Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Blog okuyucularının blog’lara ulaşmak için kullandıkları kaynakların belki de en önemlileri blog’ları çeşitli kategoriler altında organize ederek indeksleyen blog dizinleri ve feed’lere ulaşımı sağlayan sitelerdir. Burada blog’unuzu indekslenmeleri için kaydedebileceğiniz adresleri sıralamaya çalışacağım. Eğer okur trafiğinizi artırmak istiyorsanız yapabildiğiniz kadar çok dizine dahil olmanız gerekiyor.

Blog’unuzu kaydetmeye başlamadan önce bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor;

 • Burada verdiğim servislerdeki indekslenme süreleri (aksi belirtilmedikçe) benim tecrübelerime dayanmaktadır. Süreler sizin denemelerinizde farklılık gösterebilir.
 • Burada verilen adreslerin güncelliğini yitirme ihtimali her zaman vardır. Böyle bir durumla karşılaşırsanız ana sayfadan yola çıkarak hareket etmeyi deneyebilirsiniz. Fark ettiğiniz ölü linkleri buraya yorum bırakarak veya e-posta ile bana bildirebilirseniz sevinirim.
 • İndekslenme işlemi tahmininizden uzun sürse de, blog’unuzu birden çok kez kaydetmeyin. Buradaki servislerin büyük çoğunluğu buna izin vermiyor.
 • Sitenizdeki reklam içerikleri nedeni ile bazı dizinlerde indekslenemeyebilirsiniz. Bazı dizin hizmeti veren servisler ticari amaçlı oluşturulan blog’ları hoş karşılamayabiliyorlar.
 • Bazı siteler Türkçe karakterlerle sorun çıkarabiliyor.

Sıralamada herhangi bir düzen (alfabetik sıra, önem vs.) söz konusu değil. Hızla büyüyen blogosfer’deki dizinler sadece bu kadar değil elbette, mutlaka kaçırdıklarım vardır. Sizin kullandıklarınızı da bana bildirirseniz listeyi güncellerken onları da eklerim.

Adresler ve kısa açıklamalar aşağıda;

Blog Kardeşliği

Bu yazıyı okuyabildiğinize göre büyük ihtimalle Türkçe içeriğe sahip bir blogunuz var ya da en azından Türk’sünüz. Bu durumda da blog’unuzu kaydedeceğiniz ilk adres Blog Kardeşliği olmalı. Şu an Türkiye’deki en büyük blog dizini olan blog kardeşliği indeksine dahil olmak için;

Yapmanız gerekenler;

 • http://www.blogkardesligi.com/kardesol.php adresine gidip formu doldurmanız.
 • Kabul edilirseniz size gönderilecek e-posta’daki kodu sayfanızın koduna dahil etmeniz gerkiyor. Kodu kısmen modifiye etmenize izin veriliyor.

Yapmamanız gereken;

 • Firefox kullanmayın. Sanırım kayıt için kullandıkları kod Firefox ile uyumsuz. Ben Firefox kullanarak yaptığım ilk iki denemeden sonuç alamazken IE ile yaptığım tek denemenin ertesi günü kayıt e-postasına ulaştım.

Bloglar Alemi

Bu da Türkiye’deki ikinci büyük blog dizini. Blog Kardeşliği’nden bahsederken sıraladığım nedenlerden dolayı buna da üye olmanızda fayda var :)

Yapmanız gereken;

Blog Catalog

Blog’unuzun anasayfasının küçük bir öngösterimini sunuyor olması güzel bir özellik, indeklenme süreci bir hafta sürüyor.

Yapmanız gereken;

PubSub

En büyük feed indeksleyicilerden birisi. Birkaç saat içinde indekse dahil ediliyorsunuz.

Yapmanız gereken;

Feed Burner

Kesinlikle en önemli feed indeksleyicisi.

Yapmanız gereken;

Blog Flux

Dizin hizmetinin yanıda birkaç yararlı araç da sunuyor, aynı gün indeksleniyorsunuz.

Yapmanız gerekenler;

 • Blog’unuzu ekleyebilmeniz için önce üye olmanız gerekiyor.
 • Üye olduktan sonra http://www.blogflux.com/add.php adresine giderek kayıt olmanız gerekiyor.

