Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Evet, sonunda başardım. Uzun süredir istediğim ve sürekli bahsedip durduğum WordPress‘e geçişimi bugün gerçekleştirerek, olayı yılan hikayesine dönüşmekten son anda kurtarıyorum :)

Her ne kadar Blogger’dan geçiş işlemi WordPress tarafından oldukça kolaylaştırılmış olsa da, epeyce uğraştırdığını itiraf etmeliyim. Transfer işlemlerinin üzerine bir de css, html, php, javascript ve wp acemiliğim eklenince süreç daha da uzadı :) Aslında bu dumumdan şikayetçi değilim, çünkü bu sayede bir çok yeni yazı için materyal toplamış da oldum. Bu güne kadar transfer ve düzenleme uğraşlarım nedeni ile hafiflettiğim yazı sıklığımı bundan sonra daha iyi bir düzeye taşımayı hedefliyorum.

Bugün için sözü fazla uzatmadan Acemi Blogcu’nun şu anki durumunun detaylarından bahsetmek istiyorum.

Tema:

WordPress’e geçiş için bir kulanıcıyı en çok teşvik eden unsurlar arasında belki de ilk sırada yer alanı tema çeşitliliğidir. WordPress’in başta cezbedici olan bu yönü, geçişe karar verdikten sonra canınızı sıkabilir, çünkü çeşitliliğin çokluğu alternatifler arasında seçim yapmayı oldukça zorlaştırıyor :) Ben uzun bir kararsızlık dönemi ve bir-iki denemeden sonra oldukça sade görünen ve bu yönüyle de modifiye edilebilirlik adına olumlu sinyaller veren Channing‘de karar kıldım.

ChanningTema üzerinde oynamaya başladığım sırada Channing’in, kod içeriği 1.0’a göre oldukça değiştirilmiş olan, yeni versiyonu yayınlandı. Ben, daha kolay bulduğum v1.0 üzerinde çalışamaya devam ettim ve yaklaşık bir ayda da temayı şu an ki haline getirdim, fakat iyi mi yaptım bilmiyorum :) Kendi adıma temayı yaparken oldukça keyif aldığımı ve sonuçtan da memnun olduğumu söyleyebilirim, umarım sizler de beğenirsiniz. Tema ve fonksiyonları en iyi Firefox ve 1024×768 ekran çözünürlüğü ile görüntülenebiliyor olsa da Internet Explorer ve Safari ile yaptığım denemelerde de aykırı bir durumla karşılaşmadım.

Temayı düzenlerken şu sıralar oldukça popüler olan AJAX fonksyonlarından faydalandım ve AJAX ile yorum ekleme ve arama fonksiyonu (CSS Dev tarafından hazırlanmış olan Durable temasından alınmıştır) ekledim. Yine AJAX ile çalışan açılır-kapanır iki menü birimi de oluşturdum. En üstte bulunan “Favoriler” ve “Arama” linklerine tıklayarak inceleyebilir, arama fonksiyonunu deneyebilirsiniz. Ayrıca, yine şu an temada bulunan tüm AJAX fonksiyonlarından sorumlu olan Prototype ve script.aculo.us‘dan yararlanarak yeni bir boyut kazanmış olan, Lightbox 2.0‘ı da entegre ettim. Lightbox’ın yeni şeklini Channing ekran görüntüsüne tıklayarak görebilirsiniz.

FavorilerinizFavoriler’e tıkladığınızda “Sizinkiler” adında bir bölüm dikatinizi çekecektir. Bildirgeç‘te gördüğüm “tuttum”a benzer bir fonksiyonu kendi bloguma nasıl taşıyabilirim diye düşünürken bulduğum bir eklenti ile sorunu çözdüm. Bu bölüm sayesinde istediğiniz yazıların başlıkları yanında (veya altında) bulunan simgesine tıklayarak kaydedebilir ve her gelişinizde “Favoriler” menüsü altından ulaşarak kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Diğer sayfada kurulumda kullandığım eklentilerin bir listesini ve kısa açıklamalarını bulabilirsiniz.

