Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Blogcu.com arayüzünü yenilemiş. Eskisine oranla daha temiz bir tasarıma geçen Blogcu.com’un anasayfasında 55.366 bloga ve 319.730 yazıya ulaşıldığı belirtiliyor. Gerçekten etkileyici rakamlar, başarılarının devamını dilerim.
Bu arada Blog nedir? sayfalarında şöyle bir ifadeye yer vererek kendilerine haksızlık etmişler;

Önemli Not: En büyük, en güzel blog servisi olan “blogger”‘ın Türkçe’si “blogcu” olsa da, servisimizin blogger.com veya Google ile bir ilgisi yok.

Arayüzü yenilerken yeni 2.1 versiyonuna geçip geçmediklerini bilmiyorum ama kullandıkları BlogHoster yazılımının eski versiyonu bile Blogger’a göre birçok üstün özellik barındırıyor. Dolayısı ile de henüz daha kategorizasyon desteği bile bulunmayan Blogger ile kıyaslandığında Blogcu bence daha başarılı bir servis :)

Kaynak;

“Blogcu.com arayüzünü yeniledi” başlıklı yazıya 17 yorum yapılmış

 1. Seyhan demiş ki:
  4 March 2006, 11:16 pm

  Blogger’da neden atlanmış kategori özelliği anlayamıyorum :?

 2. ali demiş ki:
  5 March 2006, 1:06 pm

  Aslında kimse anlayamıyor bunu :)

  Dedikodulara göre gelecekmiş yakında, ama bu dedikodular ben bloglamaya başladığımdan beridir süregeldiği için pek ümitli değilim.

  İsterseniz şurada bir çözüm var, hatta skkd kullanıyor, inceleyebilirsiniz.

 3. ASLI demiş ki:
  7 March 2006, 6:26 pm

  Katılıyorum.Her ikisinde de blogum var,ancak kullanım kolaylığı açısından blogcu çok daha iyi.İstatistikler sayfası da çok iyi düzenlenmiş.Tek sorun resim eklemenin 3 mb ile sınırllı olması.

 4. aZRa demiş ki:
  7 March 2006, 10:01 pm

  Kategorili blog için muhtemelen Çin tandanslı olan Iblog tercih edilebilir.

 5. Junkie demiş ki:
  9 March 2006, 6:40 pm

  ben karşıyım blogcu.com a, çok kalitesiz bir hizmet veriyorlar. bence kalite sadece hızlı server, sorunsuz bloglama değil.

  ilk olarak üyelere blog nedir,ne değildir öğretmeleri lazım. blogcu.com üyelerinden max. 100 kişi blogluyordur. gerisi KB fazlalığı amacıyla orada.

 6. Anonymous demiş ki:
  9 March 2006, 7:24 pm

  Blogger’in ciktigi ilk zamanları ve çıkış amacını düşünmeye çalışın. kim web’de tuttuğu bir günlükte kategori ister ki?

  Tersten gidersek gündelik hayatta hala günlük tutan arkadaşlarınıza sorun bakalım, günlüklerinde kategoriye ihtiyaç duyuyorlar mı?

  Blogger, zaman temellidir. Arşiv, yazılar her şey zamanla beraber değişir, ügnlük, aylık, yıllık arşivler, büyük tarihler gibi…

 7. ali demiş ki:
  11 March 2006, 1:11 am

  Junkie’ye atfen;
  Sayıca çokluk veya iyi altyapı tabii ki kaliteyi belirlemez. Verdiğin örnekte haklısın, benzer şeyler MySpace veya MSN Spaces için de söylenebilir. Technorati 30 milyon blog var derken bu iki servisin her birisin 50-70 milyon arasında değişen kullanıcı sayıları var, ve bence Technoratinin rakamları “blog” sayısında daha doğru bilgiler içeriyor.

