Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Blog servisi Qumana’nın kullanıcıları arasında yaptığı anket çalışmasına göre en popüler feed takip aracı Bloglines. Onun hemen arkasından FeedDemon ve NewsGator geliyor, fakat aşağıdaki grafikten de görülebileceği üzere, “diğerleri”nin dilimi FeedDemon’ın diliminden daha büyük :) Bu da gösteriyor ki söz konusu feed takip araçları olduğunda çeşitliliğin sonu yok ve kullanıcılar eğilimleri de bu çeşitlilikle doğru orantılı.
Feed takip araçları kullanım oranlarıSonuçlara göre dördüncü Lektora. Bu yazılım aslında Qumana’nın bir hizmeti ve anket çalışması da Qumana kullanıcıları arasında yapıldığından, sonuçlar değerlendirilirken bu aracın popülaritesinin normalin üstünde çıkma olasılığı göz önüne alınmalı. Bence, çalışma daha geniş bir tabana yayılmış olsaydı bu araç büyük ihtimalle Thunderbird ve Pluck’ın arkasında kalırdı.

Araştırma sonuçlarında bir detay daha var ki bu belki daha önemli; blog yazarları sanıldığından daha az blog okuyorlar. Ankete katılan blog yazarlarının %19’u 10’dan az sayıda blog takip ediyorlar. 30’dan az sayıda takip edenlerin ise oranı %15. Bu rakamları okuduktan sonra hemen kendiminkini kontrol ettim ve 36 feed kaydetmiş olduğumu gördüm. Durumum şimdilik fena sayılmaz gibi, blog okuyacağım diye Weblogs’un feed’ini de kaydedecek değilim herhalde :)

Kaynaklar;

“Feed takip araçlarının popülerlik düzeyleri” başlıklı yazıya henüz yorum yapılmamış

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>