Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Blogger yeni versiyonu ile artık sahip olduğunuz alan adını kullanamanıza izin veriyor. Yani isterseniz ornek.blogspot.com şeklindeki blogunuzu ornek.com üzerinden kolaylıkla yayınlayabilirsiniz. Üstelik yeni versiyondaki bu yöntem, eski versiyonda bulunan FTP ile yayınlama seçeneğinden farklı ve çok daha avantajlı bir seçenek.

Eskiden blogunuzu FTP ile yayınladığınız zaman elde ettiğiniz en büyük avantaj Blogger’daki alan kullanımı sınırından kurtuluyor olmanız ve kendi alan adınızı üzerinden yayın yaparak daha profesyonel bir görünüm sergilemenizden ibaretti. Fakat bunları elde ederken çok daha önemli bir şeye de veda etmek zorunda kalıyordunuz; eski adresiniz! Google siz FTP ile yayın yapmaya başladığınız anda adınıza kayıtlı olan ornek.blogspot.com’u siliyordu ve bir başkası eski adresinizi alarak sizin o zamana kadar elde ettiğiniz PageRank değeri ve arama motorlarındaki geçmişinizin keyfini sürebiliyordu :) Dolayısı ile Blogger’ın eski versiyonunda kendi alan adınız ile yayın yapmak işe sıfırdan başlamak ile eşdeğerdi.

Blogger ve kendi alan adınız

Yeni versiyonda ise Blogger siz kendi alan adınız ile yayın yapmayı tercih ettiğinizde eski ornek.blogspot.com adresinizi (tüm URL’leri ile birlikte!) yeni adresinize yönlendiriyor. Dolayısı ile hem PR değerinizi ne de şimdiye kadar çeşitli sitelerden elde ettiğiniz bağlantıları ve yayın hayatınız boyunca arama motorlarınca indekslenen sayfaları kaybetmemiş oluyorsunuz. Üstelik alan adınızı kullanmak için ayrıca bir de sunucu almanıza gerek kalmıyor, tüm içeriğinizi Blogger sizin için barındırmaya devam ediyor.

Bu özelliğin kesinlikle Blogger’ın şimdiye kadar kullanıcılarına sağladığı en önemli özellik olduğunu düşünüyorum. Öyle ki, bu gelişmeden sonra birisi bana “Ücretsiz blog servisi arıyorum, ne tavsiye edersin?” diye soracak olsa hiç düşünmeden Blogger derim :) Tüm Blogger kullanıcılarına hemen bir alan adı almalarını tavsiye ediyorum. Eğer konu ile ilgili yazımı kaçırdıysanız, küçük bir de hatırlatma yapayım; alan adınızı da Google’dan alabilirsiniz. Nasıl bir alan adı alacağınız konusunda kararsızsanız alan adı seçimi ve kayıt servisleri ile ilgili yazımdan yararlanabilirsiniz.

“Blogger’da kendi alan adınızı kullanın!” başlıklı yazıya 35 yorum yapılmış

 1. emre demiş ki:
  6 January 2007, 2:19 pm

  Üstelik alan adınızı kullanmak için ayrıca bir de sunucu almanıza gerek kalmıyor, tüm içeriğinizi Blogger sizin için barındırmaya devam ediyor.

  Güzel bir yazı olmuş:)
  İsim vermekten çekinmeyecegim (kimse almasın diye) turkticaret.net ten ücretsiz alınmış ama kullanamadıgım bir domainim var. Ucuz etin yahnisi …

 2. ferhat vural s. demiş ki:
  6 January 2007, 4:09 pm

  bu harika bi haber gerçekten.. blogger gerçekten iyi bir servis… bu haber için de teşekkür ederim efendim.. hayırlısı olsun artık herkese :) bundan daha ne kadar hayırlı olabilir bilmem tabi :)

 3. İSmail demiş ki:
  6 January 2007, 8:05 pm

  Güzel bir haber sağolun…

 4. oky demiş ki:
  6 January 2007, 8:24 pm

  tam ben kendi alanıma taşındım, hemen ertesi güne bu yenilik..

  peki navbar kullanımı nasıl?
  yani bu şekilde kendi domain’imizden yayın yaparken, kendi alanımızda navbar’ı off hale getirebildiğimiz gibi off hale getirebiliyor muyuz?

