Twitter'da takip et
Ana Sayfa

SabitFikir.comÜç gün önce ideefixe’den aldığım bir e-posta ile satış ortaklığı için yaptığım, ve neredeyse unuttuğum, başvurunun kabul edildiğini öğrendim. Neredeyse unuttuğum diyorum çünkü bana cevap vermeleri bir aydan fazla sürdü. En azından nezaketen “başvurunuz onaylanmadı” şeklinde bir e-posta yollamaları gerekirdi diyerek kızarken cevapları geldi. Ideefixe’den defalarca alış-veriş yapan ve her defasında memnun kalan bir müşteri olarak bu durumun bende hayal kırıklığı yarattığını söylemem gerek.

Yine de kendi adıma, Türkiye’de internet üzerinden alış-verişin öncülerinden olan, bu şirketin ortaklık programının değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta okurlarınızı alış-veriş yapmaları için bir siteye yönlendirecekseniz bu siteye önce sizin güvenmeniz gerek. Benimle birlikte diğer binlerce müşterisinin güvenini sağlayan ideefixe, bu anlamda iyi bir ortak olacaktır.

Satış ortaklığı nedir?

Satış ortaklığı, programı sunan sitenin ürünleri için yaratacağınız müşteri potansiyeli ve bu müşterilerin alış-verişlerinden belirli bir komisyon oranında gelir elde edebileceğiniz ortaklık programıdır. Ortaklığın şekli bir firmadan diğerine değişebilir. Ideefixe ile yapacağınız satış ortaklığı sonucunda aşağıdaki şekillerde gelir elde edebiliyorsunuz;

 • Blog’unuzdaki bağlantıları takip ederek ideefixe’e ulaşan ziyaretçinin toplam alış-verişinden %3 komisyon alıyorsunuz.
 • Özel bir ürüne vereceğiniz bir bağlantıyla ideefixe’e ulaşan ziyaretçinin yapacağı alış-verişin toplamının %3 ile birlikte bu özel üründen ayrıca %2 komisyon alıyorsunuz.
 • Blog’unuz üzerindeki bağlantıları izleyerek ideefixe’e ulaşan ziyaretçiler ideefixe’e üye olurlarsa bir yıl boyunca yapacakları alış-verişlerden %2 komisyon alıyorsunuz.

Program hakkında ilk izlenimlerim

 • Yazının başında da belirttiğim gibi, başvurunuzu değerlendirmede çok gecikiyorlar. Başvurum kabul edildiğinde gecikmenin olağan mı yoksa olağan dışı bir durum mu olduğunu sormak için bir e-posta yazdım. 4 gün geçmesine rağmen hala cevap vermediklerini göz önüne alarak artık olağan bir durum olduğunu düşünüyorum.
 • Tanıtım için verilen banner’ların sayısı az ve olanlar da yeterince çekici değil. Seçenekler içinden sadece “bir ürün sayfasına link” kullanılabilir bir koda sahip, onu da gönderi metni içine oturtmak oldukça zor. Yani yaratıcılığınızla baş başasınız. Önerilen reklam birimlerini buradan görebilirsiniz.
 • Reklam performansının izlenebilmesi için kanal yönetimi olmadığı gibi tıklama sayıları hakkında da bilgi verilmiyor. En azından tıklama sayıları hakkında bilgi verilseydi bu sayede reklamların doğru yerleştirilip yerleştirilmediği ya da hangi tür ürünlerin ilgi topladığı hakkında daha iyi bilgi edinilebilirdi. Kısaca programa dahil olanlar için hazırlanan yönetim sayfası optimizasyon için gerekli araçlardan yoksun.
 • Yine, sisteme giriş sayfanız aracılığı ile üyelik bilgilerinizi değiştirebilme seçeneğiniz de yok. Özellikle hatırlaması zor olan şifremi değiştirebilmeyi isterdim. Bana gönderilen e-posta’yı yanlışlıkla silersem, hızlı cevap oluşturulmadığı da düşünülünce, epey uğraşırım herhalde :)

Her ne kadar program hakkında ilk izlenimlerim pek olumlu olmasa da, içerik odaklı olmayan bu tip satış ortaklıklarının, Adsense ile birlikte kullanılabilmelerinden dolayı bir blog için ek gelir oluşturabileceklerini düşünüyorum. Şu an programı tam anlamı ile değerlendirebilmek için elimde yeterince veri yok ama ilerleyen günlerde bu programın performansı ile ilgili bilgiler elde etiğimde daha detaylı bir inceleme yazmayı da düşünebilirim.

Satış ortaklıklığı programlarının benim gibi ücretsiz sunucu kullanan blogcular için bir avantajı daha var, o da; gönderi metinleri içine reklam yerleştirebilmeniz. Web’de konu ile ilgili küçük bir araştırma yaparsanız en iyi performans gösteren reklamların her zaman gönderi metnine yakın ve içerikle ilişkilendirilmiş reklamlar olduğunu görürsünüz. Kendi sunucuları üzerinde WordPress ya da Movable Type gibi yazılımları kullanan blogcular çeşitli plug-in’ler yardımıyla java kodu ile çalışan içerik odaklı reklamları da gönderi metni içerisine kolaylıkla yerleştirebiliyorlar. Blogger gibi ücretsiz sunucularda genellikle gönderi metinleri içinde Java kodlarına izin verilmediği için, bu kodları kullanarak çalışan Adsense gibi içerik odaklı reklamları bu bölümlerde kullanamıyorsunuz, sadece sayfa başında ve sonunda ya da yan kolonlarda yer verebiliyorsunuz. Satış ortaklıkları programlarında java kodları içermeyen reklam şekilleri de bulunduğundan bunlara metin içinde zaman zaman yer verebilirsiniz.

