Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Blogger BetaEvet, inanmak belki zor gelebilir ama, Blogger gerçekten yenileniyor! Blogger geliştiricileri tarafından kullanıma açılan yeni beta versiyon ile artık Blogger’daki bloglarınızda kategorizasyon yapabilceksiniz ve okurlarınız isterlerse gönderilerinizdeki yorumları feed aracılığı ile takip edebilecekler. Yine, beta versiyonda tema düzenleme yeteneği de oldukça geliştirilen düzenleyici ile java, html (örneğin link listesi, profil bilgisi vs.), grafik vs gibi bileşenlerin bloga eklenmesi de kolaylaştırılmış ve tema yapısının sürükle-bırak ile şekillendirilmesine olanak tanınmış.

Eğer beklemek istemiyorsanız hemen Blogger Beta‘dan bir hesap açabilir ve denemeye başlayabilirsiniz, üstelik eğer isterseniz artık Blogger hesabınızı Google hesabınız ile de birleştirebilirsiniz.

“Sonunda Blogger güncelleniyor!” başlıklı yazıya 36 yorum yapılmış

 1. Guajira demiş ki:
  15 August 2006, 12:52 pm

  Bu hbaer üzerine beta’ya üye olup bi deneme yapayım dedim. Ancak kategori özelliğiyle ilgili herhangi bir şeye rastlamadım.

 2. ali demiş ki:
  15 August 2006, 1:16 pm

  Gönderi yazımı sırasında ekleyeceğiniz etiketler (“labels”) ile kategorizasyon sağlıyorsunuz.

 3. Abbas Tekin demiş ki:
  15 August 2006, 1:26 pm

  Blogger’daki mevcut hesabımla betayı kullanayım dedim ama betayı kullanmak için yeni bir hesap açılması gerekiyormuş. Ayrıca buradan beta önizlemesine bakılabilirmiş.

 4. Guajira demiş ki:
  15 August 2006, 2:24 pm

  Yorumlarda gravatarımızın gözükmesi için üyelik mi gerekiyor?

 5. Pınar demiş ki:
  17 August 2006, 11:44 am

  Tam wordpressle başlamamakla hata mı ettik diye düşünürken geldi bu değişiklik. zamanlama mükemmel. evet dashboardda yeni hesap gerekmeksizin betaya geçebilirsin diyor ancak bu gidişin dönüşü olmayacak ona göre diye de eklemiş. geçeceğiz elbet, öyle görünüyor, ancak geride bıraktıklarımızı da özleyeceğiz sanırım…

  haberdar ettiğin için teşekkürler acemi blogcu! şimdiye kadar sesim çıkmamış olsa da sessiz okurlarındanım ben :)

 6. ali demiş ki:
  19 August 2006, 9:14 am

  Evet, dashboard’daki link de güncel bir gelişme, artık eski sistemden yenisine geçilebiliyor, ki eminim bir çok kullanıcı gerçekten de çoook eski olan sistemde daha fazla kalmayacaktır :) WordPress’e başlamak ile hata yaptığınızı düşündüğünüze üzüldüm. WordPress sizde nasıl bir hayal kırıklığı yarattı bilmiyorum ama ben Blogger’ın hiç bir zaman WordPress’e yetişemeyeceğini düşünüyorum.

  Bu arada, sesinizi duyduğuma sevindim :)

 7. Guajira demiş ki:
  19 August 2006, 12:55 pm

  Ali’ye kesinlikle katılıyorum. Sırf KalıcıLink (permalink) özelliği bile wordpress’i tercih için yeterli bence.

 8. emre demiş ki:
  21 August 2006, 1:18 pm

  Sanırım blogger’da da permalink özelligi mevcut.

  Eski kullanıcı hesaplarında herhangi bir link göremedim yeniye geçiş için. Zamanı gelincemi görecegiz acaba. Bu arada betada türkçe karakterli label-etiketler kullanıldıgında sorun olduğunu duydum.
  Yeni şablonların eklenmesi ve şablonlar üzerinde (klasik yöntem hariç) edit-düzenleme yapma üzelliği hala aktif değil zaten. Birazdaha zamana ihtiyacı var blogger icin.

