Twitter'da takip et
Ana Sayfa

Google reklam programlarında yeni bir uygulamayı denemeye başladı; “Dönüşüm Başına Ödeme”. Aslında AdSense yayıncısı olan ve sitesinde Firefox, Picasa, AdSense gibi tavsiye programlarına yer veren hemen her yayıncı CPA (Cost Per Action) reklamların Google tarafından bir uzunca bir süredir uygulandığını ve bu reklamların çalışma mantığını biliyor. Yeni olan ve haber değeri taşıyan şey ise artık AdWords yayıncılarının kendi PPA (Pay Per Action) programlarını oluşturmalarına izin verilmesi ve yayıncıların isterlerse bu tavsiye programı alternatiflerine sitelerinde yer verebilmeleri.

AdSense Tavsiye Programı - Beta

Google dışındaki AdWords yayıncılarının da kendi tavsiye programlarını oluşturabilecekleri anlamına gelen bu yeni uygulamanın, etkinliği çoğu kez tartışılan, tavsiye programlarına renk getireceği kesin gibi görünüyor. Reklam verenlerin web siteleri üzerinden gerçekleşecek bir alış-veriş veya kullanıcıların e-posta listelerine kayıt olmaları gibi sonucu takip edilebilecek hareketlerin gerçekleşmesi durumunda para ödeyecek olmaları birçok firmanın ilgisini çekecektir diye düşünüyorum. Programın reklam verenler açısından tek dezavantajı CPC (Cost Per Click) reklamlara oranla daha yüksek ücretler ödeyecek olmaları gibi görünüyor, fakat eminim işe yaramayan 100 tıklamaya 1$ vermek yerine sonuç getiren 1 tıklamaya 1$ vermek neticede cazip gelecektir.

Yayıncılar tarafında da yeterli esneklik sağlanmış gibi görünüyor. Okuduklarıma göre yayıncılar tek bir reklamı tercih edebilecekleri gibi anahtar kelimeler ile yönlendirilecek bir grup reklamı yayınlamayı da tercih edebilecekler ve reklamları yayınlamadan önce şirket ismi, logosu vs gibi detayları da görüntüleme şansları olacak.

Beta aşamasında olan uygulama şu an sadece A.B.D.’deki içerik yayıncılarına açık. Yine de, isterseniz siz de benim gibi şansınızı deneyebilirsiniz :)

Kaynaklar;

“AdSense ve AdWords’de “dönüşüm başına ödeme” dönemi” başlıklı yazıya 1 yorum yapılmış

  1. Net Günlüğü demiş ki:
    29 June 2007, 12:55 pm

    Adwords‘de bilgi var başladığına dair, ama AdSense’de bişi görünmüyor.

Görüşünüzü bildirin

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>