Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Google, reklam programlarında yakın zamanda birkaç değişiklik yaptı;

 • Artık AdSense performans raporlarınızda site içeriğine göre ve siteye göre hedeflenmiş reklamların verilerine de ulaşabiliyorsunuz.
 • AdWords’de artık reklamverenlerin reklamlarını odaklarken hedef kitlelerini de belirlemelerine olanak tanıyor. Reklamverenler isterlerse reklamlarını belirli yaş gruplarına, cinsiyete, gelir düzeyine ve hatta etnik kökene odaklayabiliyorlar (hatırlarsanız, artık halka açık betası resmen hizmete giren, MSN AdCenter’in benzer özellikler sunacağından bahsetmiştim).
 • AdSense, tavsiye programı ile yeni kaydolan AdSense kullanıcılarının ilk 100$’ı kazanabilmeleri için gerekli olan süreyi 90 günden 180 güne çıkardı. Bu durum Türkiye’deki kullanıcıları pek etkilemez herhalde, eminim yeni kaydolan ve program hakkında pek bilgisi olmayan birisinin ilk 100$’ını kazanması 180 günden fazla sürecektir :)
 • Google, AdSense tavsiye programları arasına AdWords’ü de ekledi, ama tabii ki yine önce kısıtlı bir gruba. Şu an sadece Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Hollanda, İtalya, Norveç, Polonya, Portekiz, İspanya ve İsveç’teki yayıncılar bu programdan yararlanabiliyorlar.

Bir Google haberi daha;

 • Google son zamanlarda adından çokca bahsettiren web tabanlı metin düzenleme hizmeti veren Writely’i satın aldı. Eminim Google’ın bu hareketi, yakın zamanda ipuçları ortaya çıkan GDrive ile birleşince, yine web tabanlı GoogleOS dedikodularını körükleyecektir :)

Google dışında;

 • Nokia, LifeBlog’un yeni versiyonunu duyurdu.
 • Performancing’de bir süredir yeni geliştirdikleri ve şu an kapalı beta aşamasındaki istatistik yazılımından bahsediliyor. AdSense tıklamalarını takip etme gibi ilginç özellikler sunacağından bahsedilen yazılımın yakında halka açık betasını duyuracaklar.

Ve en önemlisi;

 • WordPress, önemli bir açık nedeniyle yeni bir güvenlik güncellemesi duyurdu.

“Blogosferde neler oluyor? (III)” başlıklı yazıya 2 yorum yapılmış

 1. Junkie demiş ki:
  11 March 2006, 9:52 am

  verilan 180 günlük süre içinde 100$ toplanamazsa ne oluyor ? google paranın üstüne yatmıyordur inşallah , yoksa google ile yollarımı ayırrım :D

 2. ali demiş ki:
  11 March 2006, 12:04 pm

  Sitenizde yayınladığınız AdSense tavsiye bağlantıları ile programa kayıt olan yeni yayıncı ilk 100$’ını bu 180 günlük sürede elde edemezse, siz havayı alıyorsunuz, yeni kaydolan yayıncı da sabrı ile doğru orantılı olarak çile çekmeye devam ediyor :)

  İngilizce ve ortalama bir içeriğe sahip yayıncının bu miktara ulaşması için 180 gün yeterli gibi görünse de, Türkçe içerikle (ve dürüst yollardan) ulaşılması pek kolay değil.

  AdSense Türkiye ekibi bence bu konuda yetersiz kalıyor. Reklamların içerik odaklı olmasından vazgeçtim, bari Türkçe’yi doğru kullansalar. Sayfanın üstündeki bağlantı birimindeki “Bilgisayer” bağlantısına dikkat edin. AdSense Türkiye’ye konu ile ilgili e-posta yollayalı bir haftayı geçti, hala “Bilgisayer” :)

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>