Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Web’deki harita servislerinden yararlanarak enlem ve boylam bilginize ulaşabilirsiniz. Bunun için bir çok seçenek bulabilirsiniz, burada sadece bir kaçına değineceğim. Eğer burdakilerin dışında sürekli kullandığınız bir servis varsa ve ondan yararlanmak istiyorsanız; sayfa üzerinde latitude (enlem) ve longtitude (boylam) terimlerini arayın. Bunlar yoksa kısaltmaları (latitude için lat, longtitude için long veya lon) kullanıyor olabilirler. Örneklerdeki enlem ve boylam renklerine dikkat ederseniz, bir sonraki etiket oluşturma basamağında hata yapma olasılığınız azalır.

Multimap (http://www.multimap.com)
Bence mevcut servisler içinde en detaylı olanı. Özellikle şehir merkezleri söz konusu olduğunda sokak adlarına kadar ulaşabiliyor, hatta blokların yerleşimini bile görebiliyorsunuz. Diğer servislerde Türkiye için bu kadar detay bulmak zor.

Harita üzerinde istediğiniz noktaya geldikten sonra haritanın hemen altında bulunan “Map Information” bölümünde göreceğiniz “Lat: 36:46:46N (36.7794) Lon: 34:32:31E (34.5419)” şeklindeki ifadeden aynı renkteki değerleri etiketlerinizdeki yerine kopyalamanız yeterli.

Maporama (http://www.maporama.com)
Türkiye söz konusu olduğunda fazla detaya sahip olmayan bir harita servisi. Harita üzerinde istediğiniz noktaya geldikten sonra haritanın hemen sol alt köşesinde bulunan “Information” bölümünde göreceğiniz;

Lat-Long:
36° 48′ , 34° 38′
36.812 , 34.634

şeklindeki ifadeden aynı renkteki değerleri etiketlerinizdeki yerine kopyalamanız yeterli.

Sonraki basamaklar;

“Geo Tagging – Adım 1: Enlem ve boylam bilgisi” başlıklı yazıya 3 yorum yapılmış

  1. Anonymous demiş ki:
    24 November 2005, 9:36 pm

    ya bi adresi bulamad�m haritada ne beceriksizim:)

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>