Twitter'da takip et
Ana Sayfa

coCommentHergün bir çok blog okuyoruz ve ilgilendiğimiz konulara görüşümüzü ekliyoruz, fakat daha sonra eklediğimiz bu yorumların kaç tanesine geri dönüp bakıyoruz?

Kendi adıma, her yazdığım yorumu takip etmeye çalışıyorum. Eğer okuduğum blog buna izin veriyorsa yorum yazdığım gönderiye yapılacak yorumlara e-postam ile kaydoluyorum ya da varsa yorum feed’ini NewsGator‘a ekliyorum. Ama yine de – balıklarınkinden biraz daha güçlü olan hafızam nedeni ile – tümünü takip edebildiğimi söyleyemem, çünkü bana bu seçenekleri tanımayan bloglara bıraktığım yorumları çoğu kez unutuyorum :)

Performancing’de açılan bir başlık ile farkettiğim coComment‘i görünce gerçekten çok sevindim. Bu servis aracılığı ile bıraktığınız tüm yorumlara tek bir kaynaktan ulaşabiliyorsunuz! Servis şu an beta aşamasında ve Blogger, MSN Spaces, MySpace, TypePad, WordPress, Xanga, Flickr, Kaywa, Wojira platformlarını destekliyor.

Servis şu şekilde çalışıyor;

 • Üye olduktan sonra tarayıcınıza, kısayol tuşunu sürükleyip bırakarak, bir yer imleyicisi (bookmarklet) ekliyorsunuz.
 • Desteklenen platformlar ile çalışan bir bloga yorum yazacağınız zaman önce bu tuşa basıyorsunuz ve yorum ekleme kutusunun hemen altında coComment ikonu ile birlikte bu servisteki kullanıcı adınız beliriyor.
 • Sonra yorumunuzu yazıp gönderiyorsunuz. Bu sırada yorumunuz hem yazdığınız bloga hemde coComment’teki hesabınıza gönderiliyor. Daha sonra eklenecek tüm yorumları da coComment sizin için takip ederek o sayfada ulaşmanızı sağlıyor.

İsterseniz bu yorumlarınızın tümüne ulaşabildiğiniz bu sayfanızın feed’ini favori feed izleme aracınıza kaydedebiliyor ve alıştığınız ortamda izleyebiliyorsunuz. Yine isterseniz bu sayfanızı diğer kullanıcılarla paylaşabiliyor ve blogunuza entegre edebiliyorsunuz. Kesinlikle müthiş bir fikir, ilginç bir deneyim. En azından benim için büyük bir açığı kapattığı muhakkak :)

Servis şu an beta aşamasında ve yeni üyelikleri davetiye ile kabul ediyor. Eğer fikir size de ilginç geldiyse, davetiye aramaya Technorati‘den başlayabilirsiniz. Bana da davetiyeler ulaşır ulaşmaz buradan dağıtacağım.

Notlar:

 1. Çeşitli kaynaklarda okuduklarıma bakılırsa davetiye için öyle uzaklara gitmeye gerek yok, eğer e-postanızı coComment anasayfasındaki “beni haberdar et” kutusuna bırakırsanız kimilerine göre 5 dakika, kimilerine göre ise 1 saat içinde davetiyeniz geliyormuş.
 2. Buradaki adreste bu servis için yazılmış bir Grease Monkey scripti var, sizi sık kullanılanlar çubuğuna sürüklediğiniz coComment tuşuna olan bağımlılığınızdan kurtarıyor.

Güncelleme:

 • Buradaki Grease Monkey scripti, daha önce önerdiğimden daha iyi, kendisini servisteki yenilikler ile birlikte güncelleyebiliyor.

“coComment: Tüm yorumlarınız tek bir yerde!” başlıklı yazıya 16 yorum yapılmış

 1. TuLûAt Blogspot demiş ki:
  9 February 2006, 12:39 am

  Kesinlikle güzel bir araç olacak. Davetiye isterim.

  moc.liamg@taulut (bu da bir çözüm)

  TuLûAt

 2. ali demiş ki:
  9 February 2006, 9:29 am

  Kesinlikle ilginç bir çözüm :)

 3. junkie demiş ki:
  9 February 2006, 11:39 am

  bana 1 günde geldi. sevmediler galiba beni. ama ilginç bir uygulama pratikte yararlı çok.