 5. ali demiş ki:
  6 January 2007, 11:48 pm

  peki navbar kullanımı nasıl?

  Denemediğim için cevabı bilmiyorum oky, fakat istersen şöyle bir “aç-kapa” yöntemi var. Tek sorunu IE’de çalışmaması :)

  /* Hovering Peek-A-Boo Blogger Navbar */
  #navbar-iframe{
  opacity:0.0;
  filter:alpha(Opacity=0)
  }
  #navbar-iframe:hover{
  opacity:1.0;
  filter:alpha(Opacity=100, FinishedOpacity=100)
  }

 6. wolkanca demiş ki:
  7 January 2007, 4:44 am

  şu var benim blogumun stil şablonunda;

  #navbar-iframe {
  height: 0px;
  visibility: hidden;
  display: none;
  }

  bu nav barı iptal etmemizin bize ne mühidesi olabilir acep?
  Acemi seniin verdiğin aç kapa yöntemini javasicript ile yapabiliriz ie safari opera firefox hepisiynen çalışır ;)

 7. yengec demiş ki:
  7 January 2007, 12:06 pm

  işte google’ın bloggeri almasının faydalarını göruyoruz.=)

 8. skkd demiş ki:
  8 January 2007, 4:31 pm

  selamlar,

  benim vakti zamanında -bu sayfalarda da ilan ettiğim üzre :)- aldığım ve blogger hesabıma yönelttiğim bi domainim var.
  ayrıca -hala- eski blogger ı kullanıyorum (temada problem olur filan diye korktuğumdan, bir de performancing i çalıştıramadım yeni blogger da), şimdi sırf bu özellik için yeni blogger a geçsem mi? ne dersiniz?

  bir de şeyi soracağım, bu özelliği kullandığımızda perma link ler nasıl gözükecek?
  domain.com/sayfa olarak mı yoksa domain.blogspot.com/sayfa olarak mı?

 9. ali demiş ki:
  8 January 2007, 7:33 pm

  wolkanca;
  Bu ben Blogger kullandığım zamanlarda da tartışılan bir durumdu ve Blogger o zaman, biraz da başı splog’lar ile dertte olduğundan, navbar’ı kaldıran bloglara splog muamelesi yapabiliyordu (kullanıcı panelinizde neredeyse her yerde captcha onayı gerekiyordu). Özellikle de İngilizce dışında bir dilde yazıyorsanız (ki hepimizin derdi) bu durumun gerçekleşmesi daha yüksek bir ihtimal alıyordu. Şimdi nasıl bir uygulamaları var bilmiyorum, ama sözleşmelerinde açık madde yok bununla ilgili. Sadece çok eski Pyra döneminden kalma bir madde var ilgili olabilecek, o da Pyra’nın logosu ya da yerleştirdiği reklamlar vs gibi unsurların kaldırılamayacağına işaret ediyor (yanlış hatırlamıyorsam!).

  … ve js ile oluyorsa hiç durma hemen paylaş, emin ol birçok kişinin ilgisini çekecektir :)

  skkd;
  Sırf bu özellik için geçmeye değer, hiç durma :) Kendi alan adını kullanmaya başladığında adresin domain.com olacak, fakat domain.blogspot.com’a gidenlerde domain.com’a yönlendirileceği için hiç bir şey değişmeyecek (hatta domain.blogspot.com/yazi-basligi.html’ye gidenler de otomatik olarak domain.com/yazi-basligi.html’ye yönlendirilecekler).

 10. wolkanca demiş ki:
  8 January 2007, 10:13 pm

  Ben blogumu bu yöntemle yönlendirdim i love you blogger :) çok hoşuma gitti.
  acemi çok teşkkür ederim bizi bilgilendirdiğin için süpersin.

 11. mastermax demiş ki:
  9 January 2007, 6:48 pm

  bloggerdaki sitemi bu yönetemle alan adıma geçirmeye çalıştım. Ama yapamadım. Alan adım Godaddy de. CNAME i ekledim ama domainden girince “This page is parked free, courtesy …” yazısı çıkıyor. CNAME’in alias’ı “www” , hostu “ghs.google.com”. Ama olmuyor işte. Lütfen yardım edermisiniz ?

