Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Google kendi blogunu sildiNisan 2004’te yayın yapmaya başlayan Google’ın resmi blogu dün Blogger’dan silinmiş ve bir başka blogcu googleblog.blogspot.com (PR9!) adını kaydetmiş. Google’ın resmi blog adresini kendi üzerine kaydeden kullanıcı “Google, lütfen blogundaki sorunu gider” şeklinde bir mesaj yayınlamış :)

Google yaptığı açıklamada sorunun bir korsanlık girişimi olmadığını ve kendi bloglarının gece meydana gelen kesinti nedeni ile oluşan bir durum sonucunda, kendi hatalarından dolayı silindiğini söylüyor. Şu an Google’ın blogu tekrar yayına geçmiş durumda.

Bu arada tüm Blogger kullanıcılarının bu durumdan bir ders çıkarması gerekiyor sanırım, derhal bloglarımızı yedeklemeliyiz! Google bile kendi blogunun basit bir kesinti sırasında silinmesini engelleyemiyorsa, kullanıcılar olarak başımıza ne geleceğini bilemeyiz :)

Düzeltme: Başlığa “Google” yazacağıma, yanlışlıkla “Blogger” yazmışım.

“Google kendi blogunu sildi!” başlıklı yazıya 11 yorum yapılmış

 1. oky demiş ki:
  30 March 2006, 9:24 am

  yazdıklarımızı yedekleme konusunda çok haklısın. ancak anladığım kadarıyla sadece isim silinmiş, arşiv duruyor?

 2. ali demiş ki:
  30 March 2006, 9:25 am

  Eminim onlar da her ihtimali düşünerek kendi yedeklerini sürekli alıyorlardır :) Böyle bir aksilik karşısında verilerini kaybetmek prestij açısından pek hoş görünmyecektir, onun için riske gireceklerini sanmıyorum.

 3. Seyhan demiş ki:
  30 March 2006, 12:08 am

  Blogumuzu kolay yoldan yedeklemenin bir yolu var mı acaba yoksa copy paste mi yapacağız..?

 4. ali demiş ki:
  30 March 2006, 12:24 am

  Sanırım şu an için bunun en kolay yolu WordPress’in aktarma modülünü kullanmak :)

  İsterseniz kendi PC’nize (ya da Mac’inize) kuracağınız yerel bir WordPress kurulumu ile Blogger’daki blogunuzun yedeğini alabilirsiniz. Üstelik yorumları ile birlikte :)

  Eminim başka yollar da vardır, ama ben yakın zamanda WordPress’e geçmeyi düşündüğüm için olsa gerek, bu metod bana daha sempatik geliyor.

  Konu hakkında Türkçe bilgiye buradan ulaşabilir ve detaylı yardımı buradan alabilirsiniz.

 5. weblogum demiş ki:
  30 March 2006, 1:33 pm

  bu wordpress in ücretsizi pek kullanılmıyor heralde Türkiyede ücretsiz dediğim …wordpress.com şeklinde

 6. ali demiş ki:
  30 March 2006, 1:34 pm

  Evet, maalesef çok yaygın değil Türk kullanıcılar arasında kullanımı.

  Aslında diğer bir çok blog servisine oranla çok gelişmiş özellikler içerse de kişisel wordpress kurulumu kadar keyif vermiyor. Özellikle temalar üzerinde modifikasyonların çok sınırlı olması ve plugin esnekliğinin olmayışı sıkıcı.

  Eğer Blogger’daki blogunuzu yedeklemek için alternatif olarak düşünüyorsanız, bence WordPress.com mantıklı bir çözüm oluşturmayacaktır. WordPress’in aktarma fonksiyonu WordPress.com’da da mevcut, ama buraya yapacağınız bir yedekleme de sonuçta somut olarak sizin elinizde bulunacak bir kopya oluşturmayacaktır, yedeğiniz yine internette bir sunucu üzerinde bulunacaktır.

 7. Hasan demiş ki:
  31 March 2006, 4:37 pm

  Evet, pek kullanılmıyor.
  Daha önce davetiye ile üye olunuyordu, ve yakın zamanda normal üyeliğe geçti. Belki önümüzdeki günlerde daha çok kullanılır. :)
  Ama kendi sitesinde WordPress kullanan çok kişi var Türkiye’de. Acemi blogcu da WordPress’e geçecekmiş baksanıza. :D

 8. Hus demiş ki:
  31 March 2006, 4:39 pm

  Böyle veya buna benzer bir şeyi Microsoft yapmış olsaydı gelebilecek eleştirileri, hakaretleri tahmin edebiliyorum.

 9. Junkie demiş ki:
  2 April 2006, 11:48 am

  google ın imajı sayesinde belkide bir rezillikten dönüldü. çünkü bu bir microsoft blogu olsaydı “billcim gel al blogunu” tadında bir mesaj değil “hacked” mesajı verirlerdi. işte googleın kullanıcı-şirket ilişkisinin güzel sonucu.

 10. aZRa demiş ki:
  2 April 2006, 10:46 pm

  Blog kullanıcıları için ‘post’larını yedeklemelerinin en kolay yolu Zoundry Blog Katibi’nin kullanmalarıdır. ‘Offline’ olarak blog girmeye de yarayan Katib’in; tag oluşturma özelliği de var. Ayrıca bir çok blog sağlayıcısıyla da uyumlu. Program şuradan alınabilir.

 11. ali demiş ki:
  3 April 2006, 10:44 am

  Hus ve Junkie;
  Görüşlerinize katılıyorum. Eğer söz konusu şirket Microsoft olsaydı, kesinlikle çok daha acımasız bir mesaj ve sonrasında da karalama kampanyası ile sonuçlanırdı böyle bir olay.

  aZRa;
  Zoundry’i ilk defa duyuyorum ama anladığım kadarı ile çeşitli blog platformalarını destekleyen bir masaüstü blog yönetim programı. Eğer yedekleme fonksiyonu da varsa pekala kullanılabilir, ipucu için teşekkürler.

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>