Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Bir süredir konuşulan video reklamlar sonunda kendisini göstermeye başlıyor. Resmi AdSense blogunda belirtildiği üzere bu reklamlar CPC (tıklama başına ödeme) şeklinde ücretlendirilecekler ve sadece belirli reklam birimlerinde (300×250, 336×280 ve 250×250) kendilerini gösterecekler. Reklam birimleri klasik AdSense reklamlarından farklı olarak, “yeni pencerede aç” seçeneğini de barındıran, özel bir sağ tuş menüsüne sahipler. Soldaki örnek reklam birimini inceleyebilirsiniz.

Eğer yayıncılar bu tip reklamların sitelerinde görüntülenmesini istiyorlarsa resim reklamları aktifleştirmiş olmaları gerekiyor. Fakat AdSense, reklamverenlerin site hedeflemele tercihleri nedeni ile, bu reklamların programa katılan tüm yayıncı sitelerde gösteriminin garanti edilmediğini de belirtiyor.

“AdSense’den video reklamlar” başlıklı yazıya 8 yorum yapılmış

 1. guenen demiş ki:
  24 May 2006, 11:14 pm

  Tık başı 2-3$ vericekse neden olmasın? :D Kullanışlı olucağını sanmıyorum. Bende reklam koysam iyi olucak sanırım. :S :) Bilgilendirme için teşekkürler. :)

 2. ali demiş ki:
  24 May 2006, 11:21 pm

  Aslına bakarsanız bende pek kullanışlı olacaklarını sanmıyorum, ama bir süre ilgi çekeceği ve şu sıralar bahsedilmekte olan AdSense körlüğüne iyi geleceği kesin :)

 3. Seyhan demiş ki:
  25 May 2006, 9:38 pm

  Adsense de iyice abarttı, hayatımda bir kere bile tıklamışlığım yoktur adsense reklamlarına (site sahibine yardım etme amacı dışında)..

 4. oky demiş ki:
  27 May 2006, 6:00 am

  bence çok akıllıca. videoların ziyaretçilere daha ilgi çekici geldiğini düşünüyorum ve bunun geçici bir heves olma ihtimali varsa bile belli bir süre reklamlara tıklanma olasılığını ve dolayısıyla da site sahiplerinin gelirinin epey artacağını düşünüyorum. hepsi bir yana, internetin yazı sıkıcılığından sıyrılıp daha görsel hale gelmesinde atılan koca bir adım. televizyon reklamı gibi yahu! :)

 5. ali demiş ki:
  28 May 2006, 10:21 am

  Resmi AdSense blogunda, bu yeni reklam türü ile birlikte insanların aklında oluşan soruları yanıtlamak için bir gönderi hazırlamışlar. Orada bahsedilenlerden ikisi dikkatimi çekti; bu reklamların süresi iki dakika kadar uzun olabilecek ve yayıncılar kendi siteleri üzerinde yayınlanan reklamları izleyebileceklermiş.

  Sürenin iki dakikaya kadar çıkması bence gereksiz ve kullanıcıları sıkabilir diye düşünüyorum. Çoğu tv reklamında mesajı çok daha kısa sürede veriyorlar, eminim yayınverenler de daha kısa süreleri tercih edeceklerdir.

  Reklam yayıncısının kendi sitesi üzerinde yayınlanan reklamı izlemesi sorun yaratmadığına göre bu reklamın hedeflediği bir okurun da reklamı izlemesinin reklamverene herhangi bir maliyetinin olmadığı, dolayısı ile de yayıncıya bir şey kazandırmadığı anlamına geliyor. Bence görsel içeriği bu kadar yüksek olan bir reklam türü için reklamın izlenmesinin de ücretlendirilmesi gerekirdi.

 6. skkd demiş ki:
  28 May 2006, 11:49 am

  pekiyi türk reklam verenler adwords de yayınlatmak için video lu reklam hazırlarlar mı?

  bu işe cidden önem verenler zaten sitelere doğrudan sponsor oluyorlar..

  adsense tıklamalarıyla ulaştıklarım, ı ıh, pek bu işe girmezler gibi…

  ha ama olursa süper olur tabii..

 7. Seyhan demiş ki:
  29 May 2006, 2:15 am

  İzlemekten zevk aldığımız kalitede reklamlar olacağını zannetmiyorum bu video reklamların. Öyle olsa güzel olabilir belki de, zor gibi gözüküyor..

 8. Arman demiş ki:
  29 May 2006, 5:57 pm

  Google gidişatını bozuyor.Sayfanın geç yüklenmemesi için oluşan text reklamlar yerine sayfanın açılmasını yavaşlatacak büyük ihtimalle streaming çalışacak Yahoo usülü yavaş ve dandik reklamlara bırakıyor.

  Açıkçası sayfam yavaşlayacağından kullanmayı pek istemem.Bu sayfadaki reklam hala açılmadı mesela 2 dakikadır sitedeyim 1mbit bağlantım var :)

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>