Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Evet, mümkün. Hatta bu işte yeterince başarılı olabilirseniz AdSense gibi bir reklam aracı vasıtası ile günde 100$’ın üzerinde bir gelir elde edebilir ya da kendinize bir ev bile alabilirsiniz! Son bahsettiğim örnekte sadece altı aylık gelirin söz konusu olduğunu da ayrıca göz önünde bulundurmak gerek.

Blog yazarak para kazanmak istiyorsanız önce bir şeye karar vermeniz gerek;

 • Blog yazarken para kazanmak mı istiyorsunuz? Yoksa;
 • Para kazanmak için blog yazmak mı?

Eğer para kazanmak için blog yazacaksanız daha başlarken stratejinizi iyi belirlemeniz lazım. Bunun için gelir getirebilecek, yani blog’unuz üzerindeki reklamlarla “alıcı” olarak ilgilenen okur kitlesi oluşturabilecek, bir içerik hazırlamanız gerek. Özel bir ürün grubu için oluşturacağınız, yenilikleri takip ederek okurlarını haberdar eden, tavsiyelerde bulunan bir blog tahmin edersiniz ki, size web’de dolaşmaktaki asıl amacı alış-veriş olan bir okur kitlesi getirecektir. Her ikisi de blog yazarak altı haneli raklamlara ($) ulaşabilmiş Manolo’nun ayakkabı blog’u ve Darren’ın dijital kamera blog’u bu tip bloglara örnek oluşturabilir.

Eğer para kazanmak için yazacaksanız kullanacağınız reklam yöntemleri ve onların optimizasyonları üzerine de detaylı bir şekilde düşünmeniz gerekecektir. Bu işten altı haneli rakamlar elde edenlerin birden faza sayıda blog’a sahip olduklarını ve blog yazarlığı işini tam zamanlı olarak yaptıklarını da unutmamak gerek. “Tam zamanlı” derken kastedilen de günde sekiz saatlik bir mesai değil elbette, özellikle başlarda sekiz saat uyuyabilirseniz kendinizi şanslı saymalısınız. Amacınız yazarken kazanmaksa çoğu durumda kolaylıkla elde edebileceğiniz bir AdSense hesabı bile size yeterli gelecektir.

Her iki durumda da işe okuyarak başlamakta fayda var. Bu kategori altında size çeşitli reklam araçlarının çalışma biçimleri, ne kadar kazandırdıkları, nasıl optimize edilebilecekleri ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım. Şimdilik içerik sınırlı olsa da zamanla çoğalacak. Konu hakkında bilgi verirken kişisel tecrübelerime de yer vermek istediğimden bu kategorinin gelişimini biraz zamana bırakmak istiyorum. Netice’de genç bir blog’a sahibim ve henüz mangalda kül bırakmayacak kadar nefesimi geliştiremedim :)

“Blog yazarak para kazanmak mümkün mü?” başlıklı yazıya 7 yorum yapılmış

 1. Abbas Tekin demiş ki:
  3 August 2006, 8:30 pm

  Henüz günlüğümü yayın hayatına sokmadım ama blogdan para kazanma fikri kulağa çok hoş geliyor. İlk etapta sunucu parasını kazansam yeter diye düşünüyorum. (Dreamhost halen hesabımı aktif hale getirmedi, bense para kazanmaktan bahsediyorum) :)

 2. muradu demiş ki:
  6 June 2007, 7:00 pm

  Benimde bir blogum var wordpress’ten. Nasıl reklam koyulacağını bilmiyorum. Ne yapmalıyım. Mesela bazı hazır kodlar var, bunları nereye yazmalıyım. Yan menüden yazacak bi yer bulamıyorum. Metin kısmına yazsam çıkmıyor kodlar. Yani kodları yazdığımda reklam olarak görünmesini istiyorum. Valla bi anlatsanız pek makbule geçecek :)

 3. muradu demiş ki:
  12 June 2007, 8:51 pm

  Tamam nasıl reklam almayı becerdim. Google adsense’e başvurumu yaptım. Onayladılar. Peki http://www.muratpekbag.wordpress.com siteme reklamı nasıl koyacağım. Yani kodları nasıl ve nereye yerleştireceğim. Yani mutlaka wordpress’i bilgisayarıma kurup, sonra host ve domain mi almalı mıyım. Yoksan wordpress servis sağlayıcısından çıkmadan da oluyor mu?

 4. Emre demiş ki:
  14 June 2007, 7:06 am

  muradu arkadaşım wordpress.com’daki sitene reklam ekleyebilirsin.Bunun için önce temanı kontrol et.Widget denilen yan menü bileşenlerini destekliyorsa,yan menü bileşenlerine gir.Metin bileşeni ekle. Eğer zaten metin bileşeni kullanıyorsan sayısını en altaki kaç metin bileşeni olsun seçeneğinden bir artır.Daha sonra metin bileşenini reklamın görünmesini istediğin yere koy.Yan menünde olacaktır reklamın.Metin bileşenini düzenle.Başlığğa Reklam de bişe yaz yani.Sonra metin kısmına ise Google Adsense’in verdiği kodu koy ve onayla.
  Reklamın gözücektir.
  Umarım yardımcı olur ;)

 5. blöf demiş ki:
  13 July 2007, 9:21 pm

  arkadaşlar bende cizgisizdosya.blogspot.com adlı blog sayfama reklam alıp az da olsa biraz para kazanmak istiyorum malumunuz öğrenciyim. Adsense olayını burda gördum kayır yaptırdım fakat olumlu olumsuz bir yanıt alamadım nasıl olucak

 6. Muradu demiş ki:
  25 July 2007, 11:05 am

  Harbiden mümkünmüş yaw :D Şimdi reklamları siteme koydum bile, az da olsa para kazanıyoruz.

 7. Ayhan ESEN demiş ki:
  17 December 2007, 4:55 am

  Ali zaten verdiğin örnekteki Monolo ya bir baktım 26 tane reklam almış, üstüne bir de adsence almış(bildiği kadarıyla adsence aynı sayfada en fazla 3 reklamı kabul ediyordu), ha bir de adamın 10 ooo kusur rss üyesi var. Adam bir konu açsa en kötü ihtimalle o kadar kişi ziyaret edecek. Neyse hadi hayırlısı bakalım ben de bloguma 250*250 lik bir adsence koydum :)

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>