)

 17. don kişot demiş ki:
  12 March 2007, 4:24 pm

  Yazı için teşekkür ederim öncelikle, ben ilk wordpress kurduğumdan beri kalıcı bağlantıları kullanmak istiyorum fakat wordpress ayarlarından kalıcı bağlantımı seçmeme rağmen olmuyor, seçip ayarlarları kaydettikten sonra sayfalar görüntülenemiyor. Tekrar varsayılan ayara geçince sayfalar görüntülenebiliyor. “.htaccess” yoktu dediğiniz gibi yapıp kendim hosta yükledim olmadı, linklerin başına “index.php” ekledim yine olmadı. Bildiğiniz bir yöntem varsa ve yardımcı olursanız sevinirim…

 18. Gürkan Turhan demiş ki:
  15 March 2007, 10:36 am

  Teşekkürler üstad;
  Sayenizde 10 tane blog hayat bulacak,
  Hürmetler

 19. don kişot demiş ki:
  25 March 2007, 3:20 pm

  Benim sorunuma çözüm getirecek, yardımcı olacak kimse yok mu?

 20. ali demiş ki:
  25 March 2007, 3:29 pm

  Sunucunuz Windows ve IIS ikilisini kullanıyor olabilir mi? Eğer durum böyle ise, konuyu daha önce birkaç kez tartıştığımız, WordPress Türkiye Forumları‘nda sorunuzun cevabını bulabilrisiniz.

 21. don kişot demiş ki:
  25 March 2007, 4:42 pm

  Cevabın için teşekkür ederim Ali, sunucunun Windows Server 2003 olduğunu biliyorum, ondan kaynaklı olabileceğini düşünüyordum zaten, kurduğum bazı eklentilerde çalışmıyor. Şimdi WordPress Tr forumlarına bakacağım. Tekrar sağol…

 22. ayhan esen demiş ki:
  28 March 2007, 12:06 am

  Arkadasım dedıgını yaptı8m server hatası verdı. Yanı

  /index.php/%year%/%monthnum%/Úy%/%postname%/

  kodunu ozel baglantı yerıne ekledım.

  Ardından da htaccess kodlarını not defterındededıgın gıbı kaydetım ftp ye attım. Ama kalıcı baglantı ayarlarını kaydet deyınce sıte uctu… Nasıl oldu anlamadım :( nasıl tekrar eskı halıne getırebılırım ?

 23. don kişot demiş ki:
  29 March 2007, 4:22 pm

  Bende de aynı sorun var, kaydet deyince site uçuyor, eski haline getirmek için kalıcı bağlantıları devre dışı bırakıyorum… Ve Win Server 2003 – IIS olunca kalıcı bağlantı kullanılamıyor, en azından ben bulamadım çaresini…

 24. JerenCe demiş ki:
  8 May 2007, 7:44 pm

  bende şu rakamlar konusunda napsam diye düşünüyordum ki sayenizde sorunum çözüldü teşekkürler;)

 25. idealist demiş ki:
  10 June 2007, 4:26 am

  “.htaccess” yoktu dediğiniz gibi yapıp kendim hosta yükledim olmadı,hatta tamamen site çöktü aşağıdaki hatayı veriyorr ne yapmalıyım arkadaslar geri getirmek için?

  yardımlarınız için şimdiden tesekkurler.

  Internal Server Error

  The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

  Please contact the server administrator, webmaster@idealistgenc.net and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error.

  More information about this error may be available in the server error log.

  Additionally, a 500 Internal Server Error error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

 26. çağrı demiş ki:
  22 April 2008, 5:22 pm

  çok teşekkür ederim arkadaşım bu çok işime yaradı ”category” ismini ”kategori” olarak değiştirirken sorun yaşıyordum.bu yazın sayesinde beni aydınlattın tekrar teşekkürler.iyi bloglamalar…

 27. dejaay demiş ki:
  20 June 2008, 5:17 pm

  Maalesef bütün izinleri vermeme, sunucumda .htaccess adlı dosya olmasına rağmen maalesef, değişiklikleri kaydet dediğim sırada .htaccess güncelleştirilmesi gerekiyor uyarısı yine çıkıyor. Verilen kodları da girdim olmuyor. .htaccess adlı dosyayı silip yeniden oluşturdum yine olmuyor. İlginç bir durum doğrusu..

 28. cekase demiş ki:
  24 October 2008, 1:44 pm

  dejaay aynı sorun bendede vardı; perlinkin başına /index.php/ koydum çözüldü;
  başlarda bende htaccess e yazdırabildim baya uğraştım ama bir türlü olmamıştı..

  yukarıda belirtildiği gibi yazarsan düzeliyor.

  “/index.php/%year%/%monthnum%/Úy%/%postname%/” veya

  “/index.php/%postname%.html”

 29. EASia demiş ki:
  23 November 2008, 8:27 pm

  teşekkür ederim çok işime yaradı…

 30. uGur demiş ki:
  20 March 2009, 9:19 pm

  Ben kalıcı baglantılar olayını biraz geç çözdum dedıgınız gibi yaptım ama eski ekledıgım konularda hala =p233 şeklınde çıkıyolar onları duzeltme imkanımız yok mu acaba ?

 31. zXBurakXz demiş ki:
  15 July 2009, 11:53 am

  tşkler çok işime yaradı sizin sayenizde yaptım.

 32. Ahmet IDIN demiş ki:
  3 August 2009, 7:10 pm

  Tam on gündür bu sorunu halletmeye çalışıyordum. Bir çok forum sitelerinde vs yerlerde bu konu ele alınmış ama boş. bu kadar detaylı anlatan yok. bence ya bu kadar yakışır biçimde yapıcaksın yada bırakıcaksın ben bunun için Acemiblogcu.com adresine teşekkür ediyor ve bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum.

 33. kadir demiş ki:
  13 July 2011, 4:57 am

  Hocam süpersiniz aradığım konuyu buldum sorunu çözdüm çok teşekkür ederim bu makaleyi yazan elleriniz dert görmesin valla :)

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>