Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Okurlarınız tarafından ulaşılabilir olmanız önemlidir. Bunu blog’unuz üzerinde e-postanız veya kullandığınız MSN Messenger ve benzeri haberleşme araçlarındaki kimliğiniz hakkında bilgi vererek gerçekleştirebilirsiniz. Hatta MSN’deki durumunuzu (oturum açıp açmadığınızı) blog’unuz üzerinde gösterirseniz bu, bir yaşam belirtisi olarak, okurların ilgisini daha çok çekecektir.

Diğer haberleşme araçları daha fazla seçeneğe sahipken, söz konusu MSN olduğunda maalesef çok fazla seçenek yok. Bunun nedeni Microsoft’un MSN Messenger’ın web sayfaları ile entegrasyonuna sıcak bakmıyor olması. Ama çaresi var; OnlineStatus.org

Aslında diğer birçok mesajlaşma aracının durumlarının web sayfaları üzerinde gösterimi için destek veren bu servisin bizim için önemli tarafı Türkiye’deki en popüler mesajlaşma aracı olan MSN Messenger için de destek veriyor olması. Servis, OnlineStatus.org tarafından temin edilen yazılımı kurarak sisteme dahil olan gönüllü sunucu sahiplerinin desteği ile çalışıyor.

Ne yapmanız gerekiyor?

Aşağıdaki adrese giderek sunuculardan birisini seçmeniz ve oradaki formda önce kullanmak istediğiniz mesajlaşma aracını (bizim durumumuzda MSN), sonra da bu araçtaki kimliğinizi (MSN oturumu açarken kullandığınız e-posta adresi) girmeniz gerekiyor. “Get HTML Code” tuşuna basarak elde edeceğiniz kodu blog HTML kodunuzun içerine, MSN ikonunun blog’unuz üzerinde görünmesini istediğiniz yere, eklediğinizde işlem tamamlanıyor.

Formdaki diğer alanların doldurulması zorunlu değil. Bu alanlar sunucunun temin ettiği ikonları beğenmeyip kendi oluşturacağınız ikonları kullanmak istediğinizde önem kazanıyor. Sunucuları inceleyecek olursanız farklı ikon seçeneklerinin olduğunu göreceksiniz. Bunları beğenmezseniz oturum açılmış (online), oturum açılmamış (offline) ve belirsiz (unknown) durumları için kendi hazırlayacağınız ikonları bir resim sunucusuna (örneğin; imageshack.us) yükledikten sonra adreslerini formda gerekli yerlere girip yeni bir HTML kodu oluşturarak kullanabilirsiniz.

Not: Servisin işlev görebilmesi için mutlaka MSN Messenger’ın seçeneklerinden “gizlilik” bölümüne giderek “Yalnızca izinli listemdeki kişiler durumumu görebilir ve bana ileti gönderebilir” seçeneğinin önündeki işareti kaldırmanız gerekiyor.

Olumsuz yönler

Versiyon 5.8.6 ile servisin durumu giderek iyileşse de henüz mükemmel çalıştığı söylenemez. Kullanım sırasında hala “belirsiz” ifadesi ile karşılaşabiliyorsunuz. Kararsızlık düzeyi sunucundan sunucuya da fark edebiliyor. Ben the-server.net sunucusunu kullanıyorum. Bu sunucu funnyweb.dk ile birlikte en uzun süredir ayakta kalan sunucu olmasına rağmen kararsızlık sergileyebiliyor. Sunucu seçerken deneme-yanılma yaparak size göre daha kararlı olan birisini bulabilirsiniz. Ben şu sıralar adwebhosting.net’e geçmeyi düşünüyorum.

Diğer bir olumsuz yön; MSN hesabınızın herkes tarafından bilinmesi ve durumunuzun görüntülenmesi iyi niyetinizin suistimaline neden olabilir. Belki blog’unuz için yeni bir MSN hesabı oluşturarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Kolay gelsin.

“MSN durumunuzu blog’unuz üzerinde gösterin” başlıklı yazıya 2 yorum yapılmış

  1. ozan demiş ki:
    8 November 2006, 7:39 pm

    link hatalı sayfa acılmıyor

  2. ali demiş ki:
    8 November 2006, 10:03 pm

    Uyarınızı için teşekkürler. Sayfadaki tüm bağlantıları kontrol ettim ve sorun göremedim. Belki geçici bir problemdir yaşanan…

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>