Sayfalar: 1 2

“Acemi Blogcu yenilendi!” başlıklı yazıya 34 yorum yapılmış

 1. ELOY demiş ki:
  21 April 2006, 3:58 pm

  sonunda wp ye geçen ali’yi alkışlıyoruz.

 2. Hasan demiş ki:
  21 April 2006, 3:58 pm

  Hayırlı olsun, çok hoş olmuş böyle.. :)
  Başarılar…

 3. ali demiş ki:
  21 April 2006, 3:59 pm

  Yine ilk yorum senin Eray :)

 4. ELOY demiş ki:
  21 April 2006, 4:12 pm

  – acemi acemi söyle bana var mı benden daha iyi takip edeni seni bu dünyada.
  – yok haşmetlüm :)

 5. Hasan demiş ki:
  21 April 2006, 4:16 pm

  3 saniye farkla geçmiş beni… ;)
  Neyse, ben de alkışlıyorum. :)

 6. hakan demiş ki:
  21 April 2006, 5:00 pm

  abi hayırlı olsun. çok hoş olmuş yeni tema ;) Ben de tekrar değiştireceğim yakında. Hala istediğim temayı yapamadım. Coder lığımız var ama tasarımın t sinden çakmıyorum :D

 7. skykhan demiş ki:
  21 April 2006, 6:39 pm

  Hayırlı uğurlu olsun. Sıkça yazılarını bekliyoruz..

 8. Ayhan ARDA demiş ki:
  21 April 2006, 9:14 pm

  Görüntü mükemmel olmuş,zaten son zamanlarda bu büyük yeşilimsi başlıklarda çok güzel duruyor henüz nedenini anlamadım…eskiden pek yeşil kullanılmazdı…
  Gerçekten Mükemmel…Hayırlı olsun..Darısı Başımıza…

 9. iSuat demiş ki:
  21 April 2006, 10:21 pm

  Hayırlı olsun bakalım bende düşünüyorum fakat bir türlü fırsat olmuyor. Blogger in yavaşlığı template kıllığı beni isyana sevketti.

  Bir de ben bir wordpress kurdum fakat uye olduğum maili ve şifreyi hatırlamıyorum nasıl öğrenebilirim?

 10. ensar demiş ki:
  21 April 2006, 10:21 pm

  hayırlı olsun.Ben sitenizi bloglines’tan takip ediyordum .Şİmdi blogspot adresi kapandı mı ?Yeni adresi mi eklemeliyim bloglines ‘a?

 11. ali demiş ki:
  21 April 2006, 10:48 pm

  Herkese görüşlerinden ötürü teşekkür ederim.

  hasan;
  O daha önceden tüyo almıştı :)

  hakan;
  Yazıda da belirttiğim gibi yaklaşık bir ayımı aldı düzenlemeler, sana bu kadar süre versek cssdev, bartelme, Dan Cameron ya da orderedlist gibi site yaparsın eminim :)

  skykhan;
  Gerçekten daha sık yazmayı istiyorum, yazmalıyım da, yoksa öğrendiğim bu kadar şeyi de paylaşmamam haksızlık olur :)

  Ayhan;
  Ben hep yeşili ve maviyi sevmişimdir, turuncuyu da kontrast olsun diye koydum :)

  iSuat;
  Eğer veritabanına ulaşabiliyorsanız şifrenizi oradan değiştirebilirsiniz. Burada detaylı olarak anlatılmış nasıl yapacağınız.

  ensar;
  Eğer Bloglines’a FeedBurner adresimi (http://feeds.feedburner.com/AcemiBlogcu) kaydettiyseniz bir sorun yaşamamanız gerekiyor, ama BlogSpot feed adresimi kaydettiyseniz onu FeedBurner adresi ile değiştirmelisiniz.

