Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Blog servisi Qumana kullanıcıları arasında yaptığı anket çalışmasının, bir kısmına daha önce de değindiğim, sonuçlarını açıklamaya devam ediyor. Son yaptıkları değerlendirme kullanıcıların blog’ları üzerindeki reklamlardan ne kadar kazandıkları ile ilgili. Anket sonuçlarına göre, Qumana servisini kullanan blogcuların %37’si blogları üzerinde reklam yayınlıyorlar. Feed dosyaları üzerinde reklam yayınlayanların oranı ise %22. Yalnız ne var ki, reklam yayınlayan kullanıcıların %69’u ayda 20$’ın altında gelir elde edebiliyor.

Ne kadar kazanılıyor?

Grafiği inceleyecek olursanız 50$’ın bir sınır oluşturduğu dikkatinizi çekecektir. Buradan da eğer 50$’lık bir potansiyel yakalayabilirseniz bunu 200$ ve üzeri seviyelere çıkarmanın daha kolay olacağı sonucu çıkarılabilir.

Aslında, Qumana yetkililerinin de belirttiği gibi, anketten çıkan en önemli sonuç reklam kullanımının kolaylaştırılmasının gerektiği. Çünkü kullanıcıların %63’ü reklam kullanmıyor ve bunun en büyük nedenlerinden birisi de reklamların kullanımının, temel düzeyde de olsa, HTML bilgisi gerektirmesi. Hatırlayacak olursanız bu açığı fark eden Google, geçenlerde AdSense’in Blogger.com ile entegrasyonunu sağlayarak reklam yayınlamayı kolaylaştırma adına ilk adımı atan firma olmuştu.

Not: Grafikte “Y” ekseni için n=26. Yani grafiği değerlendirirken “Y” eksenindeki değerleri 26 ile çarpmanız gerekiyor.

Kaynaklar;

“Blog yazarak ne kadar kazanılabilir?” başlıklı yazıya henüz yorum yapılmamış

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>