Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Hatırlarsanız bir süre önce Blogger tasarım şablonları ile ilgili yeni bir projeye başladığımdan ve zaman buldukça eklediğim İngilizce şablonların Türkçe versiyonlarına burada yer vereceğimden bahsetmiştim. Aslen WordPress için tasarlanmış olan ve güzelliğini WordPress tema yarışmasında aldığı ödülle de pekiştiren Foliage temasını artık Blogger’daki blogunuz için de kullanabilirsiniz. Üstelik temanın tasarımcısının blogundan edineceğiniz PSD dosyaları ile bu şablonu istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz.

Temanın özellikleri

 • Tek kolonlu yapı
 • AJAX açılır-kapanır üst menü (1)
 • AJAX ile sayfaiçi linklerde yumuşak geçiş (1)
 • Google arama modülü (2)

Temayı buradan indirebilirsiniz. İsterseniz öncesinde hazırladığım örnek blogu ziyaret ederek fonksiyonları da test edebilirsiniz. Sizden ricam temayı kullanmadan önce sahip oldukları özellikler ile ilgili notları okuyarak anlamanız ve sonrasında kullanmaya başlamanız olacaktır. Ayrıca Digg’de bana destek olabilirseniz çok sevinirim :)

Notlar

(0) Bu tema bütünlüğünün korunabilmesi için bazı grafik dosyalarına ihtiyaç duymaktadır. Temanın ihtiyaç duyacağı grafik dosyalarını tema paketi içinde bulunan “images” klasörü altında bulabilirsiniz. Bu klasör altındaki dosyaları teker teker bir ücretsiz grafik sunucusuna (örn. imageshack.us) göndermeniz ve daha sonra da bu sunucudan alacağınız linkler ile şablonun CSS bilgisi içindeki grafik dosyalarının adlarını değiştirmeniz gerekmektedir. Bunun için tema paketi içindeki şablon kodlarını barındıran “theme.txt” dosyasını bir metin editörü ile (notepad veya benzeri) açın ve içerisinde /* Tema Grafikleri */ ifadesini arayın. Bu başlık altında kolaylık olması açısından bir araya topladığım grafik dosyalarını bulabilirsiniz.

(1) Bu temanın AJAX fonksiyonları için jQuery ile birlikte jQuery için yazılan arayüz elemanları kullanılmıştır. Her ne kadar bunlar oldukça küçük dosya boyutuna sahip araçlar olsalar da yine de sayfa yükleme zamanlarınızın artmasına neden olabilirler.

(2) Bu, Google tarafından sunulan ücretsiz bir araçtır ve arama için AdSense ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bu modül sadece Google tarafından indekslenen sayfalar için sonuç üretebilir, dolayısı ile blogunuzun Google tarafından indekslenen içeriği yok ise sizin için çalışmayabilir.

(3) Bu tema Internet Explorer 6, Firefox 1.5.x (Windows ve Linux), Opera 9, Safari 1.3 ve Konqueror 3.5 ile denenmiş ve bu tarayıcıların tamamında görüntüleme ile ilişkili bir soruna rastlanmamıştır. Fakat temanın AJAX üst menü fonksiyonu Safari ve Konqueror ile çalışmamaktadır!

(4) Temayı kullanırken “Enable float alignment” şeçeneğini (“Blogger Dashboard > Settings > Formatting > Enable float alignment” altında “No” seçerek kaydedin, ve blogunuzu yeniden yayınlayın) devre dışı bırakmanızı ve fotoğraf/resim gönderirken Blogger’ın yönlendirme araçları yerine class=”left”, class=”right”, class=”center” kullanmanızı öneririm, aksi taktirde temanın görüntülenmesi ile ilgili sorunlar yaşabilirsiniz.

Güncelleme

 • Tema kodlaması UTF-8’e dönüştürerek sorunlu karakterleri temizledim, şu an çok daha iyi görünüyor. Türkçe demo blogu inceleyebilirsiniz.

