Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Blogger kullandığım zamanlardan aklımda kalan bir projemi sonunda gerçekleştiriyorum. O zamanlar sıradan Blogger şablonlarından sıkıldığım ve biraz da WordPress’in tema zenginliğini kıskandığım için acaba WordPress için hazırlanan temaları Blogger’da kullanılabilecek şekilde modifiye edebilirmiyim düşüncesi ile bir kaç deneme yapmıştım. Sonra bunları bir site hazırlayarak bir araya getirmeyi düşünmüş fakat, araya giren WordPress’e geçiş çalışmalarım ile uzun bir süre rafa kaldırmıştım. Geçen günlerde tekrar aklıma gelen bu projemi, uzun süredir bilgisayarımda beklemekte olan temaları toplayarak BloggerTemplates.org altında hayat geçirdim.

Şu an için sadece 3 tane tema bulunuyor, umarım zamanım olur ve yakında daha fazlasını da ekleyebilirim. Mevcut temaların özelliklerine ve Türkçe versiyonlarına buradan ulaşabilirsiniz. İngilizceleri için ise yine tanımlamalarda yer verdiğim Blogger templates linklerinden yararlanabilirsiniz. Sizden ricam temaları kullanmadan önce sahip oldukları özellikler ile ilgili notları okuyarak anlamanız ve sonrasında kullanmaya başlamanız olacaktır. Ayrıca temalarda bulunan ve tema bilgilerini barındıran bağlantıları değiştirmezseniz sevinirim.

Conzep

Bu benim ilk göz ağrım :) Orijinali Joe Mitcho tarafından WordPress’in öntanımlı teması Kubrick’den modifiye edilerek hazırlanmış olan bu temanın WordPress versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz. Benim hazırladığım Blogger versiyonunun nasıl göründüğüne ise buradaki örnekten bakabilirsiniz. Tema özellikleri şöyle;

 • İki kolonlu yapı
 • Gelişmiş yorum girişi (1)
 • Sidebar’da son yorumlar bölümü (2)
 • Technorati etiketleri gösterimi (3)
 • Google arama modülü (4)

Bu temanın gelişmiş yorum girişi içeren versiyonunun Türkçe’sini buradan, normal yorum girişi içeren versiyonunun Türkçe’sini ise buradan indirebilirsiniz. İngilizce versiyonlar için bu linki kullanabilirsiniz.

Kiss

Bu da oldukça hoş ve sade bir tasarım. Oinam tarafından Movable Type, TypePad, Live Journal ve WordPress versiyonları yayınlanan bu temanın Blogger versiyonunu da ben hazırladım. Blogger versiyonunu bu örnekte inceleyebilirsiniz. Temanın özellikleri şöyle;

 • İki kolonlu yapı
 • Sidebar’da son yorumlar bölümü (2)
 • Google arama modülü (4)

Bu temanın özel bir durumu var, tema öngösterimi sırasında saçma sapan bir karmaşa sergileyebiliyor, fakat blogunuzu kaydedip yayınladığınızda herşey normale dönüyor :) Türkçe versiyonunu buradan indirebilirsiniz. İngilizce versiyon için bu linki kullanabilirsiniz.

NewZen

Bu temayı da ilginç yapan AJAX sidebar menüsü. Blogger’da bile AJAX kullanılabilir mi düşüncesi ile yola çıkarak hazırladığım bu temanın orijinal WordPress versiyonunu burada bulabilir ve benim hazırladığım Blogger versiyonunu incelemek için buradaki örnek blogdan yararlanabilirsiniz. Temanın özellikleri şöyle;

 • İki kolonlu yapı
 • AJAX sidebar menüsü (5)
 • Sidebar’da son yorumlar bölümü (2)
 • Google arama modülü (4)

Bu temanın Türkçe versiyonunu buradan indirebilirsiniz. İngilizce versiyonu için bu linki kullanabilirsiniz.