LS Blogs

Site üzerinde seçtiğiniz dizinlere, yani birden fazla dizine, kayıt yapabiliyorsunuz. Blog’unuzun anasayfasının küçük bir öngösterimini sunuyor olması güzel bir özellik, indekslenme süreci, sitede 24 saat denilse de, 2 gün sürüyor. Türkçe karakterler ile sorunu var, hatta sorun vermesi için blog’unuzun kodu içinde Türkçe karakterler bulunması bile yetiyor :)

Yapmanız gerekenler;

 • http://www.lsblogs.com/ adresinden blog’unuzu kaydetmek istediğiniz dizin(ler)e gidip sol üst köşede beliren Add URL linkine tıklamanız gerekiyor.
 • Daha sonra açılan pencereden kayıt işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Bloggernity

İndekslenme süreci 2 gün sürüyor.

Yapmanız gereken;

Blogs Now

Aynı gün, hatta 1-2 saatte, indeksleniyorsunuz. Sitenin mantığı, kendisine link veren sitelerden kendisine dönüşleri takip ederek listelemekten ibaret, tam bir indeksleme ve kategorizasyon söz konusu değil.

Yapmanız gerekenler;

 • http://www.blogsnow.com/bnxaqq adresine giderek oradaki gif veya png ikonlardan birisinin kodunu alıp blog’unuzun koduna eklemek ve daha sonra blog’unuzda oluşan linke tıklamak.

Blog Rankings

İndekslenme süreci 2 gün sürüyor.

Yapmanız gerekenler;

 • http://www.blogrankings.com/ adresinden blog’unuzu kaydetmek istediğiniz dizine gidip üst menüde görülen “Add a Blog” linkine tıklamanız gerekiyor.
 • Daha sonra açılan pencereden kayıt işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Blog Street

İndekslenme süreci bir hafta kadar sürüyor.

Yapmanız gerekenler;

Blog Search Engine

İndekslenme süreci, sitede belirtildiği üzere, 1-3 hafta kadar sürüyor.

Yapmanız gereken;

Blog Universe

Ücretli olarak listelenmek isterseniz 24-72 saat içinde bu mümkün, aksi halde çok uzun süreler beklemeniz gerekebilir.

Yapmanız gerekenler;

 • http://www.bloguniverse.com/ adresinden blog’unuzu kaydetmek istediğiniz dizine gidip üst menüde görülen “Add a Site” linkine tıklamanız gerekiyor.
 • Daha sonra açılan pencereden kayıt işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor.
 • Sitede indekslenebilmek için, eğer ücretli listelenmek istemiyorsanız, siteye bağlantı vermek zorundasınız.

We Blog A Lot

Henüz beta statüsünde

Yapmanız gereken;

Blog Shares

Bu siteye linkinizi eklediğinizde aslında weblogs.com’a eklemiş oluyorsunuz.

Yapmanız gereken;

Blog Hub

İsterseniz fotoğrafınzı veya blog’unuzun bir öngösterim ekran görüntüsünü de yolayabiliyorsunuz. Bana cevap vermeleri 2 gün sürdü, ama kabul edilmedim :)

Yapmanız gerekenler;

Blogwise

Kayıt işlemini gerçekleştireli 3 haftadan fazla olmasına rağmen hala bir cevap gelmedi, sadece blog’umun incelenmek üzere veri tabanında beklediği bilgisini alabildim. (Güncelleme; Yeni eklediğim blog için 24 gün süre verildi!)

Yapmanız gereken;

Blogarama

İndekslenme süreci bir hafta kadar sürüyor.
Yapmanız gereken;

Feedster

Adından da anlaşılacağı üzere feed indeksliyor, indekslenme süreci 1-3 saat arasında değişiyor.

Yapmanız gereken;

EatonWeb

Anında listeleniyorsunuz.

Yapmanız gereken;

Blog Explosion

İngilizce içeriğe sahip olmanız gerekiyor. Blog’unuzun ana sayfasının küçük bir öngösterimini sunuyor olması güzel bir özellik.

Yapmanız gerekenler;

BritBlog

İngiliz vatandaşı olmanız gerekiyor.

Yapmanız gereken;

B Logs

İçeriğinizin Almanca olması gerekiyor.

Yapmanız gereken;

RSS Verzeichnis

İçeriğinizin Almanca veya İngilizce olması gerekiyor.
Yapmanız gereken;

Plazoo

Feed indeksliyor. Beta statüsündeki site uzun süredir sunucu sorunları ile uğraşıyor.