 4. ali demiş ki:
  9 February 2006, 11:50 am

  Kesinlikle çok sevdim uygulamayı, yalnız bir sorun var; yorum bıraktığınız sayfaya sizden sonra bırakılan yorumlardan sadece coComment kullanıcılarınınkileri takip edebiliyorsunuz.

  Sanırım şu an Türk blogcular arasında sadece sende ve bende üyelik olduğunu düşünürsek, ancak ikimizin aynı sayfaya bıraktığımız yorumları izleyebileceğiz :)

  Eminim zamanla kullanıcı sayısı artacaktır ve bu sorun ortadan kalkacaktır.

 5. ELOY demiş ki:
  9 February 2006, 2:07 pm

  Geçen gün buldum bende bunu. En güzel bişe :)

 6. ali demiş ki:
  9 February 2006, 2:21 pm

  +1

  Bakın sayımız artmaya başladı bile :)

 7. Ali SARI demiş ki:
  9 February 2006, 8:59 pm

  evet siteye mail adresinizi girince davetiye gliyormuş, bana 2 saat sonra falan geldi.

  deneyelim şimdi neymiş bu diye :)

 8. metin demiş ki:
  10 February 2006, 8:35 am

  Sürenin ne olduğunu bilmiyorum, akşam istek yaptım bu sabah gelmişti davetiye.

  Kullanılmaya başlandıkça etkisi artacağına göre şimdi işimiz oturup beklemek.

 9. ali demiş ki:
  10 February 2006, 9:22 am

  Gelişmeye başladı bile, bence çok uzun beklemeye gerek kalmayacak :)

 10. @L€M demiş ki:
  10 February 2006, 6:39 pm

  Süper bir çözüm gibi gözüküyor daha 3 saat oldu ama davet maili hala gelmedi :)
  http://www.hosmuhabbet.com

 11. ali demiş ki:
  10 February 2006, 7:18 pm

  Kesinlikle güzel bir çözüm. Kalabalıklaştıkça da daha işlevsel oluyor.

  Junkie 1 gün beklemiş davetiye için, ama herkesin bekleme süreleri birbirinden farklı. Size de mutlaka gelecektir.

 12. @L€M demiş ki:
  10 February 2006, 8:20 pm

  Evet 5 saat sonra davet geldi ;)

 13. skkd demiş ki:
  10 February 2006, 10:05 pm

  gerçi adamlar çalışıp çalışmadığını deneyelim diye bi blog açmışlar ama yine de ilk komenti sana göndereyim dedim..
  hem teşekkür etmek,
  hem de bookmarklet i (aynı şekilde del.icio.us ın kileri de) maxthon a niçin bir türlü yükleyemiyor olduğum konusunda fikir almak için..
  :)

 14. ali demiş ki:
  11 February 2006, 12:49 pm

  Maxthon kullanmıyorum, onun için yardımcı olamayacağım. coComment yer imleyicisinin Firefox, Safari, Internet Explorer ve Opera versiyonları var bildiğim kadarı ile, ama seçeneklerde Maxthon görünmüyor.

  Maxthon, IE tabanlı olduğu için belki imleyicinin IE versiyonu sizde çalışabilir diye düşünüyorum ama eminim onu zaten denemişsinizdir :)

 15. skkd demiş ki:
  7 March 2006, 6:25 pm

  blog un yorumları pop-up olarak açıldığında (bağlantıyı yeni sekmede açsam da) problem çıkarıyor (eklemiyor)..

  umarım bu sorunu yine sadece ben yaşamıyorumdur..
  :)

  acaba tavsiyeniz var mı?

 16. ali demiş ki:
  7 March 2006, 7:14 pm

  Evet, maalesef böyle bir sorunu var sistemin, kendi forumlarında da bahsediyorlar. Ayrıca Blogger’daki bloglara yorumunuzu eklemeden önce önizleme yapıp, sonra da yorumunuzu önizleme kutusunun altında bulunan linkten yayınlarsanız onu da kaydetmiyor :)

  Eğer yorum ekleme sayfasının popup ile açıldığını farkederseniz;

  Sizi yorum ekleme sayfasına yönlendiren bağlantıyı kopyalayın, yeni bir tarayıcı penceresi açın ve kopyaladığınız bağlantıyı adres satırına yapıştırın. Sonra bu adresin sonundaki “&isPopup=true” ifadesini (tırnak işaretlerini dikkate almayın) silin ve adrese gidin, sorun ortadan kalkacaktır.

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>