Notlar

(0) Bu temaların hepsi bütünlüklerinin korunabilmesi için bazı grafik dosyalarına ihtiyaç duymaktadır. Her temanın ihtiyaç duyacağı grafik dosyalarını tema paketi içinde bulunan “images” klasörü altında bulabilirsiniz. Bu klasör altındaki dosyaları teker teker bir ücretsiz grafik sunucusuna (örn. imageshack.us) göndermeniz ve daha sonra da bu sunucudan alacağınız linkler ile şablonun CSS bilgisi içindeki grafik dosyalarının adlarını değiştirmeniz gerekmektedir. Bunun için tema paketi içindeki şablon kodlarını barındıran “theme.txt” dosyasını bir metin editörü ile (notepad veya benzeri) açın ve içerisinde /* Tema Grafikleri */ ifadesini arayın. Bu başlık altında kolaylık olması açısından bir araya topladığım grafik dosyalarını bulabilirsiniz.

(1) Bu temanın, birisi gelişmiş yorum giriş alanı içeren (K2 for Blogger‘dan modifiye edilmiştir) diğeri ise Blogger’ın öntanımlı yorum sistemini kullanan, iki versiyonu bulunmaktadır. Gelişmiş yorum girişi içeren versiyon bazen tarayıcılar ile (özellikle IE) sorunlara neden olabilmekte ve hatta yorum onaylamasını devre dışı bırakabilmektedir. Bu yüzden, size normal yorum giriş metodunu kullanan versiyonu kullanmanızı öneriyorum.

(2) Blogger yardımında yer verilen bir ipucundan faydalanarak uyarlanmıştır.

(3) Technorati etiketlerinin temanızda görünmesi için tema paketi ile birlikte gelen, ve bu tema ile çalışabilmesi için orijinal versiyonundan modifiye edilmiş olan, Grease Monkey scriptini kurmanız gerekmektedir. Eğer bu etiketlere ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız (ya da Grease Monkey, Technorati, Etiket gibi ifadeler size karmaşık ve sıkıcı geliyorsa) bu notu gözardı ederek hiçbirşey yapmamanız yeterli :)

(4) Bu, Google tarafından sunulan ücretsiz bir araçtır ve arama için AdSense ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bu modül sadece Google tarafından indekslenen sayfalar için sonuç üretebilir, dolayısı ile blogunuzun Google tarafından indekslenen içeriği yok ise sizin için çalışmayabilir.

(5) Bu temanın AJAX fonksiyonları için moo.fx ile birlikte Prototype‘ın basitleştirilmiş bir versiyonu kullanılmıştır. Her ne kadar bu araçlar şu an bu temada kullanılanlar gibi efektleri oluşturmak için en az dosya boyutuna sahip araçlar olsalar da yine de sayfa yükleme zamanlarınızın artmasına neden olabilirler.

“Blogger tasarım şablonları” başlıklı yazıya 32 yorum yapılmış

 1. wanadoo demiş ki:
  12 July 2006, 5:28 pm

  vay çok güzel aslında ben bunların 2sini daha önceden görmüştüm ama yine de teşekkürler. :) hepsini okudum eline sağlık. başarılar.hemen blogumda linki veriyorum.eloya selamlar :))

 2. ali demiş ki:
  12 July 2006, 6:44 pm

  Daha önce bakmış ama farketmemiştim. Yorumunuz ile birlikte tekrar baktım, haklısınız, Kiss’in Blogger versiyonu daha önce de yapılmış :) En azından diğer ikisi Blogger için yeni diyerek kendimi teselli edeyim :) Teşekkürler link ve görüşleriniz için.

 3. wanadoo demiş ki:
  12 July 2006, 7:55 pm

  ha unutmusum yazmayı conzep teması çok güzelmiş belki ileride bi ara kullanabilirim. :) kolay gelsin.tekrar tekrar teşekkürler.