 12. ali usta demiş ki:
  21 April 2006, 11:20 pm

  Artık gönül rahatlığı içinde link verebilirim değil mi : )

  Hayırlı olsun, çok güzel olmuş. Başarılar : )

 13. Hus demiş ki:
  21 April 2006, 11:20 pm

  Harika olmuş yahu, ilk gördüğümde başka bir sayfaya mı girdim dedim :)

  Şimdiye kadar gördüğüm WordPress kullanan bloglar arasından en iyisi gerçekten.

 14. hamit demiş ki:
  21 April 2006, 11:51 pm

  Hayırlı olsun.
  Ben de çok beğendim.

 15. junkie demiş ki:
  22 April 2006, 10:41 am

  güzel olmuş güzel. ama anasayfa biraz karışık geldi gözüme. sanırım font seçiminden olsa gerek. ama genel güzel olmuş. wordpress harmanı iyi olmuş.

 16. emrah demiş ki:
  22 April 2006, 12:24 pm

  sanki artık acemi değilde kalfalığa yükselmiş gibi :) çok hoş olmuş nacizane görüşümle…başarılar,kolay gelsin….

 17. guenen demiş ki:
  22 April 2006, 12:46 pm

  Eline sağlık, güzel olmuş.

 18. wanadoo demiş ki:
  22 April 2006, 2:54 pm

  hımm eloyun müritleri gün geçtikçe artıyor.du şuna bi suikast düzenliyim ben.
  yeni tasarım güzel olmuş eline sağlık.takibe devam.

 19. skykhan demiş ki:
  22 April 2006, 4:30 pm

  junkie’ye katılıyorum anasayfa ilk bakışta karışık geliyor

 20. Oğuzhan demiş ki:
  22 April 2006, 6:40 pm

  hayırlı olsun…
  yazıda o kadar ilgi çekici hale sokulmuş ki wordpress bi üyelikte ben alıp denemeye başladım…
  ancak forumlarından öğrendim ki ücretsiz versiyonda ne tema düzenleyebiliyoruz, nede eklenti kurabiliyoruz..
  her ne kadar hiç birisini yapmayı bilmiyor olsamda :) bir gün sorun olacağından ve 3-4 ay daha acemiliğimi atmadan domain ve host düşünmediğimden dolayı, şimdilik bloggerla yoluma devam edeceğim sanırım…

 21. ali demiş ki:
  22 April 2006, 8:17 pm

  Ali usta;
  Kusura bakmayın sizi uğraştırdım, bağlantı ve anlayışınız için teşekkürler :)

  Hus, Hamit, Emrah, Guenen, Wanadoo ve Hasan;
  Görüşleriniz için çok teşekkür ederim.

  SkyKhan ve Junkie
  Tasarım konusunda deneyimli olanların dikkatini hemen aynı şey çekiyor; ana sayfayı ilk bakışta anlamak zor ve bunun en büyük nedenlerinden birisi de muhtemelen font seçimi :) Aynı şeyi Emre‘de ifade etmiş ve Verdana yerine Trebuchet MS önermişti. Ama ben Nahnu‘nun;

  Tema hazırlarken yaşanabilecek en kötü şey insanın yayına sokmadığı temasından sıkılmasıdır.

  nasihatından yola çıkarak, daha fazla uğraşmaktan vaz geçip, şu anki haliyle yayına soktum temayı. Her geçen gün aklıma yeni birşey geliyordu ve eklemek için de bir sürü uğraş ve zaman harcadıkça da gecikiyordu WordPress. Bu ilk, bu seferlik mazur görün beni :)

  Oğuzhan;
  Önümüzdeki günlerde WordPress’e geçiş ile ilgili bir dizi yazı yayınlamayı düşünüyorum, eminim onları okuduktan sonra kararını daha net vereceksin. Daha önce de belirttiğim gibi, eğer WordPress’e geçmeyi düşünüyorsan ücretsiz blog servisleri üzerinde geçirdiğin her gün sana acı ve ızdırap olarak geri dönecektir :)

 22. iSuat demiş ki:
  23 April 2006, 11:21 am

  http://www.blogger.com/blog-publishing.g?blogID=13049377&publishMode=2

  Böyle bir olay var ingilizcem olmadığından tam anklamadım ama, buraya feed adresini versen wordpres e yazdıkların direk oradadamı çıkıyor?