“Blogger için Foliage şablonu” başlıklı yazıya 24 yorum yapılmış

 1. Hus demiş ki:
  21 August 2006, 11:00 pm

  1 “digg” de benden, kolay gelsin. :)

 2. ali demiş ki:
  22 August 2006, 12:52 am

  Teşekkürler destek için :)

 3. Abbas Tekin demiş ki:
  23 August 2006, 12:55 pm

  Bu güzel çalışma için teşekkür ederim. Peki, Türkçeleştirdiğin bu blogger şablonunu WordPress’de de kullanabilir miyiz.

  1 de benden.

 4. ali demiş ki:
  23 August 2006, 12:59 pm

  Teşekkürler :) Maalesef bu şablon sadece Blogger için, ama zaman bulursam WordPress versiyonunu da Türkçe’leştirebilirim.

 5. Özgün demiş ki:
  26 August 2006, 1:20 am

  Vallahi çok güzel olmuş, ellerine sağlık. Benzer çalışmalara da “hayır” demeyiz yani :)

 6. Ayhan ARDA demiş ki:
  1 September 2006, 2:46 am

  Harika bir tema olmuş,ellerine sağlık, küçük bir sorum olacak;ama cevabını almasamda olur..

  Temadaki tut çek butonu,(resmi) normalde ekranda görünmüyor ancak şans eseri mouse üzerinden geçtiğinde görünüyor sebebi ne olabilir acaba?Oysa örnek blog da böyle değil, “Tut” görüntüsü ile ilgili bir şey var sanırım ama aklım ermedi,resimleri tek tek imagehost a attım,kontrol ettim olmadı.Yani bende tut resmi çıkmıyor kısaca :) Aslında böylede gayet güzel :)

  Her şey için Teşekkürler Ali
  Blogger’a kan verdin yine…

 7. ali demiş ki:
  1 September 2006, 9:52 am

  Probleminiz üzerine kodlarınıza bir göz attım ama sorun yaratabilcek bir durum farketmedim. Ayrıca tema’yı da tekrar denedim fakat onda da sorun göremedim. Üzgünüm, çözüm üretemiyorum :)

  Belki tarayıcı bilgilarini görüntülemek için kullandığınız script neden oluyor olabilir diye düşünüyorum.

 8. Emre demiş ki:
  2 September 2006, 5:23 pm

  Merhaba Ali
  Tut Çek butonu bende çalışmıyor? mp3 player ve lightbox eklemiştim bunlardan dolayı olabilir mi?

 9. ali demiş ki:
  3 September 2006, 10:11 am

  Dediğim gibi, temayı tekrar denedim ve sorunla karşılaşmadım. Sanırım kullanıcılar tarafından sonradan ilave edilen kodlar sorun yaratıyor.

  İsterseniz sizde yeni bir deneme blogu açıp temayı sıfırdan yükleyerek sorunun kaynağından emin olabilirsiniz. Bu deneme bloguna, asıl blogunuzdaki ögeleri, teker teker ekleyerek sorunun hangi aşamada ortaya çıktığını bulabilirsiniz.

 10. Seyhan demiş ki:
  5 September 2006, 2:16 pm

  Tut-çek butonu Safari üzerinde çalışmıyor, ancak Firefox ve Camino’da bir sorun yok..

 11. ali demiş ki:
  7 September 2006, 7:09 pm

  Evet, notlarda da belirttiğim gibi, maalesef AJAX üst menü Safari ile problemli. Sorun jQuery için yazılan arayüz elemanlarının jQuery’nin bir alpha sürümüne ihtiyaç duymasından ve bu alpha’nın da Safari ile uyumsuzluğundan kaynaklanıyor. Zaten jQuery’nin hali hazırda geliştirilme aşamasında olması ile birlikte bir de alpha’nın kullanılması ile sorun çıkmaması olanaksız gibi görünüyordu :)

  Yakın zamanda jQuery’nin kararlı bir sürümünün çıkmasını bekliyorum, eğer gerçekleşmezse bu kez moo.fx gibi bir araca başvurarak uyumluluğu sağlamayı düşünüyorum.

 12. Emre demiş ki:
  10 September 2006, 12:45 am

  Ben birşey soracağım:
  Anasayfada İstistikler bölümündeki grafik tam olarak neyin grafiği?

