Twitter'da takip et
Ana Sayfa

last.fm‘in çok yakında Türkçe arayüzü ile hizmete geçeceğini, yaklaşık bir hafta önce, beta denemesi için davet edildiğim Şerife hanım tarafından öğrendim ve bugün yeni arayüzü beta.lastfm.com.tr üzerinden deneme şansım oldu. Her ne kadar çeviri daha iyi olabilirmiş izlenimi uyandırsa da, oldukça büyük emek harcandığı kesin ve last.fm gibi bir servisi ana dilinizde kullanabilmek de gerçekten keyif verici :)

DashboardExploreUser

Türkçe versiyonun şu an için çok büyük bir eksiği yok gibi görünüyor, hatta geriye bir tek last.fm yazılımının Türkçe’leştirilmesi kalmış gibi (wiki’yi saymıyorum, neticede orası kullanıcıların el emeğini bekliyor). Yine de, kişisel olarak iyileştirme adına küçük düzenlemelerin yapılabileceğini düşünüyorum. İlk bakışta dikkatimi çekenlerden birisi bastıra bastıra “BEDAVA” kelimesinin kullanımı oldu (BEDAVA kayıt olun, BEDAVA mp3 gibi). Her ne kadar Google bize “bedava” ve “ücretsiz” kelimeleri içerisinden her zaman “bedava”yı tercih ettiğimizi söylese de ben kullanımına karşıyım. Çünkü bu kelimenin web’deki ücretsiz içeriği tanımlarken yoğun biçimde kullanılması, bu kelime ile tanımlanan şeylere artık “ucuz”, “adi”, “değersiz” anlamlarını da beraberinde yüklediğini düşünüyorum, ki last.fm’de karşınıza çıkan sanatçıların, şarkıların ve topluluğun bu sıfatlar ile uzaktan yakından ilgisi olmadığını siz de her üye gibi farketmişsinizdir :) Bunun yerine daha mantıklı bulduğum “ücretsiz” tercih edilebilir diye düşünüyorum, tabii tümü büyük harfler ile yazılmadan :)

Eğer Türkçe arayüz hakkındaki görüşlerinizi iletmek istiyorsanız Türkçe Last.fm grubuna yazabilirsiniz. Hatta daha iyisini yapın, Türkçe arayüz üzerinden giriş yapın ve gruba oradan ulaşın; özellikle “Scrobbling” için yardıma ihtiyaç var :)

Giriş için kullanıcı adı ve şifresi “beta“, görüşmek üzere.

“last.fm Türkçe!” başlıklı yazıya 8 yorum yapılmış

 1. pherro demiş ki:
  9 May 2007, 8:47 pm

  beğenerek kullandığım bir servisin türkçe olması çok güzel.

 2. grkn demiş ki:
  10 May 2007, 11:57 pm

  benim bir ara meraktan kurcaladığım sonra sistemin işleyişini anlıyamadığım için bıraktığım last.fm ‘i belki tr olunca çözebilirim :)

 3. wolkanca demiş ki:
  15 May 2007, 10:41 pm

  güzel bir haber.

 4. Seyhan demiş ki:
  25 May 2007, 10:59 am

  Çok güzel bir girişim, Last.fm’de Türk kullanıcılarının artmasına yardımcı olur umarım. Yalnız Last.fm’in bir eksiği var kullanıcılarını müzik dosyalarının sanatçı, albüm, şarkı ismi gibi bilgilerini doğru ve düzgün girme konusunda uyarması ve bilmeyenlere yol göstermesi lazım. Yoksa Last.fm tüm işlevini kaybediyor. Rastlaştığım Türk kullanıcıların büyük bir kısmı da buna dikkat etmiyor.

 5. mehmet demiş ki:
  30 May 2007, 12:52 pm

  gerçekten türk kullanıcıların bayağı işe yarıyacağını sanıyorum ve çok kullanışlı buluyorum

 6. Huseyin Ergin demiş ki:
  1 July 2007, 9:01 pm

  an itibariyle (20 hazirandan bu yana) http://www.lastfm.com.tr/ adresinden türkçe arayüze girilebiliyor.

 7. tokmak demiş ki:
  13 December 2007, 4:11 pm

  gerçekten güzel bir sistem lastfm.türkçe olması da daha güzel.

 8. Gokhan EGE demiş ki:
  1 March 2008, 8:45 pm

  Last.fm ile dinlemeye başlayın
  …ve sevdiğiniz müziğin istasyonunu bulun

  Sloganlarına kadar hersey insanlara bırakılmış bişeyler gibi. Kullanışlı fakat popülerliği zevkle alakalı olarak performasını yakalayamayan bir sistem olarak görüyorum. Yinede dediğim gibi zevkler ve renkler..

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>