 12. mastermax demiş ki:
  9 January 2007, 9:55 pm

  blogger açılmıyor. Hata veriyor. Domain ile erişilen sitelerde açılmıyor hata veriyor. Soru nedir ?

 13. wolkanca demiş ki:
  9 January 2007, 10:01 pm

  Arkadaşlar bloglarınıza ulaşamamanızın nedeni bu yönlendirmeler değil yani siz doğrusunu yapıyorsunuz fakat an itabarı ile Blogger ın periyodik bakımlarından birine denk gelmişsiniz. daha sonra deneyince açılacaktır.

 14. mastermax demiş ki:
  9 January 2007, 11:51 pm

  bir sorunda daha var. http://www.siteadı.com diye ayarlayınca siteadı.com la siteye girilmiyor. siteadı.com ayarlayınca http://www.sitaadı.com la girilmiyor.

 15. oky demiş ki:
  10 January 2007, 4:06 pm

  yöntem için teşekkürler ali :)

  domain.com altından ftp ile yayın yaparken yine domain.com şeklinde custom domain’e geçiş yapmak çok sancılı oluyor. bununla ilgili yeterli döküman da yok.

 16. mastermax demiş ki:
  10 January 2007, 5:51 pm

  Burada geniş bir biçimde anlattım.

 17. bulut demiş ki:
  12 January 2007, 12:15 pm

  Çok hevesendim ama kursağımda kaldı. Domaini godaddy den aldım New CNAME Record la alias olarak “www” host olarak “ghs.google.com” aynen uyguladım şimdi benim sorum blogger menusunden custom domain’e aldığım alan adını yazmadım arada yazıp deniyorum fakat olmuyor. Sizce CNAME recordu degistirmeden oncemi bu custom domains’e alan adını girmeliyim? Ya da alan adını girip beklemeli miyim? Godaddy’nin parked free sayfası çıkıyo ve blog hit aldığı için kayıp olmasın istiyorum! yardım ederseniz harika olurdu.

 18. "aLiKaYHaN" demiş ki:
  14 January 2007, 10:27 pm

  İsimTescil’den bunu yapabilen var mı? Zira üç-dört yöntem denedim ama beceremedim.

 19. shadow demiş ki:
  21 January 2007, 12:10 pm

  valla bende beceremedim cunku bende cname diye birşey çıkmıyor sadece dns car ? bu arada alan adım org uzantılı ve turkticaretten aldım

 20. Tülin demiş ki:
  21 January 2007, 9:12 pm

  Merhaba, alan adı satın almayı ben de düşünüyorum. Ama henüz wordpress kullanıcısı değilim. Blogumun görünümünü değiştirecek yeterli html bilgisine de sahip değilim. Eğer alan adı alırsam bloguma da yeni bir görünüm vererek devam etmek istiyorum. Hosting servisi blogger tarafından verildiğine göre, template veya layout değiştirmek için wordpress gibi bir programı blogger üzerinden kullanabilir miyim? Yoksa bu çok şey istemek mi olur?:-) Kısacası, söz gelimi google’dan bir domain alıp, wordpress ile de yeni bir template hazırlarsam, bunu yine blogger aracılığıyla yayınlayabilir miyim? Sorum çok saçma görünebilir, kusura bakmayın. Ama blogun template’ini değiştirmek için html öğrenmekten başka bir yol var mıdır öğrenmek istedim. Teşekkürler

 21. ali demiş ki:
  21 January 2007, 9:30 pm

  Tülin, konunun oldukça uzağında olduğunu görüyorum :) Ama WordPress kullanmak sandığınız kadar zor değil, emin olabilirsiniz. WordPress kullanımı ile ilgili hazırladığım yazı dizisini okumanızı WordPress Türkiye Forumları‘na üye olmanızı tavsiye ederim. Biraz zaman ve çalışma ile kolaylıka bir blog sahibi olabilirsiniz.

 22. osman demiş ki:
  10 February 2007, 12:34 am

  bulut aynı sorun bende de var halledebildin mi sorununu acaba?