 13. ali demiş ki:
  10 September 2006, 9:28 am

  Technorati’de Acemi Blogcu’dan bahseden (link veren) blogların günlük sayısını gösteriyor, bir çeşit popülarite göstergesi diyebiliriz. İsterseniz sizde kendiniz için bir tane hazırlayabilirsiniz.

 14. Bahadır demiş ki:
  15 October 2006, 9:52 pm

  çok güzel bir şablon! izninizle ben de blogumda kullanmak istiyorum (kullanıyorum bile :) )

  teşekkürler…

 15. koray karasulu demiş ki:
  25 October 2006, 3:44 pm

  Foliage ile denk gelince ilk görüşte aşka olan inancım pekişti, basbayağı nutkum tutuldu ve akabinde intihal ettim:) Ellerinize sağlık

 16. Ferda demiş ki:
  19 December 2006, 7:40 pm

  Merhaba.. Başarılı ve faydalı siteniz için size tebrik ediyor ve ayrıca teşekkür ediyorum. Bu template i çok başarılı şekilde blogger için uygun hale getirmişsiniz doğrusu.. Yeri mi bilmiyorum ama benim ufak olmasını umduğum bir sorunum var. Sitenizden aldığım bir blog template sitesindeki bir şablonu yeni aldığım blogger hesabımda kullanamıyorum. Edit HTML kısmında şablonu kendi istediğimle değiştirdiğimde ve bu yeni şablonu yüklediğimde karşıma bir hata mesajı geliyor. Aslında biraz da ingilizce eksikliğimden sorun nedir çözemedim. Bana yardımcı olursanız mutlu olurum. Ben elimdeki bu template i nasıl kullanabilirim? Gelen hata mesajı şu;

  We were unable to save your template
  Please correct the error below, and submit your template again.
  Your template could not be parsed as it is not well-formed. Please make sure all XML elements are closed properly.
  XML error message: The content of elements must consist of well-formed character data or markup.

  Şimdiden teşekkürler..

 17. ömer demiş ki:
  20 January 2007, 1:55 am

  denedim, sanki oldu gibi :) yardımların için teşekkürler.

 18. KUBİLAY demiş ki:
  3 February 2007, 2:08 pm

  merhaba sizi öncelikle bu kadar güzel bir bilgi platformu oluşturduğunuz için teşekkür ederim .ben bir blogger kullanıyorum ama bu temayı kendi bloguma uygulayamadım.Ali bey bana yardımcı olursanız sevinirim

 19. ali demiş ki:
  3 February 2007, 2:41 pm

  Buradaki tema Blogger’ın eski versiyonu için tasarlanmıştır, yeni versiyonda probleme neden olabilir. Bu yüzden kullanamıyor olabilirsiniz.

 20. savas demiş ki:
  6 July 2007, 3:07 pm

  güzel bir temaymış, sağol :)

 21. NetKılavuz demiş ki:
  15 July 2007, 9:54 am

  Bunu yeni blogger e uyarlayabilirmisiniz?Lütfen!!!:(

 22. Volkan demiş ki:
  18 October 2007, 3:57 am

  bunu yapmanız için blogger’in şablonlar sekmesine girip klasik şablona döndürün sonra theme dosyasındaki değişiklikleri yaparak kaydedin. bunu yapmadan önce varsayılan temanızı kaydetmenizi öneririm

 23. Deastrilsion demiş ki:
  22 December 2007, 11:49 pm

  Öncelikle şunu belirtmek isterim; çok hoş bir tema, özellikle tut-çek özelliği ve bu temayı Türkçeleştirdiğiniz için çok teşekkürler. Ancak bir sorunu var Internet Explorer’da çalışmıyor. Bunu düzeltmenin bir yolu var mı?
  Ve ayrıca bir sorum daha olucak. Bu klasik şablonda Önceki yazılar bağlantısı ekleyemezmiyiz?

 24. isimsiz2710 demiş ki:
  28 March 2008, 3:57 pm

  merhaba, ben finalsense’den bir tema yükledim ama haliyle blogger navbar’ı kaldırdı. yeni temayı bozmadan blogger navbarı geri nasıl yüklerim.
  teşekkürler.

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>