Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Google AdSense, tavisye programlarından AdSense ve AdWords tavsiylerinde artık daha çok ödül teklif ediyor. Artık AdSense yayıncıları bir AdSense tavsiye dönüşümü için 255$’a kadar gelir elde edebilecekler. Ayrıca eğer 180 günlük periyod içerisinde 25 dönüşüm gerçekleştirebilirseniz 2000$’lık bir de bonus söz konusu :) Yine, 180 günlük periyod içerisinde 25 AdWords dönüşümü sağlayabilirseniz 600$ bonus elde edebilirsiniz. Detaylar şöyle;

AdSense;

 • Bir yayıncı sizin referansınız ile Google AdSense’e üye olursa, kaydının ardından ilk 180 gün içerisinde kazanacağı ilk 5$ için hesabınıza 5$ eklenecek.
 • Aynı yayıncı ilk 180 günü içerisinde 100$ gelir elde etmeyi başarırsa hesabınıza ayrıca 250$ daha yatırılacak.
 • Eğer herhangi bir 180 günlük süreç içerisinde sizin referansınızla Google AdSense’e kayıt olan 25 farklı kullanıcı 100’er $’dan fazla gelir elde ederlerse hesabınıza 2000$ bonus yatırılacak (bu ödülden yılda sadece bir kez yararlanabiliyorsunuz)

AdWords;

 • Sizin tavsiyeniz ile sisteme katılacak bir reklamcı, kayıt oluşunun ardından başlayacak 90 günlük süreçte, ilk 5$’ını harcadığında sizin hesabınıza da 5$ yatırılacak.
 • Eğer aynı reklamveren, ilk 90 gün içerisinde 100$ harcama barajına ılaşırsa, hesabınıza ayrıca 40$ yatırılacak.
 • Eğer herhangi bir 180 günlük süreç içerisinde sizin referansınızla sisteme katılan 25 farklı reklamveren 100’er $’lık harcama barajına ulaşırsa hesabınıza 600$ bonus yatırlıyor (bu ödülden de yılda sadece bir kez yararlanabiliyorsunuz)

Üstelik değişiklikler geriye dönükte çalışıyor, örneğin bu değişiklik öncesinde referansınızla kayıt olan birisi henüz belirtilen süre sınırlarına ulaşmamışsa, dönüşümü sağladığında yeni tarifeler üzerinden gelir edebileceksiniz.

Şimdiye kadar Türkiye’deki yayıncıların referanslardan çok yüksek gelir elde edebildiklerine yönelik bir başarı hikayesi okumadığım ve kendi tecrübelerimde de farklı bir durum gözlemlemediğim için haberin, özellikle blogger’lar açısından, çok büyük bir önem taşıdığını düşünmüyorum. Zira bir Türk yayıncının, Türkçe bir içerikle, verilen zaman aralığında 100$’a yaklaşması oldukça zor :) Yine, Türkiye’deki AdWords kullanıcılarının kelime tabanlı ve artırma usulü reklam verme sistemini ne kadar anlayabildikleri ise sitelerimizde yayınlanan reklamlardan anlaşılabiliyor :) Tek avantaj ilk 5$’lar ile gelir edilebilecek olması sanırım.

Bir değişiklikte Picasa tavsiyelerinde söz konusu. Ben sadece Türk kullanıcıların panelinden uzaklaştırıldığını düşünürken, ProBlogger.net’de de benzer bir ifadeye rastlayınca Picasa tavsiyelerinin tamamen kaldırıldığını düşünmeye başladım. Sanırım yakında bir açıklama okuruz.

Kaynaklar;

“AdSense ve AdWords tavsiyelerinde tarife değişikliği” başlıklı yazıya 10 yorum yapılmış

 1. yengec demiş ki:
  3 February 2007, 5:40 pm

  Bencede bu bizi fazla etkilemeyecek gibi görünüyor
  “benim beklentilerim biraz daha iyileştirme bekliyor=)”

 2. oky demiş ki:
  3 February 2007, 11:40 pm

  1 tık 0,1 dolar getirsin, başka bir şey istemem : )

 3. nihilanth demiş ki:
  4 February 2007, 12:55 pm

  daha kucuk çapli web sitelerini kalkindirma amacli farkli bi formul uygulasa google aslinda cok daha iyi olurdu. su durumda google adsense hic bir isime yaramadigi icin ben kaldirim blogumdan. google adsense’den gelir elde edecegime sponsor bulurum yillik masrafimi karsilasa yeter de artar bile :)

 4. Reşit demiş ki:
  4 February 2007, 8:46 pm

  Sanırım bu haber Google’ın rakiplerinin güçlendiğini bize gösteriyor. Genel anlamda Adsense iyi bir sistem ancak yakın zamanda (1-2 sene) Google’a rakip bir çok yeni firmanın çıkacağını düşünüyorum. Reklam teknolojiside yenilenecektir sanırım…

 5. yengeç demiş ki:
  4 February 2007, 8:54 pm

  1 nihilanth valla bu işten google karlı çıkıyorr başka seçeneklere yönelmek gerek

 6. Fikirsel demiş ki:
  5 February 2007, 2:12 pm

  Bir değişiklikte Picasa tavsiyelerinde söz konusu. Ben sadece Türk kullanıcıların panelinden uzaklaştırıldığını düşünürken, ProBlogger.net’de de benzer bir ifadeye rastlayınca Picasa tavsiyelerinin tamamen kaldırıldığını düşünmeye başladım. Sanırım yakında bir açıklama okuruz.

  Picasa tavsiyelerini siteye koymak çıkartılmış. Ama mevcutlara dokunmuyorlarmış.
  Picasa Google Pack’e dahil edilerek onun tavsiyesi eklenmiş. (Sadece Amerika için galiba)
  Not: Kaynak belirtecektim ama bulamadım okuduğum yeri.:(

 7. mastermax demiş ki:
  9 February 2007, 9:21 pm

  Adsense ne yaparsa doğru yapar.

 8. ferhad demiş ki:
  17 March 2007, 6:06 pm

  İyi iyi.Google parasını nereye harcayacağını bilmiyor.Reklamlardan onca kazanıyor vicdan azabı duymaya başlamış ki katılımcılarının da iyi kazanmasını istiyor artık.

 9. FuuK demiş ki:
  18 March 2007, 2:35 am

  İlk 100 dolarımı aldım :D Çok mutlu oluyor insan bir süre sonra emeğinin karşılığını alınca her ne kadar havadan gelsede…

 10. Kemal demiş ki:
  28 March 2008, 12:35 pm

  Sizinle duyduğum iyi bir haberi paylaşmak istedim. Google adwords’e reklam veren ya da vermeyi düşünenlere yardımı olacağına inanıyorum. Sonunda kullanıcıların Türkçe kaynak eksikliği konusundaki sıkıntıları son bulacağa benziyor zira artık google adwords’le ilgili sorularımızın cevaplarını bulabileceğimiz bir blog sitesi var. http://adwords-tr.blogspot.com’da adwords’ün özellikleri hakkındaki bilgilerin yanı sıra, reklamverenlerin başarı hikayeleri ve reklamların iyi performans göstermesi için çeşitli ipuçları da olacak.

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>