 23. sese demiş ki:
  5 March 2007, 2:06 pm

  ben de bu işlemi yapmak istiyorum, fakat hala blog kullanıma açılmadı. (isimtescil.net kullanıyorum.)

  cname işlemlerini söylendiği gibi yaptım. acaba, isimtescil.net ‘teki dns bilgilerindeki ns7.isimtescil.net gibi adresleri de ghs.google.com ile değiştirmek gerekir mi? yani sorun bundan mı kaynaklanıyor?

  yanıtlarsanız sevinirim, teşekkürler..

 24. murat demiş ki:
  4 April 2007, 12:20 am

  benim sorum şöyle. varolan blog adresimiz ile alacağımız domain arasında bağlantı olması gerekiyormu? Blggerda kendi domainimizi host etmek için. Yani ahmet23.blogspot.com blog adresimiz olsun / ahmet23.com, net..vs, olmasımı gerekiyor alacağımız domain adı yoksa herhangi bir isim olabilirmi??

 25. ysn demiş ki:
  14 July 2007, 5:08 pm

  isimtescilde cnmae ekliyoruz ama arkadaşalrın dediği gibi ns ler ne olacak? ayrıntılı açıklama lütfen :)

 26. çağatay demiş ki:
  29 August 2007, 3:36 pm

  Ben de umut’un sorununu paylaşıyorum. domain godadyden mx record işi tamam ama bir de name serverlar var. godadynin kendisine ait olan. ne yapmak lazım?

 27. Hsn demiş ki:
  23 January 2008, 11:28 am

  Arkadaşlar isimtescilde bu işlemi nasıl yapacağımızı gösterebilecek biri yok mu acaba ?

 28. rss_ems demiş ki:
  17 July 2008, 6:09 pm

  merhabalar;

  bu bahsedilen cname’i cpanel hostlarda nasıl değiştireceğiz?
  Bu konuda bilgisi olan var mı?

 29. Tolga demiş ki:
  27 July 2008, 4:15 pm

  İyi Günler Yapanlardan Bilenlerden Rica Edicem Soruğum Soruya Cevap Vermeleri İçin.

  2-3 Gündür alan adımı bloguma yönlendirmeye calısıyorum.Benim Sorunum domain tescil ettiğim firmada cıkıyo.Karegen.Com diye bir yerden aldım.Kontrol Panelimden girdiğimde CNAME ayarlarını değişdire biliceğim hiç bir yer göremiyorum.

  Kendilerinin müşteri hizmetlerine mesaj attım ve benim için CNAME ayarlarını değişdirmelerini istedim.Fakat Bus ervisi Veremediklerini Söylediler.

  Ancak Dns ayarlarını değişdire biliyorum.
  1.Kendi blogger panalimdeki ayarlamaları yaptım orda bir sorun yok.
  2. asama olarakda Cname Ayarlarının olmadığını anladım.(kendi domain servisimde)
  3. Olarakda sadece Dns Ayarlarıyla Oynuya bildiğimi Sölüyorum.Yani sadece dns değişikliği yapa bilicem.

  Şimdi sorum su

  Dns lere ne yazmam gerekiyo bunu bi bilen varsa yardımcı ola bilirmi

 30. Tolga demiş ki:
  28 July 2008, 12:09 pm

  Meraba arkadaslar

  Ben a bana domain servisi sağlayan firmaya mail attım cname ayarlarımı “ghs.google.com olarak” kaydedermisiniz diye.

  Çünkü ben erişemiyorum kendi kontrol panelimden .

  Onlardanda aynen söle mesaj geldi.Cname ayarları servisini sağlamadıklarını belirttiler.

  Ancak dns ayarlarını değişdire biliyorum.Bu iş dns ayarlarıyla olmazmı.Bunun bir yolu yokmu.

  Benim cname ayarlarına ulasmam imkansız suanda.

  Bu sartlar altında domainimi bloguma yönlendirmenin bir yolu yokmu.

  Lütfen Yardımcı olun

 31. selam demiş ki:
  26 July 2009, 11:55 pm

  CName ayarlarına ulaşamıyorum ns ile nasıl yapabilirim?

 32. windows 8 demiş ki:
  26 April 2012, 2:01 am

  arkadaşlar ben yönlendirince, blogunuz yönlendirilecek diye bir yazı çıkıyor. bunun çıkmaması için 301 yönlendirilmesi yapılması lazım. bunu nasıl yapıcaz ???

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>