 9. emre demiş ki:
  23 August 2006, 10:47 am

  geçiş için hazırlananlara bir uyarı;
  Beta sürüme geçtikten sonra blogunuzun feed adresleri değişiyor. Eski feed (blogadı.blogspot.com/atom.xml) adresi ile blogunuzu takip edenlerin, blogunuza ulaşamaması durumu var. Ama blog ismi değişmedigi için belki sorun olmaya bilir. Feedburner kullananlarda sanırım feedlerini editlemeleri gerekecek.

  Beta versiyon blog feed adresleri söyle (BlogID# ve postID# düzenlenecek)

  Yazılar:
  http://beta.blogger.com/feeds/blogID#/posts/full

  Yorumlar:
  http://beta.blogger.com/feeds/blogID#/comments/full

  1 yazıya(post) ait yorumlar:
  http://beta.blogger.com/feeds/blogID#/postID#/comments/full

 10. emre demiş ki:
  23 August 2006, 11:03 am

  sanırım eski feed adresleride kullanılıyor, sorun cıkmıyor düzeltiyorum.

 11. ali demiş ki:
  23 August 2006, 11:23 am

  Görüşlerin için teşekkürler Yunus.

  Blogger’da bulunan kalıcı bağlantı özellikleri WordPress’tekiler ile kıyaslanabilecek düzeyde değil maalesef. Örneğin başlığınızda bulunan Türkçe karakter kalıcı bağlantılara yansıtılamıyor ve bunun sonucunda da anlamlı olmasını beklediğimiz kalıcı bağlantılarımız hepten anlamsız bir hale gelebiliyor. WordPress ise bu Türkçe karakterleri İngiliz alfebesinde ki eşdeğerleri ile değiştirerek (örneğin ı yerine i koyarak) dizinin bozulmamasını ve anlamlılığın korunmasını sağlayabiliyor. Hatta isterseniz, elle müdahele ederek, kalıcı bağlantınıza kendiniz de karar verebiliyor ve aslında başlığınızda bulunmayan fakat arama motorları açısından önemli olduğunu düşündüğünüz anahtar kelimeleri de kalıcı bağlantınıza ekleyebiliyorsunuz.

  Beta’daki feed’lere gelince, evet eskisi de çalışıyor ama bence beta kullanıcıları kesinlikle yeni ve daha düzenli feed adreslerini kullanmalılar. Hatta eğer FeedBurner kullanıyorlarsa hem tüm gönderileri içeren hem de yüm yorumları içeren feedleri FeedBurner’a kaydetmelerini öneririm.

 12. Guajira demiş ki:
  23 August 2006, 12:28 pm

  Teşekkürler ali, kaç gündür yazacağım deyip de siteye giremememden mütevellit yazamadığım önemli bir konuya el atmışsın.

  WordPress ile Blogger’ın permalink özelliği birbiriyle kıyaslanamaz. türkçe karakterlerin blogger da görünmemesi bunda önemli bir etken.

 13. ayaşlı demiş ki:
  23 August 2006, 4:26 pm

  blogger dan blogger beta ya sitemi aynı özellikleri ile nasıl ekleyebileceğimi anlatabilirmisiniz teşekkürler :)

 14. mey demiş ki:
  27 August 2006, 3:05 am

  eski bloggerler betaya nasıl geçecek. ingilizce anlamıyoruz. lütfen..basit şekilde.mümkünse fotoğraflı.

 15. emre demiş ki:
  27 August 2006, 9:53 am

  Dashboard (kontrol paneli) kısmında sagda mavi bir kutucuk arıyorsunuz. Eğer varsa ordaki linke tıklayıp sadece kullanıcı adı ve şifrenizi giriyorsunuz.

  Ama yoksa beklemeniz gerekiyor. Zaten hala test aşamasında. İsterseniz test etmek icin sizde blog açabilirsiniz.

 16. zed's dead baby demiş ki:
  31 August 2006, 4:58 pm

  yıllardan beri kendini tekrar eden blogger dan wordpress e geçiş yapmak üzereyken aniden böyle bir güncelleme geldi.beni pek memnun etmedi doğrusu.türkçe karakter sorunu yaşıyorum.ı i yapmıyor,yumaşak g lerimi göstermiyor!neyse daha beta ama ben yine wordpress e geçiş yapmakta kararlıyım.bu blog da, her zaman olduğu gibi wordpress içinde büyük bir kaynak.teşekkür ediyoruz biz sana sağol!