  Yine Türkiye’deki blog dizinlerine bakacak olursak, sadece Blogcu’da 50 binin üzerinde blog olmasına rağmen, sadece bir kaç bin “blog”un gerçek anlamda mevcudiyeti söz konusu.

  Ama yine de ben, Blogcu vb servislerin Türkiye’de blog olgusunun gelişimi için yararlı olduğunu düşünüyorum. Sonuçta web ile uzaktan yakından ilgisi olmayan kişilere Türkçe bir arayüz aracılığı ile bloglama fırsatı veriyorlar.

  Anonymous’a atfen;
  “Blog” çıkış noktasının çok ötesinde iken, Blogger’ın hala yerinde sayması zaten insanları rahatsız eden :)

 8. Seyhan demiş ki:
  11 March 2006, 3:00 am

  Blogunu kişisel günlük olarak kullananlara lazım olmayabilir ama bilgilendirme ve haber amaçlı kullanılan her blogda kategori büyük ihtiyaç.

  Blogcu.com’a gelince; kullanıcılarının blog temalarında hareketli gif kullanma alışkanlığını bırakmaları gerekiyor :)

 9. Junkie demiş ki:
  11 March 2006, 10:08 am

  ama birde şöyle düşünmek lazım.
  bu insanlar için bloglamak bir dürtü değil, yani bir aslanın avlanması gibi, nasıl blog atacaklarını bilmiyorlar. ve sonuçta kimse onlara şöyle blog atın böyle blog atında demiyor.

  bence blogcudakiler sadece blogcu.com un hitini arttırıp KB fazlalığı yapmaktan ileriye gitmez (bu yolda gidilirse). sadece arama motorlorunda aradığımız sonuçları bulmamızı geciktirir :)

 10. ali demiş ki:
  11 March 2006, 12:08 pm

  …sadece arama motorlorunda aradığımız sonuçları bulmamızı geciktirir :)

  İyiki blog adreslerini subdomain şeklinde vermiyorlar :)

 11. TuLûAt Blogspot demiş ki:
  11 March 2006, 4:20 pm

  Blogcu hakkında malum şeyleri söyleyerek çok atıp tuttunuz. Ya katkınız?..

  Üstelik blogcu hakkındaki söz ettiğiniz olumsuzluklar msn spaces, myspaces hatta livejournal da bile çok çok daha fazla.

  Bloglarından benim sitem diye söz edip blogumda bir sayfa daha nasıl açabilirim diye soran gençlerimizin heyecenlarına ve internet teknolojilerini öğrenmelerine köstek değil destek olmaya davet ediyorum.

  Çok alınık gördüm kendimi canım!

  TuLûAt

 12. ali demiş ki:
  11 March 2006, 8:37 pm

  …köstek değil destek olmaya davet ediyorum.

  Evet biraz alınık gördük sizi :)

  Bence eleştrilerde haklılık payı var, umarım zamanla daha iyiye gidecektir.

 13. Genco YILMAZ demiş ki:
  14 March 2006, 9:41 pm

  Yorumların hepsine baktım. Olumlu eleştiriler için teşekkür ederim. Her gün biraz daha iyisini (birçok zorluğa rağmen) verebilmek için çalışıyoruz. Zamanımız Blogcu’yla geçiyor. Blogculara, blog kavramının anlatılması web teknolojileriyle ilgili sorunlarında yardım alabilmeleri için bir forum açtık. Değerli moderatörlerimiz yardımlarını esirgemiyorlar bizden. Blogcu’daki 3MB sınırının bizim değil ülkemizin bir sorunu olduğunu düşünüyorum. TT gibi bir kurum olduğu sürece bu böyle sürecektir. Yorumunda bize karşı olduğunu söyleyen arkadaşın bizim yanımızda olmasını isterdim. O kadar güzel bloglar var ki, ben her gün yeni birini keşfedip mutlu oluyorum.
  Anlıyorum ki, daha çok yol almamız gerekiyor.