 4. ali demiş ki:
  13 July 2006, 9:48 am

  Ben de Conzep’i çok sevmiştim ve hatta kullanmayı düşünmüştüm, fakat sonra Acemi Blogcu için çok da uygun olmadığını düşünerek vaz geçmiştim :)

 5. ELOY demiş ki:
  13 July 2006, 10:57 am

  sattın lan dakkasında wp yi :P

 6. ELOY demiş ki:
  13 July 2006, 11:36 am

  bakalım. bizim geçerkenin teması kötü değiştiririz belki :)

 7. aZRa demiş ki:
  13 July 2006, 1:05 pm

  Blogger-Blog*Spot‘da Ajax kullanmak… Muazzam bir deneyim olsa gerek. İyi iş. Tebrikler.

 8. ali demiş ki:
  15 July 2006, 8:40 pm

  Aslında AJAX sanıldığı kadar zor değil Blogger (ya da benzer servisler) için, sonuçta Java bilgilerini temaya dışardan almak yerine doğrudan içerisine kaydediyorsunuz, tıpkı daha önce LightBox ve QuickSub için önerdiğim gibi :)

  Temayı inceleyecek olursanız ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

 9. Yalçın demiş ki:
  23 July 2006, 6:26 pm

  Öncelikle burada bizim gibi acemi olan blogculara yardım ettiğin için teşekkürler. Konuya gelirsem bu son yorumlar bölümünde nasıl belli bir sayıdaki yorumu gösterebiliriz. Verdiğin linkteki kodu ekleyince yüzlerce yorum varsa hepsi gözüküyor sidebar’da.

 10. ali demiş ki:
  23 July 2006, 7:01 pm

  Görüşleriniz için teşekkürler.

  Son yorumlar bölümü ana sayfada görüntülenmekte olan yazılara ait yorumları gösterir. Anasayfanızda görüntülediğiniz post sayısını düşürerek (10’u geçmemenizi tavsiye ederim) bu yorumların sayısını da azaltabilirsiniz.

 11. ibrahimöztürk demiş ki:
  8 August 2006, 1:01 pm

  ya ben blogcudan üyelik aldım ama içine girip düzenleme yapamiyorum

 12. ali demiş ki:
  8 August 2006, 1:57 pm

  Blogcu ile hiç tecrübem olmadığı için size yardımcı olamayacağım. Ama Blogcu kullanıcılarının birbirlerine yardımcı oldukları bir forumları var, eminim orada sorularınızın cevap bulabilirsiniz.

  Kolay gelsin.

 13. nonamed one demiş ki:
  6 September 2006, 12:35 pm

  Ali abi minimalistic blue temasını da blogger a uyarlayabilir misin ya da bana nasıl uyarlayacağımı söyleyebilir misin? Çok hoşuma gitti tema ama blogger kullanıyorum…?

 14. ali demiş ki:
  7 September 2006, 7:01 pm

  Zamanım olursa düşünebilirim, ama bu kısa süre içerisinde olabilecek gibi değil. Nasıl yapılacağı mevzusu ise temayı dönüştürmekten daha karmaşık :) İsterseniz buradaki Emire teması işinize yarayabilir.

 15. Damlasu demiş ki:
  1 October 2006, 6:16 am

  merhaba
  şu kiss temasını uyguladım bloguma (blogger) . yapmak istediğim bir değişiklik var ama uygun kodu bulamadım veya doğru yere koymadım bilmiyorum. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Sayfanın sonuna Önceki Sayfa ve Sonraki sayfa olmak üzere iki link koymak ve bu şekilde diğer sayfalara ulaşmak istiyorum :( daha henüz muvaffak olamadım…

 16. serdar demiş ki:
  25 January 2007, 4:26 pm

  öncelikle temalar için teşekkürler benim bir sorum olacak tema yukluyyorum fakat hata veriyor upload ediyorum oda aynı sizler nasıl tema değiştiriyorsunuz valla işime lazım

 17. serdar demiş ki:
  25 January 2007, 4:30 pm

  boylede bir hata veriyor

  Edit the contents of your template. Learn more.
  We were unable to save your template
  Please correct the error below, and submit your template again.
  Your template could not be parsed as it is not well-formed. Please make sure all XML elements are closed properly.
  XML error message: Content is not allowed in prolog.