 17. stralucira demiş ki:
  18 September 2006, 8:34 pm

  evet türkçe karakter sorunuj çok kötü oldu. beta ya geçtim blogger dan, biranda bu tükçe karakter sorunu çıktı. ama şöyle de bir durum var, blog entry lerimde sorun yok, template le birlikte giden türkçe karakterlerimde sorun çıkıyor, neyse hepsini oturdum düzelttim…

  bide asıl soracağım soruya gelyim, farkettiniz veya biliyormusunuz, blogger dan beta ya geçiş yapanlar aynı özelliklere sahip olmuyor. yani bi direkt olarak beta bir de geçiş yapmış account um var, uygulamalı olarak gömüş bulunmaktayım… tüm blogların şimdiki adıyla beta, yani google blogger ına geçişi tamamlandığında eşit özellikler verilicektir? mi?…

 18. emre demiş ki:
  20 September 2006, 11:47 am

  ben fark göremedim. Yanlız blogger eski şablonunu kullanma imkanı veriyor ve eski tasarımını kullanırken tabii olarak sürükle bırak benzeri özellikleri kullanamıyorsun.

  Bu arada eski şablon-template kullanırken label-etiket kullanma özelliğide aktif hale gelmiş.

 19. ali demiş ki:
  21 September 2006, 11:23 pm

  stralucira; Durumu farketmedim, ama eminim söz konusu bir fark varsa betadan sonra (ya da betanın ilerleyen aşamalarında, çünkü Google’ın betaları uzun yıllar sürebiliyor) bu durumu düzelteceklerdir.

  emre; Tema yapısı oldukça değişti betada, artık xml türevi bir tema yapısı söz konusu. Türevi diyorum çünkü bununla ilgili eleştiriler konuşuluyordu geçtiğimiz günlerde, yeni formatın adına GML (Google Markup Language) diyenler bile var :) Eski tema yapısının da geçerli olması iyi bir şey, en azından geçiş sürecinin sancılarını azaltacaktır.

 20. stralucira demiş ki:
  22 September 2006, 8:29 pm

  fark demeyelim evet, çunku farkettigime gore farkı giderme seçengeği veriyor, “upgrade your template” seçeneğiyle..
  http://help.blogger.com/bin/answer.py?answer=44474

  ama tabi onu yapınca da temada yaptığınız değişiklikler gidiyor. ki benim de siteye bi gözattıgınızda anlayabileceğiniz baya bi ugraşmışlığım vardır..

 21. adolf demiş ki:
  14 October 2006, 12:39 am

  şimdi ben beta ya geçtim ama bana kısaca biri cevap verebilirmi lütfen.. ben bir türlü çözemdim..
  ben buna nasıl yeni bir şablon ekleyeceğim yine eskisi gibi herhalde di mi..
  ve bunlar ücretli mi nedir anlamadım yani daha iki gün oldu blogger ben sonra baktım beta dediniz haberi de sizden aldım çok teşekkür ederim ..
  bu daha kolay geldi hoşuma gitti ..
  acaba bu verdiğiniz şablonlar ekleniyo mu yani deendim olmadı bi de ücretli mi elimizden alcaklar mı bunu saolun

 22. ali demiş ki:
  14 October 2006, 12:49 am

  Blogger betada iken de ve sonrasında da hep ücretsiz kalmaya devam edecek. Tema sorunuza gelince; bildiğim kadarı ile eski temalar da beta da kullanılabiliyorlar fakat beta için özel olarak yapılmış temalardaki gibi yönetici paneli üzerinden düzenlenebilme imkanı olmuyor. Üstteki yorumlarda da bahsettiğim üzere Blogger beta’da tema yapısı tamamen değişmiş durumda.

 23. adolf demiş ki:
  14 October 2006, 2:27 am

  çok teşşekkür ederim ve ..bir şey daha sormak istiyorum.. ben şimdi doğru mu biliyorum acab blogger da alan 300 mb mi..yoksa nedir tam olarak bir yazınızda 300 mb demiştiniz ben o yüzden blogcu dan blogger a geçtim.. zaten blogger daha iyiymiş ben bilmiyordum pek.. yani canım çıkıyodu kendimi ifade etçem diye..
  kaç mb ..acaba :)

 24. ali demiş ki:
  14 October 2006, 8:38 am

  Benim kullandığım zaman 300 mb alan veriyorlardı, eminim şu an da bu politikalarını sürdürüyorlardır. Şimdiye kadar Blogger’da kimsenin alan sıkıntısı yaşadığını duymadım ;)

 25. cemal demiş ki:
  25 October 2006, 1:32 pm

  pek bir farkı olmadı sadece ilk girişte yazı karakterlerimde sorun olmasına neden oldu..ve ben de html i tekrar tek tek düzeltince yazı karakterleri de düzeldi ama rotak olan bir blogumuzda karakterler halen bozuk nedeni ise betaya geçme olsa gerek çünkü öncesi bozuk deildi..