 14. ali demiş ki:
  14 March 2006, 11:45 pm

  Sonuçta Blogcu’da bir dinamizm yakalanmış durumda, 50 binli rakamlar kolay değil, hemde Türkiye gibi web teknolojileri konusunda çok da mesafe katedememiş bir ülkede :)

  Ben bu konuda iyimserim. Zamanla, gelip geçici meraklar ile bloga sarılanlardan daha çok, istekli bir kitle oluşacaktır diye umut ediyorum.

 15. Seyhan demiş ki:
  15 March 2006, 4:16 pm

  Zamanla, gelip geçici meraklar ile bloga sarılanlardan daha çok, istekli bir kitle oluşacaktır diye umut ediyorum.

  Katılıyorum; bu tüm blog dünyası için geçerli aslında.

  Blogcu.com’u hiç kullanmadım; Türkiye şartlarında böyle bir çaba göstermelerini, ücretsiz hizmet sağlamalarını takdir ediyorum. Kötü olan da blogcu.com değil, bilinçsiz bazı kullanıcılar olabilir ancak. Resim yükleme sınırı çok da önemli değil bence; imageshack gibi siteler kullanılarak birkaç basit kodla halledilebilir.

 16. tgandur demiş ki:
  31 October 2006, 12:36 am

  Tüm blogumu Blogger dan Blogcuya geçirdim. Blogger da olmayan ancak Blogcuda bulabildiğim birçok özellik olduğu için:

  1. En önemlisi blogcu nun tamamen türkçe olması benim için. Ben her ne kadar ingilizce ye hakim olsamda blogger da bir türlü Türkçe’leştirmeyi başaramadığım bazı linkler mevcut. En basitinden yaımı yollamak için mektup ikonuna tıklayan (eğer bu aklına gelirse ve ikonu fark ederse tabii) birinin tamamen İngilizce bir arayüz ile karşılaçması beni rahatsız ediyor. Herkes İngilizce bilmek zorunda değil nereye mail adresi vs yazacağını tahmin de edemeyebilir.
  2. Blogcu da yaptığım güncellemeleri istediğim e-mail adreslerine bildirmemi sağlayan bir sistem mevcut
  3. ve belki de en ilgimi çeken şey Blogcu da bir yazı yayımladığımda kanallar vasıtası ile konu ile ilgili kişilerin gözüne çarpma olasılığım daha fazla. 50 bin abartı 1000 leri geçmez deniyor ya 100 200 bile olsa sadece yazı yayımlayarak edindiğim potansiyel bir okuyucu kitlem var Blogcu da. Hiçbirşey yapmadan sedece Blogcu da yazımı yayımladığımda anında 15-20 hit alabiliyorum.
  4. Blogumu izlemek isteyen blogcular bu işi birkaç tıklama ile yapabiliyorlar aynı şey benim içinde geçerli olduğundan etkileşim fazla oluyor.

  Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Evet, Blogcu’da blog demeye binbir şahit isteyen bloglar mevcut ancak yinede bu onun bir blog servisi ötesinde bir topluluk olması gerçeğini değiştirmiyor.

 17. wolkanca demiş ki:
  2 November 2006, 8:41 am

  Blogcu bencede daha iyiye doğru gidecektir ve Türk blogger kullanıcıılarını blogcuya çekmek bence blogcunun öncelikli hedefi gibi görünüyor. Aslında bende tgandur gibi Blogcunu Blogger servisinden bazı yerlerde fazlasını bike görüyorum fakat e tabi bu Blogger Google gibi bir devden bahsediyoruz .
  Blogcuda Genco YILMAZ ında dediği gibi çok iyi sağlam bloglar var bu bloglar diğer blogcuların dikkatini çekecek ve zamanla belli bir kalite oturacaktır tabi Bloguyu yönetenlere çok iş düşüyor bence Blogcu yönetimi toplanmalı ve Türkiyede ki tanınmış iyi sağlam bloglayan blogculara teklif etmeli gelin bize bloglayın tabi kabul ederlerse :)

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>