SabitFikir.comİlk ürün bağlantısı denememi yaparak yazıyı noktalayayım; Ideefixe’den aldığım ve uzun süredir keyfini sürdüğüm bileklikli mouse pad’im. Bu pad’in tam bileğinize gelen bölgesinde, bir çeşit jel ile doldurulmuş ve yastık görevi gören, bir bilekliği var. Aldıktan sonra mouse kullanımı yüzünden bileğimde oluşan ağrıdan eser kalmayan bu ürün kesinlikle “ıssız bir adaya düşsen yanına ne alırsın?” sorusuna vereceğim ilk yanıttır :) Bendeki siyahtı ama kalmamış.

İsterseniz siz de programa başvurabilirsiniz.

“Ideefixe satış ortaklığı” başlıklı yazıya 6 yorum yapılmış

 1. Selim Yörük demiş ki:
  22 October 2005, 1:14 pm

  Bannerların çekici olmadığına ben de katılıyorum. Bu yüzden kendi bannerımı kendim yaptım.

  Yaptığım bannerlar size daha çekici gelmişse kullanabilirsiniz* buyrun;
  468×60
  225×60

  * Sağ tıklayıp “Save target as” şeklinde kopyalayabilirsiniz.

 2. ali demiş ki:
  22 October 2005, 9:17 pm

  Güzel çalşımalar, paylaştığınız için teşekkürler.

  Ideefixe üzerinde firmanın kullandığı ürün tanıtım banner’ları aslında gayet çekici. Sitede gezinirken yakalayabileceğiniz bu bannerları da kaydedip kullanabilirsiniz.

  Örneğin; 468×60 ve 280×60

 3. Oguz demiş ki:
  18 January 2007, 7:38 am

  Ideefixe’nin email konusunda ki tutumu akillara zarar. Email adreslerini neden koyduklarina anlam veremiyorum. Ben oradan dijital fotograf makinasi almistim. Geldiginde arizali idi, 2 mail gondermeme ragmen cevap alamadim. Daha sonra telefonla aradigimda ise biz ilgilenemeyiz teknik servisine goturun dediler. :S Ben de yakinda ortaklik sistemi sunan bir alisveris sitesi ile calismak istiyorum. Cok fazla secenek olmadigi icin ideefixe’yi de dusunmek zorundayim. O yuzden siz kullanan arkadaslarin son durumu nedir? Herhangi bir odeme alabilen oldu mu? Acikcasi odeme konusunu bile aylarca aksatabileceklerinden supheleniyorum :S

 4. Berkay demiş ki:
  1 February 2008, 5:00 am

  2002’den beri üyeyim ideefixe sistemine. 2002-2004’te çok yoğun kullanmama rağmen hiçbir gelir elde etmemiştim. Sanıyorum geçtiğimiz bir-iki yıl önce sistemlerini değiştirmeye karar verdiler. Açıkçası, önceden elde etmiş olduğum olası gelirleri yansıtmadıkları fikrindeyim. İnternette bu konudaki pek çok başka blog yazarı da kendilerinin bizzat alışveriş yapmalarına rağmen gelirlerinin yansıtılmadığını söylüyorlardı.
  Şimdiyse umutluyum. Çünkü geçen yıl 3 ytl kazanmışım. Sanıyorum daha fazla gelir elde etmek artık mümkün olacak. Kitapyurdu’nu da denedim. Fakat onun da gelirleri yansıtmadığı fikrindeyim. Diğer ortaklık sistemlerninde ödenen yüzdeler daha yüksek. Ancak ideefixe ilk yıllarımdaki kötü deneyimime rağmen yine de diğerlerinden daha iyi olduğu fikrindeyim.

  ideefixe’in iyi webmaster araçları sağlamaması fikrinize katılıyorum. En azından hangi ürünlerin alındığıyla ilgili bilgi verilmesinin performans geliştirme açısından faydalı olabileceği fikrindeyim. Eposta konusunda ise bence gelişme var. Ben de şifremi kaybetmiştim, çünkü hem değiştiremediğim analmsız ve hatırlayamayacağım bir şifreydi, hem de ideefixe ortaklık sisteminden iki-üç yıl umudumu kestiğim için hiç kullanmamıştım. Yazdığım epostaya hızlı cevap vermişlerdi şifremle igili.

 5. Tolga demiş ki:
  6 July 2008, 3:10 am

  Ideefixe’nin verdiğin %3 güzel bir kar oranı. Daha önce aynı zamanda yayınevi ayağı da olan rakip bir sitede çalışmışlığım var. Oradan biliyorum, direkt kendi bastıkları kitapları ya da yayınlayan yayınevinden direkt aldıkları kitapları satıyorlarsa iyi kar kalıyor.

 6. ceyhan demiş ki:
  29 November 2008, 2:34 am

  birçok konuda problemli olduklarını düşünüyorum dokuz gün önce ödemesini yaptığım kitaplar hala bana ulaşmadı. ilk aradığımda yaptığım ödeme bile görünmüyordu. sözde düzettiler ve kitapların 2 gün içinde ulaşacağını söylediler. bugün üçüncü kez aradım hala bir kitabın beklendiğini ve pazartesi elime mutlaka geçeceğini söylediler. bilgilendirme yazılarına bakıldığında 3 gün içinde kargo vs yazılı tabiki. ilk izlenimim güvenilir olmadıkları yönünde

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>