 23. Seyhan demiş ki:
  23 April 2006, 8:24 pm

  Çok güzel olmuş çook, hayırlı olsun..Renk teması çok güzel, iç açıcı :) Çok iyi bir iş yapmışsınız önce kendi alanınıza sonra da wp’e geçmekle..Çok özendim valla, blogspot’ta bir yazı yollamaya çalışıyorum iki saattir gitmiyor :(

 24. ali demiş ki:
  23 April 2006, 8:50 pm

  iSuat;
  Bahsettiğiniz bölümün WordPress ile ilişkisi yok, zaten Blogger’ın WordPress’e geçiş için herhangi bir desteği de söz konusu değil. WordPress’iniz kurduktan sonra aktarma modulünü kullanarak Blogger’daki blogunuzu aktarabiliyorsunuz.
  Seyhan
  Görüşleriniz için teşekkürler, size de yeni başladığım yazı dizisini takip etmenizi önereceğim, eminim çok geçmeden sizi de WordPress ile yayın yaparken göreceğiz :)

 25. oky demiş ki:
  23 April 2006, 10:11 pm

  vakit darlığından yazının tamamını ve yorumları okuyamadım ama tebrik etmeden geçmek olmazdı. gayet güzel görünüyor ancak bir eleştirim olacak: sanki yazılar sayfa içerisinde arka planda kaldı gibi ya da ben yorgunum :)

 26. TuLûAt demiş ki:
  24 April 2006, 2:11 pm

  Yumuşak, biçimli ve etkin tasarımınız kutluyorum.

 27. gökhan demiş ki:
  25 April 2006, 8:58 am

  wordpress’ e ilk geçiş denemelerinide yakından takip etmiş birisi olarak sayfanı çok başarılı ve yaratıcı buldum seni diğer sitelerden ayıran özelliğinse bence süperrr sayfa tasarımın ;)

 28. ali demiş ki:
  27 April 2006, 2:25 pm

  oky;
  Evet, font seçimi üzerine çalışılabilir, haklısın :)

  TuLûAt;
  Teşekkür ederim.

  gökhan;
  Sen buralara uğrarmıydın :)

 29. ehuusal demiş ki:
  8 May 2006, 11:32 pm

  evet çok güzel olmuş herkesin de dediği gibi
  bloggerdayken de takipçiydik :)
  wp ye geçilmesi daha iyi olmuş
  bildirgeçte de yazılmıştı bir gün wp’ci olacak diye
  sen herkes değilsin ama olsun :P

  aslında hepsi için değil de belli başlı eklentiler için
  anlatım yapılabilir diye düşünüyorum..

  çünkü anlatımı yapan çok site yok
  ve bu işi iyi bilenlerden olman da bunu gerektirir diyorum :)

  ilgine, bilgine, becerine ve hatta yapacağın anlatımlarına
  şimdiden tşk. ederim :)

 30. ali demiş ki:
  8 May 2006, 11:45 pm

  Görüşleriniz için teşekkür ederim, WordPress’e geçiş ile ilgili başladığım yazı dizisini bitirirdikten sonra dediğiniz gibi bazı eklentilerin kurulum ve konfigürasyonuna (tabii ki özellikle kendi kullandıklarıma) değinmeyi düşünüyorum. Kullandığım platform wp olunca ister istemez daha çok değineceğim bu gibi konulara :)

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>