Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Google, GoDaddy ve eNom ile alan adı kayıt işindeGoogle yakın geçmişte hizmete soktuğu ve kısa sürede birçok kullanıcının ilgisini çeken “Alan Adınız için Google Uygulamaları” servisi ile artık alan adı kaydetme imkanı da sunuyor. Bunun için şu an sektörün önde gelen firmaları GoDaddy ve eNom ile ortaklık kuran Google ile alan adı kaydetmek istiyorsanız google.com/a sayfasını ziyaret ederek giriş yapmanız ve ilgilendiğiniz alan adını sorgulamanız yetiyor.

Eğer blogunuzu kendinize ait bir alan adı üzerinden yayınlamayı düşünüyorsanız (ki bence düşünmelisiniz) ve teknik detaylar sizi korkutuyorsa size Google’dan yararlanmanızı öneririm. Oldukça basitleştirdikleri işlem ve sade arayüz ile hata yapma ihtimaliniz en aza inecektir. Ayrıca kayıt işleminden sonra alan adınızın Google servisleri ile birlikte kullanımı için gerekli ayarları otomatik olarak gerçekleştirildiği için eposta ayarları gibi kafa karıştırıcı olabilecek işlemlerden de kendinizi kurtarmış olursunuz.

Google ile şu an için .com, .net, .org, .biz, ve .info uzantılı alan adları kaydedilebiliyor ve bir alan adı için talep edilen yıllık ücret 10$. Bu fiyata kişisel bilgilerinizin gizlenmesinin de dahil olduğu da düşünülürse oldukça makul olduğunu söyleyebilirim. Her ne kadar bu haberi okuduğum Digital Inspiration‘a Google Checkout ile ödeme yapabilmenin yanı sıra kredi kartı ile de ödeme yapılabildiği yazılmış olsa da, Google’ın yardım sayfasında ödemenin yapılabilmesi için Google Checkout’a alternatif oluşturabilecek başka bir yöntemden bahsedilmiyor. Bu Türkiye’den Google aracılığı ile alan adı kaydetmek isteyenler için önemli bir ayrıntı, çünkü Türkiye Google Checkout tarafından desteklenen ülkeler listesinde henüz yer almıyor.

Henüz servisi denemediğim için tecrübelerimi aktaramıyorum fakat sizinkileri duymaktan mutlu olurum :)

Not: Alan adınızı kaydetmeden önce alan adı seçimi ve kayıt servisleri üzerine yazdığım makaleye bakmanızı tavsiye ederim.

“Google, GoDaddy ve eNom ile birlikte alan adı kayıt işinde” başlıklı yazıya 4 yorum yapılmış

 1. Serkan demiş ki:
  20 December 2006, 8:47 pm

  O, Google Checkout’un desteklediği ülkeler listesi ne ilginçmiş öyle. Tunus’tan Türkmenistan’a herkes var bir biz yokuz…

 2. tuhafolaylar demiş ki:
  12 September 2007, 9:52 pm

  Bana yardım ederseniz çok sevinirim. benim bloggera bağlı bir sitem var. domain almak istedim sizinde dediğiniz gibi işin detaylarından bilgisizliğimden dolayı googledan aldım (enom). ilk başta hersey iyidi tamam sayfa yayınlanıyor admin tarafınıda ing. den türkçe ye çevirdim biraz bakayım neler var derken ne yaptıgımı bende bilmiyorum. sayfa göstermez oldu. birçok yerde yazı var ama ne yapmam gerektiğini tam anlamadım. aldığım domain (twohaf.com) ???? nasıl eski haline getire bilirim.

 3. hülya demiş ki:
  22 February 2008, 2:00 pm

  yazdiklarini okuduktan sonra araştırdım içime en fazla google/enom sindi. aslında tescilet.net denmi alsam diye baya bi düşündüm ama google ı tercih ettim. alan adımı aldım. ve blogspot uzantılı adresimi, çokda kolay yönlendirdim…paylaşımın için teşekkür ederim.
  hülya / http://www.hulyakonar.com

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>