Yapmanız gereken;

Swiss Blogs

İsveç vatandaşı olmanız veya İsveç’te yaşıyor olmanız ya da en azından 6 ay yaşamış olmanız gerekiyor :) Bu da sunucu problemi yaşayan siteler arasında.

Yapmanız gereken;

Blog Pulse

Yeni keşfettim, indekslenme süreci hakkında sitede de bilgi olmadığından bilgi veremiyorum.

Yapmanız gereken;

The Truth Laid Bear

İlginç bir indeksleme anlayışı var, blog’ları popülaritelerine göre “Yüksek Varlıklar” ya da “Gereksiz Mikroplar” gibi sınıflara ayırıyor. Eğlenceli bir site. Sitede sizin için oluşturulan kod aracılığı ile statünüzü ziyaretçilerinize duyurabiliyorsunuz, benim gibi gereksiz bir mikrop değilseniz tabii :) Siteniz indekse kaydınızla birlikte ekleniyor.

Yapmanız gereken;

Get Blogs

Sitede verilen bilgiye göre, siteye bağlantı verirseniz 24-48 saatte, vermezseniz 10 günde indeksleniyorsunuz.

Yapmanız gerekenler;

 • http://www.getblogs.com/ adresinden blog’unuzu kaydetmek istediğiniz dizine gidip üst menüde görülen “Add Your Site” linkine tıklamanız gerekiyor.
 • Daha sonra açılan pencereden kayıt işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Blogs Canada

Büyük bir değişim içinde olduklarını söyleyerek bir süreliğine kayıtları durduklarını belirtiyorlar.

Yapmanız gerekenler;

Blurt it!

Sitede belirtilen kurallara göre site içeriğinizin ingilizce olması gerekiyor, ama kayıt işleminden sonra hemen linkinize yer veriliyor. Gene de bu sonradan listeden çıkarılmayacağınız anlamına gelmiyor.

Yapmanız gerekenler;

 • http://www.blurtit.com/ adresine giderek giderek blog’unuzun adını ve adresini girmeniz gerekiyor.
 • Daha sonra açılan sayfada sıralanan üç linke tıkladıkdak hemen sonra anasayfada listeleniyorsunuz.

Blogazoo

Bu da yeni keşfettiklerimden, süre hakkında bilgi yok. Siteye kayıtlı blog’ları belli bir süre boyunca ziyaret ederek kredi topluyorsunuz ve topladığınız krediler sonucunda diğer kullanıcıların izlenimine sunulma ihtimaliniz yükseliyor. Bu tip siteler blog’unuza yapay bir trafik kazandıracağı için tavsiye etmiyorum. Gene de üye olmak istiyorsanız;

Yapmanız gerekenler;

 • http://www.blogazoo.com/ adresine giderek üye olmanız ve e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekiyor.
 • Daha sonra sitenin üyeler bölümünde sağ taraftaki menüden “My Blogs” seçeneğini kullanarak blog’unuzu kaydetmeniz gerkiyor
 • Üyeliğinizin tam olarak aktivasyonu için en az 10 blog’u da ziyaret etmeniz gerekiyor.

Blog in Space

Bu da yeni keşfettiklerimden, süre hakkında bilgi yok.

Yapmanız gereken;

Globe of Blogs

Üyelik işleminin bir kaç gün sürdüğü söyleniyor.

Yapmanız gereken;

 • http://www.globeofblogs.com/ adresine giderek sol üst köşedeki “Register Your Blog” linkine tıklamanız ve açılan popup penceresindeki kayıt formunu doldurmanız gerekiyor. Popup engelleyici kullanıyorsanız kapatmanız gerekebilir.

Blog Crowd

Bu da tıpkı Blogazoo gibi çalışan bir site. Siteye kayıtlı blog’ları belli bir süre boyunca ziyaret ederek kredi topluyorsunuz ve topladığınız krediler sonucunda diğer kullanıcıların izlenimine sunulma ihtimaliniz yükseliyor. Bu tip siteler blog’unuza yapay bir trafik kazandıracağı için tavsiye etmiyorum. Gene de üye olmak istiyorsanız;

Yapmanız gereken;

“Blog dizinleri” başlıklı yazıya 8 yorum yapılmış

 1. Ayhan ARDA demiş ki:
  9 February 2006, 4:28 am

  Mükemmel bir çalışma,gerçekten çok hoşuma gitti,Teşekkürler…

 2. efe demiş ki:
  6 October 2007, 11:31 am

  harika bir paylaşım.tebrikler.gerçekten çok iyi bir çalışma.

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>