Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Google resmi blogunda dün yayınladığı bir yazı ile Picasa’ya düzenlediğiniz fotoğrafları doğrudan web üzerinde oluşturacağınız bir fotoğraf albümüne göndererek paylaşabilme özelliği eklediklerini duyurdu; Picasa Web Albums.

Şu an için servisi sadece (artık bir Google klasiği haline gelen) davetiye ile kullanabiliyorsunuz. Davetiye için e-postanızı buraya bırakabilirsiniz. Davetiyeniz ulaştığında bu yeni özelliği de barındıran Picasa sürümünü indirerek size verilen 250 MB alanı istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz. Google haberde, bu servisin standart özellikleri ile ücretsiz olacağını ve kapasite artırımının ücretlendirileceğini (6 GB fazladan alan için yıllık 25$) belirtmiş.

Şu anki görünümü ile Flickr’ın tahtını pek sallayamayacak gibi görünse de ileride ciddi bir rakip olacağı kesin gibi.

“Picasa Flickr’a rakip olma yolunda” başlıklı yazıya 14 yorum yapılmış

 1. Ercan Kanka demiş ki:
  14 June 2006, 10:17 pm

  6 GB fazladan alan için yıllık 25$ biraz fazla gibi gözükse de hiç bişey değil aslında. Bi paket sigara olmuş 3 lira, içmeyiverir insan. 8 paket az içecek alt tarafı, fazla alan parasını rahatlıkla ayırır köşeye.

 2. ELOY demiş ki:
  15 June 2006, 8:15 am

  ilk denemesini yaptım. gayet iyiydi. albüm downloadına izin vermesi de ayrıbir güzellik olmuş.

 3. ali demiş ki:
  15 June 2006, 9:27 am

  Bakın, Flickr fanatiklerinden birisinin aklını çelmeye başladı bile :)

 4. ELOY demiş ki:
  15 June 2006, 9:34 am

  yok yok flickr ayrı. şimdi şu hakkım dolsun, bascam parayı flikcr\’a. feda olsun be :)
  ama picasaweb el altında bulunabilecek güzel bir sistem. en büyük artısı uploader.
  bu arda google dört harfli kullanıcı ismine izin vermiyor ya uyuz oluyorum :)

 5. Seyhan demiş ki:
  15 June 2006, 10:20 pm

  Yahoo da Yahoo Photos hizmetini yeniliyor, hatta beta için başvuruları açtılar bile. Yahoo Photos internetin ilk çıktığı zamanlardan kalma gibi gözüken uyuz kullanıcı ara yüzü ve kısıtlılığıyla (tag yok, arama yok vs) Yahoo’da bir kara lekeydi ama şimdi neredeyse Flickr’la yarışacak düzeyde olacakmış. Bana en uçuk gelen yanı, sınırsız sayıda ve orijinal boyutta fotoğraf depolamayı bedava sağlayacak olması..

 6. ali demiş ki:
  15 June 2006, 11:35 pm

  Evet, ben tamamen unutmuşum onu, hala çalışıyor gibi :) Bence artık Yahoo! kendisini bu gibi ikilemlerden kurtarmalı, yani del.icio.us’ı alldı ama hala Yahoo My Web 2.0’da ısrar ediyor, yine aynı şekilde elinde Flickr gibi bir araç var ellerinde ve hala Photos’u ayaklandırmaya çalışıyorlar…

  Bence, zaten kendi ellerindekilerden çok daha iyi oldukları için, aldıkları bu servisleri birbiri ile ilişkilendirerek daha başarılı olabilirler.

 7. Seyhan demiş ki:
  16 June 2006, 2:39 am

  del.icio.us ve Myweb konusunda katılıyorum ama Flickr YP’den farklı birşey bence. Flickr daha profesyonel fotoğrafçılara yönelik bir site. YP ise fotoğraflarını sadece yakın çevresiyle paylaşmak isteyebilecek prof. olmayan kullanıcılar için ideal olabilir . Ya da nebileyim parası olmayanlar için :D Techcrunch’a bu konuda yapılan yorumlarda güzel noktalar var..

 8. ELOY demiş ki:
  16 June 2006, 8:14 am

  Seyhanın dediği “yakın çevresiyle paylaşacaklar için”e picasa-web daha uygun gibi.

 9. ali usta demiş ki:
  17 June 2006, 10:26 am

  flickr profesyoneller için mi? öyleyse eğer eloy’un ve benim ne işimiz var orada :p

 10. ELOY demiş ki:
  17 June 2006, 11:03 am

  ben yanlışlıkla gittim ama seni bilmiyorum:)

  indir o elini

 11. skykhan demiş ki:
  22 June 2006, 12:54 am

  Yani denizden babam çıksa yerim derler ya bu da öyle google dan ne çıksa yerim :)
  Açıkcası ben picassa 2 yazılımını çok seven biriyim. Picassa ile direct bağlantılı olacağından flickr yerine google ‘ı kesin kullanırım

 12. ELOY demiş ki:
  22 June 2006, 8:06 am

  hemen herkes google için aynı düşünceleri besliyor. ama google da ms gibi tek olma yolunda ilerliyor. bi yahoo kaldı karşısında.

 13. McYz demiş ki:
  24 June 2006, 2:20 am

  merhaba herkese ya benim eloy a bir sorum olucaktı bende bir blog yaptım kendime kaç gündür flickr deki fotoğrafları wp ile birleştirmeye çalışıyorum bir türlü yapamadım cisday.org da senin yaptığın gibi çok hoşuma gitti acaba bu konuda bana yardımcı olabilirmisin ?
  mail adresim ve msnim: mculfgar@gmail.com
  burdan da cvp verebilirsin teşekkürler şimdiden..

 14. ELOY demiş ki:
  24 June 2006, 2:56 pm

  adamim sabahin 5inde gonderdim mailine.

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>