Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Yoğunluğum nedeni ile bir süredir RSS takipçime göz gezdiremiyordum. Bugün BloggingPro sayesinde farkettim ki bu ayın 23’ünde (23/04/07) WordPress 2.2’nin yayınlanması bekleniyormuş. Artık WordPress sürümlerinin ilk noktadan sonraki rakamında (örneğin; 2.x) gerçekleşen değişikliklerin yeniliklere işaret ettiğini bildiğimiz için hemen yazıda işaret edilen Codex‘e baktım, v2.2 için sıralanan yenilikler şöyle;

 • Etiketleme sistemi getiriliyor
 • Kalıcı bağlantıların yönlendirilebilmesi sağlanıyor
 • Gelişmiş yorum düzenlemesi getiriliyor
 • Feed’lerde Atom 1.0 desteği geliyor
 • Temel JavaScript fonksiyonları için jQuery’e geçiliyor
 • Yorumlar için alternatif feed formatları getiriliyor
 • Atom API desteği veriliyor
 • Sayfalar için XML-RPC desteği getiriliyor
 • phpmailer entegrasyonu sağlanıyor

Codex’te sıralanan yenilikler içerisinde özellikle etiketleme sisteminin getiriliyor olması eminim, bu özellik için Ultimate Tag Warrior gibi eklentilere başvurmak zorunda kalan, birçok kullanıcıyı mutlu edecektir (umarım url’ler için olduğu gibi etiketler için de uluslararası karakterlerin latin alfabesindeki eşdeğerleri ile değiştirilmesi otomatik olarak gerçekleştiriliyordur). Kendi adıma jQuery‘e geçilmiş olmasını da olumlu karşıladığımı söylemeliyim, eminim panel arayüzünde farkedilir hızlanma sağlayacaktır. Fakat, birkaç farklı kaynakta phpmailer‘e göre daha etkin bir alternatif olduğunu okuduğum Swift Mailer yerine phpmailer’i tercih etmiş olmalarının beni şaşırttığını söylemeliyim. Sonuçta geliştiriciler onlar, eminim bir bildikleri vardır :)

“WordPress 2.2 geliyor” başlıklı yazıya 11 yorum yapılmış

 1. Huseyin Unal demiş ki:
  12 April 2007, 9:11 pm

  Etiketleme sistemi umarım UTW kadar iyi olur.

 2. grkn demiş ki:
  13 April 2007, 12:01 am

  etiketleme sistemi utw kadar iyi ama onun kadar sistemi kastırmayabn birşey olursa çok süper olur :) jquery ise güzel bir seçim..

 3. DeepSo demiş ki:
  13 April 2007, 7:52 am

  Bu habere çok sevindim.Sonunda etiketleme yapabilceğim!

 4. pherro demiş ki:
  13 April 2007, 11:07 am

  WordPress 2.2 güzel olacak gibi merakla bekliyoruz :)

 5. volkan karakuş demiş ki:
  15 April 2007, 12:19 pm

  Bu ayın 23 ‘ünü sabırla bekleyeceğiz o zaman. Etiketleme sisteminin gelmesi beni oldukça mutlu etti açıkçası. UTW ve muadili eklentiler ile boğuşmak istemediğim için siteme koymamıştım. Sanırım böylesi çok daha iyi olacak. Bildirdiğin ve bilgilendirdiğin için teşekkürler Ali hocam.

 6. sektorlist demiş ki:
  16 April 2007, 2:50 am

  etiketleme sistemi çok iyi olacak

 7. Hakan demiş ki:
  18 April 2007, 4:19 am

  Umarım bu sürümde kararlıdırlar. Her hafta yeni bir upgrade yada sürümle karşımıza çıkması gerçekten sıkıcı bir durum.
  Merak ettiğim şey bu yeniliklerin default temaya özgu olduğumu yoksa tüm temalarda aynı yeniliklerin söz konusu olduğumu ? Bilen varsa lütfen cevaplasın.

 8. ali demiş ki:
  18 April 2007, 9:06 am

  WordPress geliştiricileri pakete dahil ettikleri öntanımlı (Kubrick) ve klasik temalarınnda gerekli değişiklikleri mutlaka yapacaklardır. Fakat üçüncü kişiler tarafından geliştirilen temaların güncellenmesi tamamen yazarının sorumluluğu olduğu için bu yönde bir gelişme uzun sürebilir. Hatta çoğu, özellikle de eski, tema için değişikliği kullanıcıların el ile yapması gerekecektir diye düşünüyorum.

 9. Muhammed demiş ki:
  11 May 2007, 2:01 pm

  hadi hayırlısı :)

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>