 26. adolf demiş ki:
  25 October 2006, 1:36 pm

  valla şöyle diyim… sanırım explore ile alakalı.. eğer sen explore kullanıyorsan.. çünkü benim exploere yazılar yaratık gibi bir şey oluyor.. ama fire fox da değil.. ben de o yüzden fire fox u kullanıyorum.. umarım ziyaret edenlerde fire foxu kullanıyordur.. çünkü girenler bi şey anlamıcak.. ayrıca bi de onun menüden dil ayarları var.. eğer dikkat ett
  ysen ki etmişindir…. kolay gelsin..

 27. cemal demiş ki:
  25 October 2006, 1:58 pm

  aaa’evet ya dil seçeği 2 tane oldugunu unutmuşum.İyi ki söyelmiş oldun sag ol (:
  iso-8859-9 da karakter sorunu yok ama onun bir üstünde bulununa turkish windows 1254 de sorun oluşuyor..
  neyse 2.dil seçeneğini seçtim sag ol..
  böyle seçenekler gözden kaçıyor bazen (:

 28. adolf demiş ki:
  25 October 2006, 3:13 pm

  yarıdım ettiysem ne mutlu bana .. kolay gelsinn :))

 29. Konserci demiş ki:
  27 November 2006, 10:58 pm

  Merhaba, şimdi ben blogger betaya yükselttim Konserci’yi, tema düzenleme araçlarını kullanmak istemiyorum zaten de Labels özelliğini nasıl temamı upgrade etmeden eskisinin içine koyarım onu çözemedim.

 30. emrex demiş ki:
  28 November 2006, 10:27 am

  Yazılarınızın altında kategori isimleri cıkacaktır. Ama etiket listesini klasik şablonlara koyamıyorsunuz.
  Linkleri tek tek koymayı deneyin. Örnegin http://BLOGİSMİ.blogspot.com/search/label/ETİKET?max-results=300 bu sondaki rakamla ne kadar yazı gösterilecegini ayarlıyorsunuz. Önceki ve sonraki sayfa secenekleri yok klasik şablonlarda….

 31. Konserci demiş ki:
  28 November 2006, 5:28 pm

  Çok teşekkür ederim, bu sorunumu halletti =)

 32. naz demiş ki:
  5 December 2006, 7:45 pm

  Blogger’daki mevcut hesabımla betayı kullanayım dedim ama betayı kullanmak için yeni bir hesap açılması gerekiyormuş.

  ayni sorunlari bende yasiyorum , simdi benim bloguma hic ama hic ulasamiyorum !!! Ne yapacgimi sasirdim valla !!! lütfen biri bana yardim etsin !!! Blogguma nasil girecegim ! ne yaptiysam olmadi , ne zaman log in olmaya calisam bana Blogunuz google hesabina tasindi diye uyari cikiyor !yardim icin lütfen msn adresimi ekliyin *********@yahoo.de tsk ederim saygilar ***Naz

 33. ali demiş ki:
  6 December 2006, 9:49 pm

  beta.blogger.com‘dan giriş yapmayı denediniz mi?

 34. yasemin demiş ki:
  8 February 2007, 5:07 pm

  Arkadaşlar ben de bu yeni sürüme geçtim ancak Türkçe karekter problemi var bu konuda yardımcı olabilecek olan varsa lürfen mail atsın teşekkürler

 35. ali demiş ki:
  9 February 2007, 9:49 pm

  Yasemin hanım, artık Blogger kullanmadığım için vereceğim cevaplar sizi yanıltabilir. Fakat aradığınız sorunun cevabını Türkiye’deki Blogger kullanıcılarının bir araya geldiği Blogger Destek e-Posta Grubu‘nda bulabileceğiniz düşünüyorum.

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>