 18. ali demiş ki:
  26 January 2007, 11:28 am

  serdar;
  Blogger yeni versiyonu ile birlikte tema yapısını değiştirdi. Buradaki temalar eski Blogger için tasarlandıklarından dolayı yeni versiyon ile uyumsuzluk gösteriyorlar.

 19. Erdal demiş ki:
  9 February 2007, 6:22 pm

  Ali Bey şimdi tema kullanamacakmıyız biz?

 20. ali demiş ki:
  9 February 2007, 9:43 pm

  Erdal bey, buradaki temalar ile sorun yaşabilirsiniz, fakat Blogger’ın yeni versiyonu için geliştirildiği (ya da uyumlu olduğu) belirtilen temalar ile sorun yaşmazsınız.

 21. Damlasu demiş ki:
  20 March 2007, 3:55 pm

  merhaba yine ben :)

  Oldukça eski bir yazınız ama umarım bana yardımcı olabilirsiniz. :(

  Ben uzunca bir süredir kiss adlı temayı kullanıyorum fakat tema içerisinde yorumlarla alakalı hiçbir şeyi bozmadığım, bu kodlarla oynamadığım halde. “Leave a response” diyemeyerekten , bloguma yorum alamıyorum. Ben n’erde yanlış yaptım ? :'(

 22. tek türkiye demiş ki:
  12 November 2007, 7:17 pm

  çok güzel elinize sağlık. emeğinize sağlık.

 23. felek demiş ki:
  3 December 2007, 6:34 am

  teşekkürler

 24. peyker demiş ki:
  28 October 2008, 5:43 pm

  merhaba,
  kardeşime sürpriz olrak hazırlamaya çaıştığım blog için BloggerTemplates.org ‘den çok güzel bir şablon indirdim (Vrounded-blue-for-blogger) ve anlattığınız gibi tüm image’lar için linkler tespit edip, tek tek text.tx’de yerlerine yapıştırdım, kaydettim ve blogumdaki ilgili yere yapıştırdım: sonuç hüsran!

  “Düzgün bir şekilde oluşturulmadığından şablonunuz çözümlenemedi. Lütfen tüm XML öğelerinin düzgün biçimde kapatıldığından emin olun.
  XML hata iletisi: The content of elements must consist of well-formed character data or markup.”

  iletisi veriyor… acaba hata mı yaptım, veya kodda bir hata olması mümün mü? yardımcı olursanız çok mutlu ve müteşekkir olacağım…daha evvel de bu iletilerle karşılaşmıştım, belki sayenizde çözümü öğrenmiş olurum.. bu arada ben gerçekten acemiyim, çok teknik bir dil kullanmdan yanıtlarsanız daha faydalı olacak..

  şimdiden teşekkürler…

 25. gurkan demiş ki:
  2 November 2008, 11:33 am

  teşekkürler

 26. ugur arcan demiş ki:
  16 April 2009, 12:01 am

  serdar;
  Blogger yeni versiyonu ile birlikte tema yapısını değiştirdi. Buradaki temalar eski Blogger için tasarlandıklarından dolayı yeni versiyon ile uyumsuzluk gösteriyorlar.

  Peki genelde artik herkes yeni temalara gectigine gore bu temalarin yeni formata uyarlanmasi dusunuluyor mu? NewZen’i hele hele TRsini bulmusken COK istiyorum da!..

  tesekkurler!..

  ugurarcan

 27. ali demiş ki:
  16 August 2009, 1:35 am

  ugur arcan;

  Peki genelde artik herkes yeni temalara gectigine gore bu temalarin yeni formata uyarlanmasi dusunuluyor mu?

  Maalesef buna zamanım olmadığı için yakın gelecekte böyle bir gelişme olacağını sanmıyorum, üzgünüm.

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>